Pandemi iç turizm hedeflerini değiştirdi

Last Updated on 4 Ekim 2021 by Turizm Günlüğü

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova, özellikle pandeminin başlangıcıyla iç turizmin son zamanlarda gelişme için ciddi bir ivme kazandığını belirterek; yatırım planları hakkında açıklamalarda bulundu.

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova, özellikle pandeminin başlangıcıyla iç turizmin son zamanlarda gelişme için ciddi bir ivme kazandığını belirterek, turizmin önümüzdeki yıllarda Rus ekonomisinin gelecek vaat eden en büyük sektörlerinden biri haline geleceğini açıkladı.

Hükümetin ülkedeki turizmi geliştirmek, iş koşulları yaratmak ve bölgeleri desteklemeye olanak tanıyan bir dizi araç ve tedbir paketi yarattığına işaret eden Doguzova, ülke genelinde turizm gelişiminin geri dönüşü olmayan bir sürece girdiğini vurgulayarak, “Sektörün gelişimine öyle bir ivme verildi ki, geri dönüş yok ve giderek hızlanacak. Bazı bölgelerde daha yavaş, bazı projelerde daha verimli olabilir. Ancak kesinlikle ülke genelinde turizm sektörü büyük bir gelişim sürecine girdi” şeklinde konuştu.

“PANDEMİYLE BİRLİKTE HER ŞEY DEĞİŞTİ”

Doguzova, Rusya’da turizm ve otelcilik sektörünün önümüzdeki yıllarda ülke ekonomisinin en umut verici ve hızla gelişen sektörlerinden biri olacağına emin olduklarını söylediği konuşmalarına şu şekilde devam etti:

“Ülkede daha önce sanayinin gelişimine daha fazla önem veriliyordu. Hizmet sektörüne, bölgelerin görünümüne ve insanların yaşam kalitesini doğrudan etkileyen turizm endüstrisine çok daha az dikkat ediliyordu. Özellikle pandemiyle birlikte yurt dışına sınırların kapanmasıyla her şey değişti. İç turizme yönelince eksikler ve kalkındırma gerekliliği de anlaşıldı. Rusya’da sadece turizmin gelişmesiyle insanların hayatlarını iyileştirebilecek, tasarruf sağlayabilecek ve istihdam yaratabilecek yüzlerce, binlerce yerleşim yeri var.”

1.6 MİLYONDAN FAZLA RUS TURİST KATILMIŞTI

Gazetemru.com’un haberine göre Eylül ayında Rusya Federal Turizm Ajansı, hükümet tarafında yürürlüğe giren ve iç turizmi desteklemek için yerli turistlerin tatil harcamalarının bir kısmını karşılayan programa 1.6 milyondan fazla Rus turistin katıldığını açıklamıştı.

Turizm geri ödeme programı (Cashback) kapsamında Rus vatandaşlarının tatil turu ve otel konaklama için 34 milyar ruble harcadıklarının vurgulandığı Rosturizm açıklamasında, bu program kapsamında tatil harcaması yapan vatandaşlara 6.7 milyar ruble iade edildiği de belirtti.

Sonbahar için geri ödemeli tur satışlarının 10 Eylül’de Moskova saatiyle 01:00 itibariyle son bulduğunun altını çizen Rosturizm yetkilileri, “cashback programı” kapsamında en çok tercih edilen iç yurtiçi destinasyonlarının Krasnodar, Stavropol Bölgesi ve Kırım Cumhuriyeti olduğunu, aynı zamanda Altay ve Tümen tatil turu taleplerinde de aktif büyüme kaydedildiğini ifade etti.

KREDİ HACMİ 200 MİLYAR RUBLEYİ BULABİLİR

Hükümetin talimatıyla ulusal turizm projesi kapsamında 2024 yılına kadar otel inşaatları projelerine banka kredisi başvurularını kabul etmeye başladığını açıklayan Rosturizm, program sayesinde Rusya’da otel inşa etmek isteyen inşaat firmaları veya yatırım şirketlerinin, otel veya turizm amaçlı karma kullanımlı komplekslerin inşası ve yenilenmesi için 15 yıla kadar yıllık yüzde 3-5 oranlarında esnek kredi imkanına sahip olacağını duyurmuştu.

Ulusal turizm projesi çerçevesinde 2024 yılına kadar imtiyazlı kredi programı için hükümet tarafından 19 milyar Ruble tahsis edildiği belirtilirken, Rosturizm tahminlerine göre bu dönemde verilen kredi hacmi 200 milyar rubleyi bulabilir.

Doguzova, imtiyazlı kredilerin yatırımcıları turizm altyapısının geliştirilmesine daha aktif yatırım yapmaya teşvik etmeyi amaçladığını belirterek, “Bu program sayesinde Rusya’da yıl daha kaliteli oteller inşa edilecek. Modern otellerin sayısı artış gösterecek ve Rusya turizmde daha rekabetçi bir pozisyona sahip olacak” diye konuştu.