“Milli daça Türkiye” uğruna 11 saat uçuş!

Türkiye’nin Rusların yaşamına vurduğu damganın, tatil için “olmazsa olmaz” statüsünde olduğunun, “milli daça” sıfatını hak ettiğinin en çarpıcı örneği…

Pek çok Rusya vatandaşı, Antalya sahillerinde tatil uğruna 11 saati aşan direkt uçuşu göze alarak Türkiye’ye geliyor.

Japon Denizi kıyısında bulunan, bir yandan Kuzey Kore, öbür yandan Çin ile sınır olan Rusya Federasyonu’nun doğu ucu Vladivostok şehrinden ilk turist kafilesi 13 Temmuz’da Antalya’ya uçtu.

Pegas Touristik şirketinin turuyla, Vladivostok’tan ilk uçakta 220 turist Pegas Fly uçağıyla, düzenlenen törenle uğurlandı.

Vladivostok Uluslararası Havalimanı, Antalya seferlerinin başlaması nedeniyle balonlarla süslendi ve check-in yaptıran ilk yolcuya hediyeler verildi.

Turkrus.com’un aktardığı habere göre yerel televizyon kanalının sorusunu cevaplayan bazı yolcular, “Moskova’ya 8.5 saatte uçulurken Antalya 11 saatten fazla sürüyor. Bu kadar uzun mesafeyi bir haftalık tatil için gitmek anlamlı olmuyor. O yüzden tur paketleri iki haftalık satılıyor. Ama Türkiye sahillerinde tatil yapmak bu kadar sıkıntıya değiyor” dediler.

Antalya’ya uçuşlar iki haftada bir Salı günleri yapılacak. Charter uçuşları Boeing 767-300 uçaklarında gerçekleştirilecek.

Vladivostok’tan kalkış 06:40, Antalya havalimanına varış ise yerel saatle 09:40 olarak planlandı.