Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova, Bakan Ersoy ile görüştü

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova ile görüştü. İşte görüşmeye ilişkin ayrıntılar…

Rus turistlerin güvenliği ile ilgili konuları görüşmek için Türkiye’ye gelen Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüştü.

Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova, Türkiye ziyareti kapsamında Rus turistlerin güvenliği için “Yol ve Ulaşım Güvenliği”, “Otellerde Alınan Güvenlik Önlemleri” ve “Covid-19 ile ilgili Güvenlik Önlemleri” başlıkları altında görüşmelerde bulunacağını açıklamıştı.

Bu görüşme kapsamında Türkiye ve Rusya arasında “Ortak Turizm Eylem Planı”nı imzaladı.

Ortak Turizm Eylem Planı neleri içeriyor?

İkili görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Bakan Ersoy, yıl sonuna kadar 4 milyon Rus turistin Türkiye’yi ziyaret etmesinin beklediklerini açıkladı:

“HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAK. SEVİNDİRİCİ OLAN…”

“Pandemi koşullarında ülkelerarası turizm trafiği tekrar açıldı. Özellikle Rusya-Türkiye arasındaki hava ve turist trafiği de çok yoğun bir şekilde başladı. Rus meslektaşlarımızla hem pandemi öncesinde hem pandemi sonrasından hem de bundan sonra devam edecek olan turizm toplantılarımız var. Rusya Halk Sağlığı Komisyonu’ndan üyeler ve aynı şekilde turist güvenliği ile ilgili iki ülke arasında yapılan toplantılarda karşılaşılan sorunlara tespitler konuluyor ve bu sorunlara nasıl müdahale edeceğimiz, nasıl iyileştirileceği konusunda fikir alışverişi yapılıyor. Dün de ilgili komisyonlarımız toplantılarını yaptılar, tespitlerde bulunduk. Nelerin iyileştirileceği konusunda mutabık kaldık ve herkes üzerine düşeni yapacak. Sevindirici olan her geçen gün tartışacak konuların azalıyor olması ve çok hızlı bir şekilde çözülüyor olması. Her iki taraf açısından mutluluk verici.”

“BU YIL 4 MİLYONDAN FAZLA RUS MİSAFİRİ AĞIRLAYACAĞIZ GİBİ”

“Bu sene turistler açısından çok zor olmasına rağmen Rusya’nın beklentilerin üzerinde bir hareket oluştu. Ağustos sonu itibarıyla Rus turist sayısı 2.5 milyonu geçti ama yıl sonu itibarıyla 4 milyondan fazla Rus misafiri ülkemizde ağırlayacağız gibi görünüyor. Rusya geçen sene olduğu gibi bu sene de birinci sırada yer alıyor. Güvenli Turizm Sertifikası’nın ne kadar önemli olduğunu gördük. Hayatımızda kalıcı olması gerekiyor. Turizm teşvik kanunu ile birlikte bu sertifikasyon programı kanunen kalıcı hale getirildi. Pandemiden sonra da hijyen kuralları, denetimler artık hayatımızın bir parçası olacak.”

“ELEKTRONİK VİZE VE VİZE MUAFİYETİ GİBİ KONULARI DÜŞÜNÜYORUZ”

Sputnik’ten Turan Salcı’nın haberine göre; Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Zarina Doguzova ise “Türkiye, turizm açısından Rusya’da en popüler ülke” diyerek şunları kaydetti:

“Dün yapılan toplantıda ulaştırma ve güvenlik konularını ele aldık. Covid – 19’a karşı çalışmalarımız var. Bilgilendirmenin artırılması konusunda yeni bir karar aldık. Karantinanın otellerde ücretsiz sağlanması gerekiyordu. Bazı yerlerde bunun uygulanmadığına dair şikayetler aldık. Hizmet kalitesi ve konforlu ortamı artırmak istiyoruz. Aynı zamanda iyi ilişkileri karşılıklı geliştirmek istiyoruz. Türkiye, Rusya’ya gelen turistler arasında 30. sırada. Türk misafirlerimizin sayısını artırmak için elektronik vize ve vize muafiyeti gibi konuları düşünüyoruz.”

“TURİSTLERİN GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN DENETİMLERİN ARTIRILMASINDA ANLAŞTIK”

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Doguzova, Türk mevkidaşı Ersoy ile görüşmesinde, Rus turistlerin Türkiye’deki oteller ve transfer araçlarındaki güvenliğinin denetimiyle ilgili çalışmaların artırılması konusunda anlaştıklarını da söyledi.

Doguzova, Rusya’nın kartla ödeme sistemi Mir’in Türkiye’deki geçerliliğinin artırılmasının da Ersoy ile ele aldıkları konulardan birisi olduğunu kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Twitter hesabından konuya ilişkin şu paylaşımda bulundu: