Travelinsightpedia: Yeni nesil sosyal seyahat platformu

Travelinsightpedia: İngilizce yayın yapan Yeni Nesil Sosyal Seyahat Platformu

Last Updated on 19 Nisan 2021 by Yaşar Çelik

En yalın hali ile ‘İngilizce yayın yapan yeni nesil sosyal seyahat platformu’ olarak tanımlayabileceğimiz Travelinsightpedia, Türkiye’de doğmuş seyahat odaklı yeni bir 9GAG veya Buzzfeed olmaya geliyor. Pandemi dönemi ile birlikte değişen seyahat dünyasında kalıcı ve etki gücü yüksek bir oyuncuyla tanışmaya hazır mısınız?

Yüzlerce şehrin gezi rehberinden, dünya çapındaki seyahat influencer’ları ile yapılan röportajlara, eğlenceli quiz, anket ve kişilik testlerinden, bilgilendirici listeler ve önerilere kadar geniş bir kategori skalasında içeriklerin yer aldığı Travelinsightpedia‘da haftalık olarak yayınlanan seyahat haberleri ile dünya çapında öne çıkan gelişmeleri takip edebilir, forumlarda merak ettiğiniz konular ile ilgili sorular sorup, cevaplarını anında bulabilirsiniz.

Türkiye’de doğan bu internet girişiminin hedefi ise seyahat alanında global çapta ses getirmek. “Bu doğrultuda nihai amacımız; seyahat tutkunlarının ihtiyaç duyabilecekleri her türlü bilgi, içerik ve çözümleri tek bir platformda bir araya getirmek ve dijital dünyadaki deneyimlerini en üst düzeye çekebilmektir” diyen Travelinsightpedia Kurucu Ortakları Alper ve Osman Bey ile bir araya geldik.

İşte keyifli röportajımızın o detayları:

Travelinsightpedia, kullanıcıların kendi içeriklerini üretmesine olanak sağlıyor.

EKİP SİNERJİSİ

Ekibiniz kaç kişiden oluşmaktadır? Pandemi dönemi sizleri ve çalışma şeklinizi nasıl etkiledi?

Girişimcilik yolculuğunda ekip unsurunun başarının temel belirleyicisi olduğuna inanıyoruz. Kurucu ortaklar olarak bizimle birlikte; editöryal alanda 8; pazarlama ve ürün geliştirme alanlarında da 2 olmak üzere bizlere tam ve yarı zamanlı destek veren arkadaşlarımızla beraber 12 kişilik harika bir ekibiz.

Pandeminin özellikle seyahat sektörüne verdiği zarar ve yaşanılan olumsuzları düşünürsek, böylesine zorlu bir dönemde kurulmuş yeni bir girişim olarak pek çok zorlukta karşılaştık. Ancak ekip sinerjimiz, ortak paylaşılan hedefler ve çalışma azmimiz bizlerin uzaktan çalışma koşullarına hızlı bir şekilde adapte olup, bu durumu bir avantaja çevirmemize olanak sağladı. Bu nedenle, pandemi dönemini sağlam ve hızlı adımlar atarak büyüdüğümüz ve ilerideki heyecan verici döneme hazırlandığımız bir süreç olarak tanımlayabiliriz.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAKİ YABANCI GEZGİNLER TARAFINDAN ÜRETİLEN İÇERİKLER

Travelinsightpedia’daki içerikleri nasıl üretiyorsunuz?

İçeriklerimizi kendimizin geliştirdiği bir içerik üretim konsepti ile üretiyoruz. Bu konsepti İngilizce tabiri ile ‘Premium User Generated Content’ yani ‘Kullanıcı Tarafından Oluşturulan Kaliteli İçerik’ olarak ifade edebiliriz. Buradaki ana unsur, kullanıcılarımız tarafından oluşturulan yazı ve içeriklerin yayınlanmadan önce SEO uzmanı editörlerimiz tarafından tekrar kontrol edilerek, SEO kurallarına uygun gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra sitemizde yayınlanıyor olmamızdır. Böylece oluşturulan her bir içeriğin kalite standartları belli bir seviyenin üstünde kalarak, arama motorlarında yapılan aramalarda en iyi yerlerde çıkmasına katkı sağlıyoruz. Böylece platform içerisinde içerik oluşturan kullanıcıların doğal yollarla binlerce kişiye ulaşmasına olanak sağlıyoruz. Şimdiye kadar platformumuzda üretilen içeriğin yarısından fazlası sayıları 100’ü geçen dünyanın dört bir yanındaki yabancı kullanıcılarımız tarafından üretildi. Kullanıcılarımızın oluşturduğu içeriklerin yanı sıra, ekibimizdeki editörler ve yazarlar da gerekli stratejik içeriklerin üretilmesinde aktif rol oynuyor.

EĞLENCELİ, KOMPAKT VE İNTERAKTİF

Kullanıcılar neden Travelinsightpedia’yı tercih etmeli?

