Rusya uçuşları için resmi mesaj da geldi

Rusya Federal Sivil Havacılık Ajansı Rosaviatsia, havayollarının 22 Haziran’dan başlayarak Türkiye’ye herhangi bir kısıtlama olmadan uçmasına resmen izin verdi. Böylece Rusya’dan Türkiye’ye turist akınının başlamasının önündeki son “yasal şart” da yerine getirilmiş oldu.

Havayolu şirketleri ve tur operatörleri, Türkiye operasyonlarına yeniden başlamak için Rosaviatsia’nın telgrafını bekliyordu.

Tourdom.ru sitesi, bu mesajın ilgili yerlere pazar günü ulaştığını duyurdu.

Turkrus.com’un aktardığı haberde, “20 Haziran’da Rus havayolları, Rosaviatsia’dan Rusya Federasyonu ile Türkiye arasındaki yolcu trafiği kısıtlamalarının 22 Haziran’dan itibaren kaldırılması hakkında bilgi telgrafını aldı. Moskova saatiyle 00:00’dan itibaren 22 Haziran 2021’de Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki düzenli ve düzensiz yolcu uçuşlarındaki geçici kısıtlamalar kaldırıldı. Uçuşlar yapılırken, Rusya Federasyonu Federal Halk Sağlığı Başhekimliği’nin 03/18/2020 tarih ve 7 Sayılı “COVID-19’un yayılmasını önlemek için izolasyon önlemlerinin sağlanmasına ilişkin kararnamesi hükümlerine uyulması gerekmektedir” denildi.

TALEP PATLAMASI

Bu arada Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Türkiye’yle uçuşların yeniden başlatılacağının duyurulmasının ardından Türk sahillerine yönelik turlarda beklentilerin çok üzerinde bir talep patlaması yaşandığını vurguladı.

Zvezda televizyonuna demeç veren Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Rusya hükümetinin Türkiye’yle uçuşları 22 Haziran’dan itibaren yeni başlatma kararı almasının ardından yaşanan talep yoğunluğunu anlattı.

“ÇOĞU KİŞİ, HEMEN 22 HAZİRAN’DA UÇMAK İSTİYOR”

Sputnik’in haberine göre Lomidze, “Türkiye’yle uçuşların yeniden başlatılacağının açıklanmasından hemen sonra, yarım saat içinde tur operatörleri ve tur acenteleri bu ülkeye uçmak isteyen turistlerden yüzlerce başvuru aldı. Çoğu kişi, hemen 22 Haziran’da uçmak istiyor” dedi.

Yaklaşık yarım milyon turistin Nisan ve Mayıs aylarında Türkiye’ye gidememesi nedeniyle turizm sektörünün elbette bir canlanma beklediğini kaydeden Lomidze, “Ancak bu kadar keskin bir talep patlaması ve cuma akşamından itibaren başvurularda görülen artış, tur operatörleri ve tur acentelerinin beklentilerini aştı” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye ilk gitmek isteyenlerin daha önce tur satın alıp tatile gidemeyenler olduğunu söyleyen Lomidze, birçok kişinin bu tur paketlerini hangi koşullarda ve ne zaman kullanabileceklerini sorduğunu belirtti.