Almanya’ya kimler seyahat edebilir?

Last Updated on 22 Temmuz 2021 by Yaşar Çelik

Almanya’da insidans oranları dikkate alınarak ülkeye seyahat kuralları sık sık güncelleniyor. Peki şu anda durum ne? Almanya’ya hangi ülkelerden seyahat edilebiliyor, seyahat için şartlar neler?

Almanya’ya seyahat etmek isteyenlerin, pandemiyle mücadelenin yönetiminden sorumlu olan Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) sayfasında sürekli güncellenen duyuruları dikkate alması gerekiyor.

ÜÇ BÖLGE

RKI korona riskinin bulunduğu ülkeleri “virüs varyantı bölgesi”, “yüksek vaka bölgesi” ve “basit risk bölgesi” olarak üçe ayırıyor.

TÜRKİYE: BASİT RİSK BÖLGESİ

Almanya’da yaygın olmayan virüs varyantlarının hızla yayıldığı bölgeler birinci gruba giriyor. Yedi günlük 100 bin kişide görülen ortalama vaka sayısı (insidans) 200’ün üzerinde olan bölgeler ikinci gruba, 50’nin üzerinde olan bölgeler ise üçüncü gruba dahil ediliyor. Türkiye 6 Haziran’dan beri basit risk bölgeleri arasında yer alıyor.

Hangi gruptan olursa olsun korona riskinin bulunduğu bir ülkeden gelen yolcunun internet üzerinden seyahat kayıt formu doldurması gerekiyor:

https://www.einreiseanmeldung.de

Seyahat edecek olan kişilerin, Covid-19 aşısı olmamışlarsa ya da hastalığı son altı ay içinde geçirmemişlerse negatif test sonucu göstermeleri şart. Bu durumda karantinaya girme zorunluluğu da kalkmış oluyor.

Almanya’ya Avrupa Birliği üyesi olmayan Türkiye gibi ülkelerden turistik geziler hala mümkün değil. Turistik veya arkadaş ziyareti amaçlı seyahatlerde Servis (Gri) veya Hususi (Yeşil) pasaport sahibi kişiler kabul edilmiyor. Bilet aldığınız havayolunun web sitesinden gideceğiniz ülkenin güncel giriş koşullarına ulaşabilirsiniz. Şartları uyup da kabul edilenler ise sadece iki doz aşı olmuş olanları kapsıyor.

Aşının ise Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) izin verdiği dört aşıdan (BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson) biri olması ve ikinci dozun üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekiyor.

1 Temmuz tarihinden itibaren Avrupa Birliği genelinde aşı kimliği uygulaması geçerli. Akıllı telefon uygulaması, seyahatleri ve büyük etkinliklere girişi kolaylaştırıyor. Yaptırılan aşılara, test sonuçlarına, Covid-19 hastalığının geçirilmiş olduğuna dair bilgilere uygulama yoluyla kolayca erişilebiliyor.

SEYAHAT UYARILARINDA YENİ DÜZENLEME

Almanya, 1 Temmuz itibarı ile basit risk (yedi günlük insidans sayısı 50’nin üzerinde olan) bölgelerine seyahat uyarılarını da kaldırdı. Almanya Dışişleri Bakanlığı 80’den fazla ülkeye artık seyahat uyarısında bulunmuyor, sadece seyahat sırasında “özel bir dikkat” gösterilmesini istiyor. Tatilciler ve geri dönenler için online kayıt ve test yükümlülüğü havayoluyla gelmemeleri halinde kalkmış oldu.

Almanya’da vatandaşlara yönelik seyahat uyarısı, insidans sayısı 200’ün üzerinde olan bölge ve ülkeler içinse geçerli olmayı sürdürüyor. Yaklaşık 200 devletten sadece 29’u bu kapsama giriyor.

Avrupa Birliği ülkelerinden Almanya’ya karayoluyla seyahat edenlere aşı olma, hastalığı atlatmış olma ya da test yaptırma zorunluluğu bulunmuyor. Ancak uçakla seyahat edenlerin uçuştan önce ya aşılanmış ya hastalığı geçirmiş veyahut da negatif test sonucu olduğunu göstermesi gerekiyor. Tatilden dönüşler için de bu uygulama geçerli.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Almanya’dan Türkiye için yeni vize kararı