“Antalya’ya günlük 100 bin turist gelebilir”

Antalya’ya gelen turist sayısı

Eurocontrol verilerine göre Temmuz ayının ilk iki haftasında günde ortalama 2 milyondan fazla insan bir yerden bir yere uçtu. Peki Türkiye bu hareketliliğin neresinde? Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz yazdı!

İşte Recep Yavuz’un 17 Temmuz’da kaleme aldığı ”Günde yarım milyon turist Antalya’da tatil yapıyor” başlıklı blog yazısının detayları:

“Son günlerde havadaki hareketlilik dikkatinizi çekiyordur. Yerde yaşadığımız, büyük çoğunlukla havadakinin yansımasıdır. Eurocontrol verilerine göre Temmuz ayının ilk 2 haftasında günde ortalama 2 milyondan fazla insan bir yerden bir yere uçtu. Bu sayı geçen sene aynı dönem 668 bin, 2019 yılında ise 2 milyon 300 bin idi. Yani hava hareketliliğinde 2019 yılının yüzde 90’ı Temmuz ortası itibarı ile yakalanmış durumda. Bu sayılar sadece tatile giden turistleri kapsamıyor, çeşitli amaçlarla gerçekleşen yurt içi ve yurt dışı bütün uçuşları içeriyor. Bu uçuşların önemli kısmının tatil amaçlı olduğunu düşünebiliriz.

Eurocontrol verilerine göre Avrupa genelinde;

  • 1-14 Temmuz 2019 uçan yolcu sayısı: 32.570.619
  • 1-14 Temmuz 2020 uçan yolcu sayısı: 9.362.499
  • 1-14 Temmuz 2021 uçan yolcu sayısı: 29.059.075

Türkiye bu hareketliliğin neresinde mi? Aslında tam kalbinde!.. Avrupa hava trafiğinde ilk 5 içinde yer alan Türkiye, önemli bir bağlantı noktası olmasının da avantajını taşıyor. Sadece dün IGA İstanbul havalimanı, Antalya Havalimanı ve Sabiha Gökçen havalimanlarında yaklaşık 2 bin 500 uçuş gerçekleşti.

16 Temmuz ülkeler hava trafiği

16 Temmuz günü raporuna en yoğun 3 destinasyon içinde Türkiye’den 3 havalimanı bulunuyor. Uzun zamandır İstanbul Havalimanı en yoğun uçuşun gerçekleştiği havalimanlarının başlarında geliyor. Dün itibarı ile en çok uçuş trafiği olan ilk 10 şehrin birincisi 1000 üzerinde uçuş ile İstanbul, altıncısı 750’den fazla uçuş ile Antalya idi. Bağlantılı uçuşlar, iç hatlar, dış hatlar hepsi buna dahil.

Aşağıdaki listede dün itibarı ile Avrupa’nın en yoğun ve en az yoğun olan 10 havalimanını görebilirsiniz. Şehir uçuşlarını çıkarıp tatil destinasyonlarına bakınca uçuş yoğunluğu bakımından Antalya birinci, Mayorka ikinci sırada geliyor.

16 temmuz destinasyon uçuşlar

RUSLAR YÜZDE 40 ARTIŞ GETİRDİ

Biraz Antalya’ya bakalım. Antalya , uçuş yasağının kaldırmasından sonra gelen Rus misafirlerle sayılarını en az yüzde 40 artırdı ve bu trend artarak devam ediyor. Örneğin bugün (17 Temmuz) Rusya’dan Antalya’ya 105 uçuş gerçekleşiyor. Bu planlamaya göre yaklaşık 28.500 Rus turist bugün Antalya’ya gelecek. Bununla birlikte Almanya’dan 68, Ukrayna’dan 44 , Polonya’dan 36 uçuş bekleniyor. Toplamda bugün Antalya’ya yurt dışından 386 uçuş ile 81 bin ziyaretçi bekleniyor.

Sanırım bu Antalya için son 20 ayın en yüksek rakamı. Zira 2019’un yazından sonra Antalya semalarında yurt dışından gerçekleşen 386 uçuşun olduğu başka bir gün olmadı. Bu yoğunlukta dünyada başka bir tatil destinasyonu yok diye düşünüyorum. Zira ana hareketlilik Akdeniz’de ve diğer Akdeniz destinasyonları Antalya’nın oldukça gerisinde.
Bugün Antalya’ya planlanan uçuşlar şu şekilde.

GÜNDE YARIM MİLYON TURİST ANTALYA’DA TATİL YAPIYOR…

Böylesine kritik bir zamanda bu sayıları görmek tabii ki çok önemli. Bununla birlikte delta endişesi ile girdiğimiz bu dönemde hepimiz bu yoğunluğun yansımasını haliyle merak ediyoruz. Antalya’ya gelen turistlerin ortalama 10 geceleme yaptığından yola çıkarsak bu dönemde günde 500 binden fazla yabancı misafirin tatilini Antalya’da geçirdiğini öngörebiliriz. Bu aralar günlük ortalama 55.000 -65.000 misafir yurt dışından uçak ile geliyor. Bu bize yaklaşık bir tahmin yapmamız için yeterli. Ayrıca Antaldaki bütün yatak kapasiteleri silme dolduğuna göre bu bayramda yurt dışı, yurt içi ve günübirlik ziyaretçilerle birlikte en az 600.000 misafirimiz var.

