Pandemi sonrası otellerde “dijital asistan” dönemi başlıyor

Bitte Satış Müdürü Engin Dinçer
Bitte Satış Müdürü Engin Dinçer

Last Updated on 2 Mayıs 2021 by Yaşar Çelik

Pandemi sonrasında, turizm ve konaklama sektöründe “dijitalleşme” hız kazanarak daha önemli bir konuma ulaştı. Bitte Satış Müdürü Engin Dinçer, otellerin dijitalleşme sürecinde önemli rol oynayacak, otellerin yeni çözüm ortağı “Bitte” uygulamasını anlattı.

Bitte Satış Müdürü Engin Dinçer, pandemi sonrasında konaklama sektöründe büyük önem kazanan dijitalleşme sürecinde konaklama tesislerine önemli katkı ve kolaylıklar sunacak; Bitte uygulamasını, sunduğu avantaj ve kolaylıkları Turizm Günlüğü’ne anlattı.

Bitte Satış Müdürü Engin Dinçer
Bitte Satış Müdürü Engin Dinçer

İşte konaklama tesisleri ve otellerin dijital asistanı Bitte Hotel uygulaması hakkında merak edilenler:

SNI Technology’deki uzmanlığınızı kullanarak ortaya çıkan Bitte’in yaratılış hikayesini anlatır mısınız?

SNI Technology, 2006 yılından bu yana vergi teknolojileri alanında hizmet gösteren ve 30’dan fazla ülkede 500’den fazla şirkete e-dönüşüm çözümleri sunan bir teknoloji şirketi.

 

SAP’nin de global ortağı olan firma tüm Dünya’da bu alandaki öncü şirketlerden biri.

Bitte’in hikayesi ise biraz daha farklı.

Bitte’nin iş fikri, bir yaz tatilinde şirketimizin kurucu ortaklarından ve CTO’muz Emrah Oflaz’ın otelde aldığı hizmeti bir misafir olarak nasıl daha iyi alabileceğini düşünmesi üzerine ortaya çıktı ve bu girişimin ilk adımları tatil dönüşü teknik ekibimizle yaptığı gündelik bir toplantıda atıldı.

Şu anda da kurucularımızın yenilikçi vizyonları ve çözüm odaklı bakış açıları, ekibimizin teknoloji konusunda uzmanlığı, bilgi birikimimiz ve benim yıllardır otelcilik sektöründeki tecrübemle, özellikle otelcilik sektöründe birçok farklı ihtiyaca yanıt vermek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

Otelcilik sektörünün yanı sıra restoran, bar ve plajlara yönelik ürünlerimiz de bulunuyor.

Ürün gamınızda yer alan ve son dönemde öne çıkan Bitte Hotel uygulamasından kısaca bahsedebilir misiniz? Bitte Hotel nedir?

Bitte SmartHotel sistemi misafirler, otel yönetimi ve otel çalışanları arasında dijital bağ kuran ve çeşitli operasyonel faydalar sağlayan akıllı bir sistem. Herhangi bir donanım gereksinimi duymadan tamamen bulut tabanında çalışıyor.

Farklı teknolojiler ve otellerde kullanılan PMS ve POS sistemleri ile entegre olarak multi otomasyon sistemlerine dahil olabilmesi onu rakiplerinden ayıran en önemli özellikler olarak ortaya çıkarıyor.

İşleyiş olarak misafirler tarafında QR kodları ile açılan dijital ara yüzler sayesinde kişisel asistan görevi görüyor, otel yönetimi ise kendilerine sağlanan yönetim paneli ile çalışanların ve operasyonların performansını daha yakından takip edip, buna göre stratejik kararlar alabiliyor.

Hem misafirler tarafında hem de çalışanlar tarafında zaman ve maliyet açısından büyük avantajlar sağlıyor.

Bitte StaffApp uygulaması ise, otel çalışanlarının hem misafirler hem de yönetim ekibiyle kesintisiz iletişimde kalmasını sağlıyor.

Bitte’in “otel misafirlerine”, “otel yönetimine” ve “otel personeline” sunduğu avantaj ve kolaylıkları bu üç farklı kesim için sıralayabilir misiniz?

