Uzakdoğu’nun Biz’e yakın ülkesi

Autumn Morning Scenery of Oksunbong Peak
Autumn Morning Scenery of Oksunbong Peak

Last Updated on 10 Ağustos 2021 by Yaşar Çelik

Uzakdoğu’nun Türklere yakın ülkesi Güney Kore hakkında seyahat önerileri…

Harita üzerinde her ne kadar Türkiye ve Güney Kore birbirine oldukça uzak görünse de tarihte yaşananlar, kültürel, sosyal alandaki birtakım benzerlikler ve günümüzün ulaşım imkanları iki ülkeyi birbirine yakınlaştırıyor.

Güney Kore’yi keşfetmek isteyen seyahat severler, gezginler için uygun fiyata uçak bileti, uygun fiyata konaklama imkanları, rota önerileri ve yapılması gerekenler konularında Kore Turizm Organizasyonu’ndan tüyo ve öneriler aldık.

Diğer yandan iki toplumu birbirine yakın kılan benzerlikleri, kültürel değerleri ve “Türkler, Güney Kore’yi neden ziyaret etmeli?” sorusunu ele aldık.

Aşının bulunmasıyla, uluslararası seyahat ve turistik gezilerin sıfırlandığı zorlu pandemi sürecinin sonlarına yaklaştığımız bu dönemde bir sonraki durağınız neden Güney Kore olmasın?

Uzakdoğu’da Türkleri çok seven ülke Güney Kore; sizleri bekliyor.

🇰🇷 🇹🇷 GÜNEY KORE HANGİ YÖNLERİYLE TÜRKLERE YAKIN?

Vize yok…

Pandemi öncesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 90 güne kadar olan seyahatlerinde vize istemeyen Güney Kore; COVID-19 salgını için alınan tedbirler çerçevesinde vize muafiyetini askıya aldı.

Uluslararası arenada normalleşme sürecinin hız kazanmasıyla birlikte yakın tarihte Güney Kore, Türklere yönelik “vize muafiyeti” uygulamasını yeniden başlatacaktır.

Ulaşım imkanları

Pandemi öncesinde Türk Hava Yolları ve Korean Air, İstanbul’dan Güney Kore’nin başkenti Seul’de yer alan Incheon Uluslararası Havalimanı’na direkt uçuşlar düzenliyordu.

İstanbul – Seul direkt uçuşları yaklaşık 10 – 10.5 saat sürüyor.

Uluslararası seyahatlerin yeniden başlamasıyla ilk etapta, Türk Hava Yolları şu an için Salı / Cuma / Cumartesi olmak üzere İstanbul’dan Seul’e haftada üç uçuş düzenliyor. Pandemi koşullarının yavaş yavaş ortadan kalkmasıyla Korean Air de uçuşlarına yeniden başlayacaktır.

Diğer yandan Qatar Airways’in Doha aktarmalı Seul uçuşlarını da tercih edebilirisiniz.

Uçuşların normale dönmesiyle daha fazla uçuş imkanı ve daha uygun fiyata uçak bileti bulmanızın önü açılacaktır.

Konaklama önerileri

“Güney Kore’de uygun fiyata nasıl konaklarım?” sorusunun yanıtı: BENIKEA Hotels olabilir.

BENIKEA, Güney Kore’de Kültür Spor ve Turizm Bakanlığı ile birlikte Kore Turizm Organizasyonu (KTO) tarafından işletilen bir otel zinciridir. BENIKEA “Kore’deki En İyi Gece” anlamına gelmektedir.

BENIKEA Otelleri hem yerli hem de yabancı gezginlere hizmet vererek, konuklarına makul bir fiyata birinci sınıf konaklama imkanı sunmayı amaçlıyor.

BENIKEA Otelleri, büyük metropol şehirlerden büyüleyici kırsal kasabalara kadar ülkenin dört bir yanında yer alıyor.

🇰🇷 🇹🇷 TÜRKLERİN KENDİLERİNİ YAKIN HİSSEDECEĞİ KORE’NİN DEĞERLERİ KORE MUTFAĞI VE YEMEKLERİ

“Uzakdoğu Mutfağı” denildiğinde Türkler biraz çekimser davranır. “Uzakdoğu yemeklerinin Türklerin damak tadına pek uygun olmadığı” algısı mevcuttur.

Oysa, Kore Mutfağı’nda yer alan Bulgogi, Kimchi, Mandu gibi yemekler Türklerin aşina oldukları lezzetlerden…

Bulgogi

Kore usulü ızgara… Soya sosunda marine edilmiş ince dilimlenmiş sığır eti şeritleri… Hem tatlı hem de tuzlu olarak servis edilen bir yemek. “En sevilen Kore yemekleri” anketine göre bu yemek, gezginlerin 1 ya da 2 numaralı tercihi…

Kimchi (Kore’nin turşusu)

Fermente bir sebze yiyeceği olan Kimchi, Kore’de servis edilen her yemeğe eşlik eden geleneksel bir tattır.

Lahana, turp ve salatalık gibi farklı sebzelerin kullanıldığı birçok çeşidi vardır. Bizim turşuya oldukça benzer bir lezzete sahip.

Kimchi’nin sağlığa faydaları bilimsel olarak kanıtlandıktan sonra bu Kore yemeğine küresel ilgi giderek artıyor.

Mandu (Kore’nin mantısı)

Kore Mutfağı’nın etli hamur yemeğidir aynı bizdeki mantı gibi! Mandu, aynı zamanda haşlanmış, buğulanmış ve kızartılmış halde de hazırlanıyor.

🇰🇷 KORE’NİN SOKAK LEZZETLERİ

Türkler için ayrı bir yere sahip olan sokak lezzetleri, Güney Kore’de de mevcut… Seyahatinizde Kore’nin farklı sokak lezzetlerini de tadabilirsiniz.

Sokak lezzetlerinin adresi: Namdaemun Market

Namdaemun Market, 600 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Seul’un en eski geleneksel pazarıdır. Burada 12 bin civarında mağaza ve sayısız tanınmış lokanta yer alıyor.

Namdaemun Market’in en hareketli caddesi; Cutlass Fish Alley’dir. Burada Kore sokak lezzetleri açısından harika tatlar bulabilirsiniz!

🇰🇷 ALIŞVERİŞ TURİZMİ

Türk turistler için gittikleri ülkelerden alışveriş yapmak da önemli bir yere sahip…

Alışveriş meraklılarına duyurulur; Güney Kore tam size göre bir yer!

24 saat açık alışveriş merkezlerinden tutun da “duty free” ve “tax free” birçok çeşitli alışveriş merkezi bulunuyor.

İsterseniz gece saat 4’te isterseniz akşam 6’da saat fark etmeksizin birçok AVM ve mağaza hizmet veriyor.

🇰🇷 🇹🇷 BUSAN TÜRK ŞEHİTLİĞİ

Son olarak Koreliler ve Türklerin tarihten gelen bir yakınlığı da söz konusu…

1950 – 1953 yılları arasında gerçekleşen Kore Savaşı’nda Türklerin verdiği destek nedeniyle Güney Koreliler Türklere büyük sevgi ve saygı duyuyor.

Güney Kore’ye gittiğinizde başkent Seul’a 2 saatlik tren seyahati mesafesinde olan Busan kentindeki Türk Anıt Mezarı ve Şehitliği de ziyaret edip; tarihte hüzünlü bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Orada Koreliler sizleri saygıyla karşılıyor.

Uzakdoğu’da Türkleri çok seven bir ülke; Güney Kore…