Günümüz dünyasında artık öğrenme ve keşfetme sürecinin eğlenceli bir şekilde olması gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden, bu bakış açısını Travelinsightpedia’nın temel değer unsuru olarak benimsedik. Ürettiğimiz içerikleri yazılı, görsel olmak üzere farklı formatlarda ve interaktif bir şekilde topluluğumuzla buluşturmaya çalışıyoruz. Ayrıca, paylaştığımız bilgileri olabildiğince kompakt bir biçimde sunarak topluluğumuz tarafından kullanılabilir hale getiriyoruz.

Halihazırdaki seyahat sitelerindeki en büyük problemin basmakalıp ve ticari bilgilerin paylaşılması olduğunu düşünüyoruz. Kendini tekrar eden ve kullanıcıların aradığı deneyim unsurundan eksik olan bu seyahat sitelerinde; şehir ve gezi rehberlerindeki bilgiler ve öneriler çok benzer olup, okuyuculara gerçek lokal önerileri yansıtamadığını düşünüyoruz. Üretilen içerikler çoğunlukla araştırma tabanlı olup, tecrübeye dayanmamakta ve genellikle aynı yazarlar tarafından kaleme alınmaktadır.

Tam bu noktada, topluluğumuzun gücü ile güzel bir farklılaşma noktası oluşturuyoruz. İçeriklerimizdeki en büyük değer önerisi, ticari veya tanıtım amaçlı olmadan, topluluk üyelerimizin bilgi ve tecrübelerini samimi bir şekilde paylaşmalarına dayanıyor. Topluluk üyelerimiz içeriklerinin tümünü kendi edinmiş oldukları deneyimler ışığında oluşturup, herhangi bir ücret almamaktadırlar. Okuyucularımız da dünyanın pek çok farklı yerinden gelen topluluk üyelerimiz sayesinde, okudukları her bir içerikte farklı bir gezginin gözünden deneyim sahibi olmaktadırlar. Bu da seyahat tutkunlarından oluşan topluluğumuzun ortak bir paydada buluşup, deneyimlerini birbirlerine aktarabilecekleri benzersiz bir ortam oluşturuyor.

175 ÜLKE’DEN, 750 BİNDEN FAZLA ERİŞİM

Bize sitenin bugünkü konumu ve istatistiklerinden bahsedebilir misiniz?

Pandemi döneminde kurulan bir girişim olmamıza rağmen 10 aylık bir sürede güzel başarılar ve kazanımlar elde ettiğimize inanıyoruz. Pandemi ile birlikte seyahatlerin kısıtlanması ve buna bağlı olarak arama motorlarındaki seyahat bağlantılı arama hacimlerinin 4’te 1’i oranına düşmesine rağmen, web sitesi ve sosyal medya kanallarımızda toplamda aylık olarak 750.000’den fazla tekil kişiye erişmekteyiz. Sitemizin İngilizce yayın yapması ve global ölçekteki amaçlarımız doğrultusunda trafiğimizin yüzde 60’ının ‘native English speaker’ yani ana dili İngilizce olan ABD, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerden gelmekte olup, kalan trafiğimiz daha çok Avrupa ve Türkiye’den gelmektedir. Ayrıca bugüne kadar 175 farklı ülkeden aldığımız web sitesi trafiği ile de global bir platform olma hedefimizin ilk adımlarını attığımızı söyleyebiliriz.

GELECEK HEDEFLERİNDE REZERVASYON VE PAZARYERİ VAR

Travelinsightpedia’nın orta ve uzun vadedeki hedefleri nelerdir?

Bugün itibari ile sitemizde daha çok içerik kısmı ön planda olsa da topluluğumuzun büyümesi ile beraber orta vadede platformumuza rezervasyon ve pazaryeri özelliklerini de kazandırmayı hedeflemekteyiz. Bununla birlikte seyahat tutkunlarına özel geliştireceğimiz çözümleri temel alan mobil uygulamamızı da en kısa sürede seyahat tutkunları ile buluşturmak istiyoruz. Bu doğrultuda doğru zamanda, doğru kişiler ve kurumlardan gelecek olası bir yatırımı da değerlendirmeyi düşünülebiliriz. Buradaki önemli nokta gelecek olan yatırımın bizlerin globale giden yolculuğumuzda hedeflerimiz ile örtüşerek, girişimimizin sürdürülebilir bir büyüme yakalamasına olanak sağlaması olacaktır.

Seyahat severler için son sözünüz…

Travelinsightpedia olarak Türkiye’de doğmuş seyahat odaklı yeni bir 9GAG (kendi platformunu yöneten online bir sosyal medya sitesi) veya Buzzfeed (ABD merkezli bir internet medya, haber ve eğlence sitesi) olmayı hedeflediğimiz bu yolculuğumuzda sizleri de aramızda görmekten büyük memnuniyet duyarız. Platformumuzu ziyaret etmeyi ve bizleri sosyal mecralarda (Instagram, Facebook, Twitter) takip etmeyi unutmayın!