Bitte’nin Otel Çözümleri, otelde iletişimin dijital hali aslında. Hizmet sektöründe insan ilişkilerinin, misafir memnuniyetinin, hızın ve sürekli iletişimin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bitte kullanan bir otelde, otel misafirleri konaklamaları sırasında, telefonlarına herhangi bir aplikasyon indirmeye gerek duymadan sadece kendi telefonlarının kamerasını kullanarak tüm isteklerini iletebiliyor ve takibini yapabiliyor.

Akıllı Bitte QR kodları sayesinde otelin tüm dijital bilgi ekranlarına, servis ve aktivitelerine, outlet bilgilerine ulaşabiliyorlar. Ayrıca odalar başta olmak üzere otelin çeşitli noktalarından bu QR kodları kullanarak yiyecek ve içecek siparişleri, housekeeping talepleri, teknik ihtiyaçlar ve birçok hizmet kaleminde talepte bulunabiliyorlar.

QR kodlar ile ulaşılan alanlar adeta birer dijital asistan gibi çalışıyor, bu da otelin dijital itibarı hakkında misafirlere pozitif etki ediyor. Oteller ayrıca outlet gelirlerini de otelin QR ara yüzleri aracılığı ile misafirlerine ulaştıracakları çekici tanıtım, promosyon ve fırsatlar ile arttırabiliyor. Kullanılan tüm QR ara yüzleri, yabancı misafirlerin konforu için birçok yabancı dilde düzenlenebiliyor.

Otel yönetimi ise Bitte SmartPanel ile tüm QR ara yüzlerini diledikleri anda konfigüre edebiliyor; tüm hizmet taleplerini takibe alıp çalışanlarının performansını yakından ve hatta anlık izleyebiliyorlar. Bu da uçtan uca tüm talep ve hizmet süreçlerini bir düzene sokuyor.

Tüm misafir talep süreçleri dijital bir sistem sayesinde yönetildiğinden, yönetime analize yönelik ölçülebilir birtakım veriler sunmaktayız. Bu da otel yönetimi için hizmet performanslarını analiz etme, misafir memnuniyetini ölçme ve aksiyona geçmek için fırsat sunuyor.

Bitte SmartPanel ayrıca otel içi departmanlara da ayrı ayrı modüller sunmaktadır. Teknik servis, misafir hizmetleri, housekeeping ve yiyecek içecek birimleri de kendilerine sunulan panel modülleri sayesinde departman içi operasyonlarını yürütebiliyorlar.

Otel çalışanlarına yönelik tasarlanan Bitte Staff App sayesinde misafirlerden gelecek tüm talepler ilgili birimin çalışanlarına mobil ekranlar aracılığı ile anlık olarak iletiliyor. Çalışanlar bu sistem sayesinde hem zamandan tasarruf ediyor hem de işlerini programlayabiliyor.

Hangi büyüklükteki konaklama tesisleri ve oteller Bitte’yi tercih edebilir? Bu yönde bir kriteriniz var mı?

Bitte için aslında otelin büyüklüğünün ya da konseptinin hiçbir önemi yok. Her yıldız kategorisinde ve sınıfta oteller Bitte SmartHotel sistemini rahatlıkla kullanabilirler. Özellikle geniş alana yayılmış büyük tesislerde iletişimi ve hizmet takibini çok daha kolay ve hızlı hale getiriyor.

Otel ve konaklama tesislerinin Bitte uygulamasını tercih etmeleri halinde yapması gerekenler nelerdir? Herhangi bir altyapı yatırımı veya kurulum yapmaları gerekiyor mu?

Bitte SmartHotel sistemi bulut (Cloud) tabanında çalışmaktadır. Sistemlerimizin hiçbiri otel için donanım ve server’a ihtiyaç duymamaktadır.

Oteller neden ve niçin Bitte Hotel’i tercih etmeli? Otellere sunduğu avantajlar nelerdir?

Günümüzde birçok otel dijital alanlarda kendilerini geliştirmekte. Son yıllarda aplikasyon tabanlı uygulamalarda ortaya çıkan çözümleri de görmeye başladık. Ancak büyük emeklerle hazırlanan mobil aplikasyonların otellerin istediği düzeylerde indirilmediği ve bu doğrultuda da beklenen sıklıkta kullanılmadığı görülmektedir.

