Bakan Ersoy: Turistlerin yoğun olarak geldiği illerdeki vaka sayısı Türkiye ortalamasının altında!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

Last Updated on 23 Mayıs 2021 by Yaşar Çelik

Bakan Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının ev sahipliğinde Antalya’nın Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelde düzenlenen “Turizm İçin Güvenlik” tanıtım organizasyonu programında konuştu.

Toplantıda Türkiye’de yürütülen aşılama çalışmalarına ilişkin bilgi veren Bakan Ersoy, şu ana kadar ilk doz aşıyı olanların sayısının 15,8 milyona, iki doz aşısı yapılanların sayısının ise 11,9 milyona ulaştığını kaydetti. Ersoy, “Ziyaretçilerin birçoğu otellerde kalmak istiyorlar, otellerin dışına çıkmak istemiyorlar. Bu açıdan Antalya’da, Dalaman’da, Bodrum, Aydın ve İzmir’de vaka sayılarının oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bu destinasyonlarda vaka sayılarının ülke ortalamasının altında olduğunu söylemek isterim” dedi.

#TurizmİçinGüvenlik etkinliğimizde uluslararası misyon temsilcileri ve basın mensuplarıyla bilgilendirme toplantısında bir araya geldik. Sektör temsilcilerimizin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz toplantıda, konuklarımıza güvenli turizm uygulamalarımıza ilişkin bilgiler aktardık.

Tüm turizm çalışanları mayıs sonuna kadar aşılanacak

Ersoy, “Bütün turizm çalışanlarımızın da mayıs sonuna kadar aşılanmış olacağını söylemek istiyorum. Sağlık Bakanlığı, haziran ayına kadar aşılama sürecini hızlandıracak. Geçen hafta BioNTech-Pfizer’ın katılımıyla gerçekleştirilen protokol kapsamında haziran ayında 30 milyon, temmuzda 40 milyon doz aşı Türkiye’ye giriş yapacak, böylece bu problemi haziran ayı sonu, temmuz ortasına kadar çözmüş olacağız.” dedi.

Nisan ayının ortasında kısmi kapanmanın ardından tam kapanma uygulandığını ve vaka sayılarının giderek azaldığını hatırlatan Ersoy, “Amacımız vaka sayısını 100 binde 43’e indirmek. Dün itibarıyla 9 bin 500 vakamız var. Vaka sayısı yüzde 88 oranında azaldı. Bu önemli bir başarıdır ama yeterli değildir. Günlük vaka sayısını 4 bin 700’e indirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Dünyanın öncü çalışmaları arasında yer alan ve başarıyla uyguladığımız Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’nı bu yıl da aynı disiplinle sürdürüyoruz.

Türkiye’nin 2020 yılında salgına rağmen 16 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını belirten Ersoy, bu rakama Güvenli Turizm Sertifika Programı ile ulaşıldığını ifade etti. Ersoy, programın verimli ve disiplinli bir şekilde uygulandığını bildirdi. Programın, Kültür ve Turizm Bakanlığının önderliğinde, Sağlık, İçişleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının katkılarıyla, endüstri paydaşlarının iş birliğinde hazırlandığını anımsatan Ersoy, şunları söyledi:

Türkiye genelinde sayısı 10 bini aşacak uluslararası sertifikalı turizm tesisimizle misafirlerimizi ağırlamaya hazırız.

Bakan Ersoy, Güvenli Turizm Sertifika Programı’na alınan tesis sayısını açıkladı

“Programın kapsamı, konaklama, yeme içme işletmeleri, tur ve transfer araçları, deniz turizmi tesisleri, tema parkları ve kayak tesisleridir. Yolcuların güvenliği ve sağlığı son derece önemlidir. Aynı zamanda tesislerde alınan tedbirler, ulaştırma araçları içindeki tedbirler ve çalışanlarımızın güvenliği ve sağlığı önceliğimiz arasındaydı. An itibarıyla 9 bin 800’in üzerinde tesis ve araç, Güvenli Turizm Sertifika Programı kapsamına alınmıştır.”

30’dan fazla yatak kapasitesine sahip tüm tesislerin sertifikayı almak zorunda olduğunu dile getiren Ersoy, şu ana kadar

  • 4 bin 915 konaklama tesisi,
  • 1993 restoran ve kafe,
  • 2 bin 730 araç,
  • 12 kayak merkezi,
  • 12 kongre merkezi,
  • 205 deniz turizmi ve
  • 9 tema parkının sertifikalandırıldığını ifade etti.

    Uluslararası misyon temsilcilerini dünya turizminin gözdesi #Antalya’da bir kez daha ağırlıyoruz.

Tesisler ayda 4 kez denetliyor

Programın oldukça şeffaf yürütüldüğünü vurgulayan Ersoy, tesislerin her ay 2’si haberli, 2’si habersiz olmak üzere 4 kez denetlendiğini ve akredite edecek kurumların hepsinin uluslararası olduğunu belirtti.

Güvenli Turizm Sertifika Programı’nda kriter sayısı 171’e yükseldi

Geçen yıl Güvenli Turizm Sertifika Programı’nın 136 kriteri bulunduğunu, bu yıl ise bu kriterleri 171’e çıkardıklarını söyleyen Ersoy, Kovid-19’dan çok ders çıkarıldığını ve bundan dolayı kriter sayısının artırıldığını bildirdi.

“Geçen yıl Türkiye tatilinde Covid-19 kapan turist sayısı oldukça düşüktü”

Türkiye’ye geçen yıl gelen 16 milyon ziyaretçinin büyük bölümünün güvenli bir şekilde ülkelerine döndüklerine işaret eden Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çok düşük bir Kovid-19 enfeksiyon oranı vardı bu ziyaretçiler arasında. Elçiler aracılığıyla bu bilgiye ulaşılmıştır. Türkiye’de otellerin çoğunluğu Antalya’da ve Ege Bölgesi’nde. Ziyaretçilerin birçoğu otellerde kalmak istiyorlar, otellerin dışına çıkmak istemiyorlar. Sertifika programı kapsamında oldukça yüksek sayıda kriter belirlendi. Bu açıdan Antalya’da, Dalaman’da, Bodrum, Aydın ve İzmir’de vaka sayılarının oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bu destinasyonlarda vaka sayılarının ülke ortalamasının altında olduğunu söylemek isterim.”