XL tatillerde artış bekleniyor

İngiltere’nin seyahat kısıtlamalarını gevşetilmesiyle birlikte, “çok kuşaklı seyahatin” (XL Holidays) ciddi bir artış yapması bekleniyor.

Hilton Hotels tarafından yayınlanan araştırma, (The Generation Game:Research Reveals XL Holidays are Set to Boom) pandemiden bu yana Birleşik Krallık’taki yetişkinlerin %72’sinin aile ve arkadaşlarla geçirdiği zamanı yeniden düşünmeye başladığını ortaya koydu.

Ebeveynlerin %65’i, 2020 ve 2021 yıllarında çocuklarının büyükanne ve büyükbabalarını, teyzelerini, amcalarını ve kuzenlerini görmeyi özlediğini ve %63’ü de bu kayıp zamanı telafi etmeye istekli olduğunu söyledi.

Birleşik Krallık’ta kitlenin yarısından fazlası (%51) gelecek yıl kardeşler, kuzenler ve büyükanne ve büyükbaba gibi geniş aile üyeleriyle zaman geçirmek istiyor.

Ayrıca, yurt dışında ailesiyle yapılan ankete katılanların %96’sı onu en son görmelerinin üzerinden 2 yıl geçtiğini ve bu nedenle katılımcıların %43’ünün bu akrabaları ziyaret etmeyi ve birlikte vakit geçirmeyi planladığını ortaya koydu.

Ankete katılan yetişkinlerin %25’i, tatillerin büyükanne ve büyükbabalara torunlarıyla kaliteli zaman geçirme fırsatı sağladığını belirtti.

İNGİLİZ TURİST NEREYE GİDECEK?

Yurt dışına gidecek kitlenin %31’i İspanya’ya, %23’ü Fransa’ya, %21’i İtalya’ya ve %18’i Florida’ya (ABD) gitmeyi planlıyor.

Ancak gelecek yıl çok kuşaklı tatilleri düşünenler yalnızca İngilizler değil. Birleşik Arap Emirlikleri’nden yanıt verenlerin %89’u böyle yapacaklarını söylüyor.

Suudi Arabistan’da %86; Türkiye’de %63 ve Rusya’da %60, pandemi sonrası tüm aile ile seyahat etmeyi planlıyor.

Kaynak: Turizmdatabank