Otel yatırımcısı talebi okuyabiliyor mu?

Kitle turizminin önde gelen ülkeleri olan İspanya, Türkiye, Yunanistan, İtalya ve kısmen Fransa’yı önemli bir değişim bekliyor.

Kitle turizminin önde gelen ülkeleri olan İspanya, Türkiye, Yunanistan, İtalya ve kısmen Fransa’yı önemli bir değişim bekliyor.

Pandemiden bu yana talep hızla değişiyor.

Orta – orta düşük profilli olarak kabul edilen kitleden de talep farklılaşıyor.

Acaba, bu rakip ülkelerde; otel yatırımcısı, durumu iyi okuyabiliyor mu?

Orta gelirli turiste hizmet eden kitle ve paket tatil turizminin lideri İspanya’da, otel segmentinde gayrimenkul yatırım hacmi 2021 yılında 2.5 milyar Euro’yu aştı.

Bu yatırımla birlikte diğer değerli alanlarda 1.9 milyarlık yatırım gelişim aşamasında.

DURUM İYİ OKUNMUYOR

İspanya’da yapılan The Hotel Property Telescope – Islas Baleares çalışmasına katılan turizm ve emlak pazarı uzmanları; orta – orta düşük profilli kitleden, düşük maliyetli konaklamaya talebin katlanarak büyüdüğünü ancak yatırımcı ve destekçilerinin durumu iyi okuyamadığını ileri sürdü.

KENTSEL HOSTEL

Öte yandan İspanya’da kentsel hostel platformları da büyüme eğiliminde.

Turizmdatabank’ın aktardığı bilgilere göre; uzmanlar ayıca, kent merkezinde olmak isteyen ve çok hızlı büyüyen ama büyük markaların fiyatlarını ödemek istemeyen gençlerin dikkate alınması çağrısında bulundu.

Bu eğilimin tatil bölgesinde de meydana geldiğini, pandeminin bunu hızlandıran bir şey olduğunu vurgulayan uzmanlar Fransa’yı örnek gösterdi.

Fransa’da yatırımcılar; yüzme havuzları, tenis kulüpleri, futbol sahaları gibi ek ünitelere sahip, geniş alanlarda kamp alanları, bungalovlar vb. düşük maliyetli ürün segmentine yöneliyorlar.

FİNANSMAN SORUNU

Uzmanlar, yatırımcıların aynı işletme modeline yoğunlaşmasının sıkça tekrara düşmesinin karlılığı düşürdüğüne de vurgu yaptı.

Öte yandan, pandemide alınan kredilerin ve yapılan varlık satışların borçları yeniden yapılandırmaya gittiği belirten uzmanlar, bankaların da artık eskisi kadar olumlu yaklaşmadığı vurguladı.