İngiltere’nin seyahatler için açıkladığı yeni kurallar neler?

İngiltere, Omicron varyantına karşı yeni önlemler aldı. İşte alınan yeni önlemler…

İngiltere, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) endişeye neden olan Omicron varyantına karşı yeni önlemler aldı.

Sağlık Bakanı Sajid Javid, mağaza ve toplu taşıma araçlarında maske takılmasının tekrar zorunlu hale getirildiğini açıkladı.

Hükümetin resmi internet sitesinde yapılan duyuruyla ülkeye giriş yapan herkesin iki gün sonra PCR testi yapmasına zorunluluk getirilirken, test sonucu negatif çıkana kadar bu kişilerin kendilerini tecrit etmeleri şartı getirildi.

İngiltere ayrıca, Güney Afrika, Namibya, Zimbabve, Botsvana, Lesoto, Svaziland Angola, Namibya, Mozambik ve Zambiya’dan uçuşları durdurdu.

İngiltere’nin uygulayacağı yeni önlemler:

  • Birleşik Krallık’a seyahat eden tüm yolcular, aşı durumundan bağımsız olarak ikinci günün sonunda bir PCR testi sunması gerekecek.
  • Her turist, negatif bir sonuç gösterene kadar kendi kendine izolasyona girecek.
  • Tüm yolcular, varıştan 48 saat önce olumsuz test sonucunu gönderecek.
  • Şüpheli Omicron vakalarının tüm temaslıları, aşılama durumundan bağımsız olarak 10 gün boyunca kendi kendini izole etmek zorunda kalacak.
  • Kırmızı liste ülkelerinden gelen yolcuların, İngiliz veya İrlanda vatandaşı veya ikametgahı olmadıkça Birleşik Krallık’a girişlerine izin verilmeyecek. Bu durumda, turistlerin yine de hükümet tarafından onaylanmış bir otelde 10 günlük karantinaya girmeleri gerekecek.

Birleşik Krallık hükümeti, “30 Kasım 2021 Salı saat 04:00’dan sonra hızlı testler artık kabul edilmeyecek. Birleşik Krallık’a gelen tüm yolcuların COVID-19 PCR testleri için rezervasyon yaptırması ve bu testlere girmesi istenecek.” açıklamasını yaptı.