Paramount Hotel hakkında dikkat çekici gelişme

Bodrum’daki Paramount Hotel ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. İşte detaylar…

Sedat Peker’in gündeme getirdiği Paramount Otel’i genişletmek için başvuru yapıldığı ortaya çıktı.

Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) için hazırlanan tanıtım dosyasına göre hem otelin kapasitesinin artırılması hem de orman alanı içinde kalan bölgede izin alınıp kiralama yoluna gidileceği belirtiliyor.

Gazete Duvar’da yer alan Bahadır Özgür imzalı habere göre; Sistem Mühendislik tarafından ÇED raporu için hazırlanan tanıtım dosyası, 19 Nisan 2021 günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verildi.

Dosyanın ÇED değerlendirmesi halen devam ediyor. Dosya sayesinde, şimdiye kadar ‘resmen’ netleşmemiş bazı bilgiler de resmileşmiş oldu böylece.

OTELİN RESMİ ADI BE PREMIUM OTEL OLDU

ÇED dosyasının adı Be Premium Otel Projesi. Yani Paramount Otel’in resmi adı artık bu.

Tesisin işletmecisinin Unico olduğu ve faaliyet sahibi adına tüm kiralama işlemlerini de gerçekleştireceği belirtiliyor. Onun çoğunluk hissesi de SBK Holding’in yüzde 90’ına sahip olduğu Heksagon Mühendislik’e ait.

ORMAN BÖLGESİ DE KULLANIMA AÇILACAK

ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre; ana otel binası dahil villa, saray ve tek katlı yapılar bölünerek, yeni katlar çıkılarak oda sayısı 294’ten 315’e yükseltilmek isteniyor.

Ama bunun da ötesinde ÇED onayı alınması halinde tesisin orman bölgesinde kalan alanlarının da kullanıma açılacağı ve gerekli izin ile kiralama işlemlerinin yapılacağı ifade ediliyor.

KALAN 44 BİN METREKARE ALAN NEREDE?

Dosyada tesis alanının, 119 bin 450 metrekare alanı kapsadığı belirtiliyor.

Esas kritik konu da burada zaten.

Otelin kurulduğu alan 75 bin metrekare. Tapu kaydı 111 ada 1 parsel. Alanın statüsü “devlet ormanı” ve mülkiyeti Maliye’ye kayıtlı. Orman Bakanlığı işte burayı 2014 yılında 49 yıl süreyle kiraladı. Kamuoyunda Paramount Otel olarak bilinen tesisin kurulu olduğu yer burası.

Peki ÇED dosyasında bahsedilen 119 bin 450 metrekarenin kalan 44 bin 415 metrekaresi nerede?

O alan tapu kaydında 223 ada 1 parselde görünüyor. 17.8 milyon metrekarelik alanın statüsü: “orman arazisi”.

Her iki bölgenin nereleri kapsadığı haritada şöyle:

İşte başvuru dosyasında, ÇED onayı alındıktan sonra, “orman alanının” içinde kalan 44 bin 415 metrekare için de gerekli başvurular yapılıp, kiralama yoluna gidileceği belirtiliyor.

Proje dosyasında yapılacaklar ise şu şekilde:

Görsel: Gazete Duvar

Sarı renktekiler, yeni yapılacak ilave kat villalar. Gri alan, ana binaya ilave edilecek bölüm. Yeşiller ise yıkılıp oda bloklarına çevrilecek mevcut villaları gösteriyor.