Rusya, Türkiye uçuşları için kararını açıkladı

Golikova: Türkiye ile havayolu trafiğinin 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar sınırlandırılması kararlaştırıldı

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Koronavirüsle Mücadele Merkezi’nin Türkiye ile havayolu trafiğinin 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar sınırlandırılmasına karar verdiğini duyurdu.


Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Rusya vatandaşlarının sağlığını korumanın bir öncelik olduğunu vurgulayarak, tur operatörlerine Türkiye tur satışlarına ara vermelerinin önerildiğini ifade etti.

Sputnik’in haberine göre basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Golikova, “Temel görevimizin yeni tip koronavirüs enfeksiyonuna karşı Rusya vatandaşlarının sağlığını ve insidans ile ilgili istikrarlı durumu korumak olduğunu belirtmek isterim. Operasyon merkezi, hava trafiğinin açık olduğu ülkelerdeki enfeksiyonun yayılmasını sürekli olarak izliyor” diye konuştu.


RİA NOVOSTİ

RİA Novosti’nin haberine göre Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Rusya’nın Türkiye ve Tanzanya ile hava trafiğini sınırlayacağını açıkladı.

Golikova, bu kararın hem charter hem de normal uçuşlar için geçerli olduğunu bahsetti.

Başbakan Yardımcısı Golikova, Bu ülkelerdeki durum değişirse hava trafiğinin devam edebileceğini sözlerine ekledi.

Golikova açıklamasının devamında “Bu karar 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar geçerli olacak. Hükümet, tur operatörlerine Türkiye’ye yönelik tatil satışlarını askıya almalarını tavsiye etti” dedi.

Golikova, Türkiye ve Tanzanya’da bulunan Rusya vatandaşlarının charter seferleriyle ülkelerine dönme veya tatillerine devam etme imkanı sunacaklarını da açıkladı.


KOMMERSANT

Kommersant Gazetesi ise, Rusya Tur Operatörleri Derneği (ATOR) tarafından RIA Novosti’ye geçen hafta yapılan açıklamaya yer vererek 15 Nisan – 1 Haziran tarihleri arasında Rusya’da Türkiye’ye yönelik yaklaşık 500 bin rezervasyon yapıldığını, şu an ise yaklaşık 30 bin Rus turistin Türkiye’de bulunduğunu hatırlattı.