Bakan Ersoy: İddialar yalan ve saçma

Bakan Ersoy’dan “Yanan ormanlar imara açılacak” iddialarına ilişkin açıklama

New York’taki yeni Türk Evi binasının açılışına katılmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte New York’a giden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, orman yangınlarında yanan alanların imara açılmasıyla ilgili iddialara ilişkin Amerika’nın Sesi Türkçe Servisi’nden Mehmet Sümer’in sorularına yanıt verdi.

Ersoy, iddiaların “yalan ve saçma” olduğunu söyledi.

Bakan Ersoy, geçtiğimiz ay yanan ormanlık alanların imara açıldığı ya da açılacağına dair soruya “Anayasayla korunan alanlar için böyle bir iddiada bulunulması saçma. Bu uzaktan yakından olası bir şey bile değil. Bu alanlar anayasa maddesiyle korunuyor. Bir tane bile örnek gösterilemedi şu ana kadar” dedi.

“BU KONUDA BİR TANE ÖRNEK GÖSTERİN”

Basına yansıyan haberlerle ilgili olarak da Bakan Ersoy “Bu konuda bir tane örnek gösterin. Geçmişte verilmiş bir tane örnek gösterin. Bir tane bile yok. Bir tane örnek gösteriliyor o da doğru örnek değil. O zaman Demirel Cumhurbaşkanı, CHP dışarıdan destek veriyor bir azınlık hükümeti var. 1997 yılında yatırım izni veriliyor o izinden 10 yıl sonra orman yangını çıkıyor. O doğru örnek değil bu arada yanan yer de orası değil. Oranın yan tarafı yanıyor yan tarafa da yatırım yapılmıyor zaten” ifadelerini kullandı.

Ersoy ayrıca bu konuda tek bir gerçek örnek dahi bulunmadığını tekrarlarken “Bir tane gerçek örnek yok bu, klasik muhalefetin yaptığı bir sistem” dedi.