Bitte SmartHotel sistemi ise herhangi bir aplikasyon indirmeden kullanılan bir sistem olduğundan misafirler tarafında kullanımı çok daha kolay.

Aplikasyon formunda çalışan dijital QR kod ara yüzleri, akıllı cihazlara indirilmesi gereken uygulamaları aratmayacak bir performansta. O nedenle misafirlerin daha çok hoşuna gidiyor ve Bitte’nin git gide daha çok tercih edilmesini sağlıyor.

Bitte’nin otellere sunduğu öne çıkan avantajlardan biri de performans takibi… Oteller, Bitte Otelcilik çözümleri ile performans takibini nasıl gerçekleştirebilir?

Dijital QR kod ara yüzleri aracılığı ile misafirler tarafından yapılan tüm talepler panel sistemimize kaydedilmektedir. Bu kayıtlar arasında misafirin sipariş verdiği zaman, ilgili departman çalışanının misafir talebini görüntüleyerek verdiği ilk reaksiyon süresi ve operasyonu sonlandırdığı süre sistem tarafından akıllı olarak puanlanmaktadır.

Bu puan ortalamaları belirli bir zaman dilimi içerisinde ilgili departmanın performansını ortaya koyuyor. Otel yönetimi bu analizler sayesinde hizmet performanslarını analiz edebiliyor. Bu tabii aynı zamanda misafir memnuniyetinin ölçümlenmesine; atılması gereken adımlar ve iyileştirmeler varsa onların da en hızlı şekilde atılmasına yarıyor.

Otel misafirleri, Bitte uygulamasını nasıl kullanabilirler? Yapmaları gerekenler nelerdir?

Otel misafirleri alışılagelmişin dışında telefonlarına herhangi bir aplikasyon indirmek zorunda değiller. Sadece telefonlarının kameralarını kullanarak akıllı QR kodlarını okutup ilgili dijital ara yüzlere ulaşabilirler.

Otel misafirleri konaklama sürecinde Bitte ile neler yapabilir? Otel misafirlerine sunduğu kolaylıklar nelerdir?

QR kod ara yüzleri otelin dijital elçisidir. Otelin sunduğu hizmetler, fiziksel özellikleri, aktiviteler, otel içi outlet’ler ve istenilen tüm bilgiler misafirlere bu ara yüzler sayesinde iletilmektedir. Ayrıca misafirler dijital ara yüzler sayesinde oda servisi siparişi, teknik servis talebi, oda malzemesi talebi gibi oda için taleplere ek olarak tüm outlet’lere rezervasyon dahi yapabilmektedirler.

Özellikle COVID-19 pandemisi sürecinde ve sonrasında aldığınız geri dönüşler ne yönde?

Pandemi süreci tüm dünyada ve ülkemizde birçok sektörü etkilediği gibi en çok da otelcilik ve turizm sektörünü etkiledi. Ancak bu süreçte hizmet kalitesini artırmak, iletmelerine karşı güven duygusunu pekiştirerek misafir memnuniyetini artırmak ve standartlarını yükseltmek isteyen oteller, özellikle günümüzün olmazsa olmazı dijital dönüşümden faydalanmak durumundalar. Aksi takdirde pandeminin ekonomik etkisinden de değişen kullanıcı / misafir alışkanlıklarına uyum anlamında da çok zorlanacaklarının bilincindeler.

Biz de Bitte olarak işte tam bu noktada onlara destek oluyor ve bu dönüşüme en hızlı şekilde ayak uydurmalarını sağlıyoruz. Kurulum sonrası da her zaman onlarla beraber bir ekip gibi çalışıyor, otelleri için gerekli tüm uygulamaları ihtiyaçlarına göre geliştiriyoruz. Onların misafirlerinin memnuniyeti, bizim için de son derece önem taşıyor.

İlgilenen konaklama tesisleri ve oteller size nasıl ulaşabilir?

Bitte hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen otel ve tatil köyü sahipleri bizlere web sitemiz bitte.to ya da e-mailimiz (contact@bitte.to) üzerinden her zaman ulaşabilir, demo talebinde bulunabilirler.