Rus havayolu şirketlerinin Mısır bilmecesi sürüyor

Rus havayolu firmaları, Hurghada ve Şarm El-Şeyh uçuşları için beklemede… İşte detaylar…

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’nın (Rosaviatsia) 9 Ağustos itibariyle Mısır uçuşlarına izin vereceğini duyurmasıyla birlikte, içlerinde Aeroflot, Royal Flight ve S7’nin de bulunduğu 9 havayolu şirketi, Mısır tatil beldelerine uçuşlar için Rosaviatsia’dan izin istedi.

Aeroflot, Pobeda, Rossiya, S7, Smartavia, Azur Air, Ural Airlines, North Wind, Royal Flight havayolu şirketleri, 9 Ağustos itibariyle Mısır uçuşlarının açılmasından sonra Rosaviatsia’dan Hurghada ve Şarm El-Şeyh’e direkt uçuşlar için başvuru yaparken, Rusya’nın resmi havayolu şirketi Aeroflot ayrıca Marsa Alam’a uçmak için izin istedi.

Gazetemru.com’un aktardığı habere göre Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR); Rus tur operatörlerinin Mısır tatil beldelerine yapacağı tüm uçuşların yalnızca Rossiya Airlines şirketine verilebileceğinden endişe duyduklarını açıklamıştı.

31 Ekim 2015’te Mısır’ın Şarm El-Şeyh şehrinden St. Petersburg’a giden Rus yolcu uçağı, Sina yarımadasına patlama nedeniyle düşmüştü. Uçakta bulunan 224 yolcunun tümünün hayatını kaybettiği olay sonrasında Rusya Mısır’a yönelik tüm uçuşları durdurmuştu.