AMAN DİKKAT! BAYRAM VE DELTA ELELE GELİYOR…

Bu sayılara bu aralar buruk bir şekilde sevinebiliyoruz. Zira tüm dünyada bir kaç gündür DELTA virüsü alarmları veriliyor. Bu konudaki en kontrollü ülkeler bile endişelerini dile getiriyorlar. Bazı ülkeler kısıtlamalara ya da bölgesel kapanmalara gidiyor. Hızla yaz sonuna doğru gelecek bir 4. dalga görüşü oluşuyor. Ve yavaş yavaş bir çok tesis ve ülkeler artık sadece aşı olmuş olanlara kapılarını açacağını beyan ediyor. Bizi de bu süreç bekliyor olabilir.

Bu dönemde Türkiye’ye gelen turistler ya aşı yaptırmış ya hastalığı geçirmiş ya da test yaptırmış olmaları gerekiyor. Ancak bu tedbirler bile her şeyin kontrol altında olduğunu ifade etmiyor.

Daha geçtiğimiz ay vaka sayısı tek haneli rakamlara düşen İspanya ve Yunanistan son bir kaç günde vaka sayısı 200’ü aşınca rizikolu ülke ilan edildiler. Portekiz, Kıbrıs yüksek rizikolu ülke olarak turizme adeta turizme kapatıldı.

Bayram ve Delta birlikte geliyorlar, lütfen hem kendiniz hem başkaları için tedbiri elden bırakmayın!… Bu dönemde yakın temastan mutlaka kaçının zira çoğu kez artık maskesiziz…

YERLİ TURİST BAŞIMIZIN ÜSTÜNE

Yaklaşan bayram ile birlikte Antalya yollarını tutmuş on binlerce yerli tatilci soluğu Akdeniz’de alıyor. Hepsi başımızın üstüne. Yerli turist sadece krizli zamanlarda değil, her zaman baş tacı edilecek misafirlerimizdir ve turizm potansiyelimizin en az yüzde 20’sini oluşturmalıdır. Çoğunluğu karayolu ile geldiği için istatistik tutmak sanırım çok zor, ama pandemi sonrası yasakların kalkması ile ilk fırsatta sahillere akın edileceğini hepimiz bekliyorduk. Ben dün Kepez kavşağına geldiğimde Antalya’ya gelene kadar, neredeyse bütün illerin plakalarını taşıyan arabalar gördüm. Bütün Türkiye’den Antalya’ya akın var…

Bu dönemde yerli ve yabancı misafirlerle birlikte nüfus olarak 3,5 milyonu aştık sanırım. Daha da önemlisi 30-40 kadar farklı ülkeden insanların bir arada olduğu bir dönemdeyiz ve aşırı hassasiyet gerekiyor. Bu artan sayılara sevinebilmemiz için bu süreci kazasız belasız atlatmalıyız.

ARTIK HAVALİMANLARI YOĞUN OLACAK, BUNA ALIŞACAĞIZ

Sosyal medya üzerinden yayılan Antalya havalimanı görüntüleri sanırım herkesi tedirgin etmiştir. Tıka basa dolu terminaller, onlarca metre sırada bekleyen insanlar ve arı kovanı gibi gözüken kontuarlar… Bu, artık dünyada uçuş olan bütün havalimanlarının ortak görüntüsü. Ben geçen gün Frankfurt havalimanı görüntüsünü de izlemiştim. Aynı resim.
Bunun ana nedeni Korona tedbirlerinde uygulanan kontrol mekanizması. Turistin hem ülkemize gelebilmesi, hem geri uçabilmesi için gerekli belgeleri sunması ve bunların itina ile kontrol edilmesi gerekiyor. Her turist kendisinden istenen belgeleri ya telefonundan ya çıktı alarak göstermek zorunda. Görevliler bunun doğruluğunu mümkün olduğunca kontrol ederek işlemlere devam edilmesini sağlıyor. Bu işlem ek zaman gerektirdiği için, bekleyenler uzun kuyruklar oluşturuyor. Eskiden check-in yapmak için gereken zamanın neredeyse iki katı zaman gerekiyor. Bu da yığılmalara yol açıyor. Günde 50-60 bin üzerinde giriş ve bir o kadar da çıkış olan bir havalimanın bu yoğunluğu yaşaması kaçınılmaz. Zira bu prosedürler hem geliş, hem gidişler için geçerli. Birde acentalar aksaklıklara karşı önlem olması açısından misafirleri saatlerce önceden alana getirdikleri için Havalimanı dönüş terminalleri kalabalık oluyor.

Yakında günlük gelişler 100 bini bulabilir, doğru yönetildiği sürece endişeye gerek yok. Ben gerek turizmcilerin gerek Antalya Havalimanın bu konudaki hassasiyetine inanıyorum. Herkes, hem turizm gerçeklerinin, hem Korona konusunun farkında. Yoksa böyle bir dönemde yaklaşık 2,5 milyon turistin geldiği Antalya çoktan tarumar olurdu ve bizi tefe koyar çalarlardı…”