Yabancıların Rusya’ya giriş kuralları değişti

Rusya’da ülkeye giriş yapmak isteyen yabancıları da ilgilendiren bazı yeni yasa ve değişiklikler 1 Eylül itibariyle yürürlüğe girdi.

Bu değişikliklerden bazıları ise yabancı ülke vatandaşlarıyla ilgili alınan kararlar oldu. Buna göre artık Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri vatandaşları, yalnızca gelmeden 3 gün içerisinde yapılmış ve negatif sonuçlu bir PCR testi sunarak Rusya Federasyonu’na girebilecek.

Rusya’ya gelen tüm BDT vatandaşlarından COVID-19 Free Travel (Путешествую без COVID-19) uygulamasını indirip yüklemesi istenecek. Bu uygulama daha önce yalnızca Ermenistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Belarus vatandaşları için geçerliydi.

Akrabalık ilişkisi bulunan yabancılara vize kolaylığı

Rusların yakın akrabaları olan yabancı ülke vatandaşları için düzenlenen ‘özel vize’ alma koşulları kolaylaştırıldı. Düzenleme, Rusya vatandaşı akrabası olanları kapsıyor.

Yeni düzenlemeye göre Rusya vatandaşı yakın akrabası olan yabancı ülke vatandaşları, basitleştirilmiş prosedürle vize alabilecek.

Ayrıca akrabalık ilişkisi olan yabancıların ülkede kalabilme süresini 3 aydan 1 yıla çıkaran yasada yakın akraba kategorisinde eşler, ebeveynler, çocuklar, erkek kardeşler, kız kardeşler, büyükbabalar, büyükanneler ve torunlar yer alıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte yabancıların vize alma hakkının devamı için her üç ayda bir ülke dışına çıkma zorunluluğu da kaldırıldı.

Mevcut şartlardan Rusya İçişleri tarafından düzenlenen davetiye ile ülke konsolosluklarından alınan 3 aylık ‘özel vize’ ile ülkeye giriş yapabilen Rus vatandaşlarının yakın akrabaları, yeni düzenleme ile davetiyeye gerek olmadan sadece yazacakları bir dilekçe ile ülkelerinde bulunan Rus konsolosluk ve elçiliklerinden 1 yıl geçerli çoklu vize alabilecek.

Birden fazla özel vizenin geçerlilik süresi 1 yıla kadar uzatılırken, bu vizelerle Rusya’da herhangi bir kısıtlama olmaksızın yıl boyunca kalmak mümkün olacak.

Kaynak: Haberrus.ru