Ortak Turizm Eylem Planı neleri içeriyor?

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan “Ortak Turizm Eylem Planı” neleri içeriyor?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova ile görüşmelerinin ardından Türkiye ve Rusya arasında bir “Ortak Turizm Eylem Planı” imzaladıklarını açıkladı.

Peki, Rusya ile imzalanan bu “Ortak Turizm Eylem Planı” neleri içeriyor?

Rus haber ajansı RİA Novosti, imzalanan Ortak Turizm Eylem Planı kapsamında, ülkelerin herhangi birinde turistlerin yaşamı ya da sağlığı için tehlike oluşturan bir acil durum yaşanması hâlinde karşı tarafın derhal bilgilendirileceğini aktarıyor.

Eylem Planı çerçevesinde ayrıca tarafların, turistlerin haklarının korunması amacıyla iş birliğini güçlendireceği, gerekmesi hâlinde acilen fikir teatisi yapacakları bir toplantı düzenleyecekleri belirtiliyor.

Turistlerin güvenliği ve haklarının korunması adına oluşturulan Rusya-Türkiye çalışma grubunun, bire bir ve video-konferans yöntemiyle uzaktan gerçekleştirilecek görüşmeler ile düzenli olarak iletişimde kalacağı da eylem planında yer alan maddelerden bir diğeri.

Taraflar bunun yanında, turizm alanında faaliyet gösteren meslek örgütleri ve iş insanlarının gerektiğinde doğrudan temasa geçmelerine ve yatırımcıların bir araya gelmelerine yardımcı olacaklar.

Kaynak: Sputnik / Turan Salcı