Rusya turizme 11.6 milyar Ruble ayırdı

Rusya Hükümeti, turizm altyapısının geliştirilmesi için 11.6 milyar ruble ayırdı.

Rusya hükümeti, ülkedeki iç turizmi kalkındırmak için oluşturduğu Tourism.RF şirketine yaklaşık 11.6 milyar ruble tahsis ettiğini açıkladı.

Rusya Federasyonu resmi yasal bilgi portalında yayınlanan kararnamede yer alan açıklamada, hükümetin daha önce belirlediği “2024 yılına kadar iç turizmin geliştirilmesi” federal proje çerçevesinde kurulan devlet iştiraki Tourism.RF anonim şirketine bütçe yatırımları sağlamak için Rusya Federasyonu hükümetinin rezerv fonundan 2021 yılında Rusya İnşaat Bakanlığı’na 11.58 milyar Ruble tahsis edileceği ifadelerine yer verildi.

Daha önce Rusya İnşaat Bakan Yardımcısı Yuri Gordeev TASS ile yaptığı röportajda genel olarak 2024 yılına kadar ülkedeki turizm altyapısının geliştirilmesi federal projesinin finansmanının 750 milyar rubleyi aşacağını söylemiş, bu paradan 585 milyar rublenin bütçe dışı kaynaklardan sağlanacağını ifade etmişti.

Gazetemru.com’un haberine göre; Ağustos ayında Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm), hükümetin talimatıyla ulusal turizm projesi kapsamında 2024 yılına kadar otel inşaatları projelerine banka kredisi başvurularını kabul etmeye başladığını açıklamıştı.

Otel inşaatı projeleri için Rus bankaları da dahil olmak üzere 20 farklı kredi kuruluşu seçen Rosturizm, yatırım projeleri için başvuruların 30 Eylül’e kadar süreceğini aktarırken, otel inşaatları için kredi başvurusu yapan işletmelerin seçimine ilişkin nihai kararın Rosturizm ve Bakanlar Kurulu Turizm Komitesi tarafından verileceğini de bildirdi.

KREDİ HACMİ 200 MİLYAR RUBLEYİ BULABİLİR

Program sayesinde Rusya’da otel inşa etmek isteyen inşaat firmaları veya yatırım şirketleri, otel veya turizm amaçlı karma kullanımlı komplekslerin inşası ve yenilenmesi için 15 yıla kadar yıllık yüzde 3-5 oranlarında esnek kredi imkanına sahip olacak.

Ulusal turizm projesi çerçevesinde 2024 yılına kadar imtiyazlı kredi programı için hükümet tarafından 19 milyar ruble tahsis edildiği belirtilirken, Rosturizm tahminlerine göre bu dönemde verilen kredi hacmi 200 milyar rubleyi bulabilir.

2024 yılına kadar süre için Rusya hükümeti tarafından tasarlanan program çerçevesinde Rus yatırımcılar, ülkede yeni otellerin inşası ve daha önceki otellerin yeniden inşası için yüzde 3 ile yüzde 5 oranında kredi alabilecek. Proje seçiminde ana kriterler, oda sayıları ve konaklama kalitesi olurken, krediler en az üç yıldızlı otel projeleri için sağlanacak.

Daha önce Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, ulusal proje olarak nitelendirilen Rusya’nın iç turizm projesi için devlet bütçesinden 529 milyar ruble aktarılacağını, yerel yönetimlerin bütçelerinden de 72 milyar ruble daha tahsis edilmesinin planlandığını açıklamıştı.