“Pandemi sonrası en fazla 15 gün sonrasını görür hale geldik”

Yayına Hazırlayan: Cem Bişkin


Oldcity Otelciler Platformu Başkanı Tarkan Akyüz’den 2021 yılı değerlendirmesi ve Tarihi Yarımada’daki otellerin sıkıntı ve sorunları…

Oldcity Otelciler Platformu Başkanı ve Grand Ant Hotel Müdürü Tarkan Akyüz; Tarihi Yarımada Otelcileri için 2021 nasıl geçtiğini değerlendirdi. Personel bulma sıkıntısından taksi sorununa Tarihi Yarımada’daki otelcilerin sorunlarını sıralayan Tarkan Akyüz; 2022 yılından umutlu olduğunu belirtti.

İşte Tarkan Akyüz’ün 2021 yılı değerlendirmesi ve 2022 yılı öngörüsü:

18 Mart 2020 tarihinde kapattığımız otelimizi 6 ay kapalı tuttuktan sonra 2020 yılının Ekim ayında yeniden hizmete açtık lakin 2021 yılının Ağustos ayına kadar anca ayakta kalabildik; yeterli kazanç sağlayamadık. Kısacası1.5 yıl para kazanmadığımız gibi olan sermayeyi de tükettik.

1 Ağustos 2021 itibariyle otellerimiz dolmaya başladı. Ağustos – Eylül ve Ekim aylarında doluluklarımız iyi bir seyir izledi ve bir nebze olsun yaralarımıza merhem oldu.

EN ÇOK PERSONEL BULMA KONUSUNDA SIKINTI YAŞADIK

Bu 3 ayda en çok personel bulma konusunda sıkıntı yaşadık. Kat elemanı, servis elemanı ve resepsiyon çalışanı bulmak neredeyse imkansız hale geldi.

PANDEMİ SONRASI EN FAZLA 15 GÜN SONRAYI GÖRÜR HALE GELDİK

Kasım ayı dolulukları da iyi seyir izledi. Geçen senelerde Eylül, Ekim aylarında Mart, Nisan, Mayıs aylarını doldurur ve bu ayları satışa kapatırdık. Pandemi sonrası en fazla 15 gün sonrayı görür hale geldik.

İSTANBULLU TURİZMCİLER KARAMSAR HALE GELDİ

İstanbul’da faaliyet gösteren turizmciler buna alışkın olmadığı için, yani önünü göremediği için hep karamsar ve eli kolu bağlı hale geldi.

Yatırım yapmamız gerekirken önümüzü göremediğimiz için yatırım yapamıyoruz.

“MÜŞTERİLERİMİZE TAKSİ BULAMIYORUZ”

Bir de pandemi sonrası taksi sorunu patlak verdi. Müşterilerimize taksi bulamıyoruz; müşteri gidip dışardan taksi buluyor. Onda da Aksaray – Sultanahmet arası 20 TL tutarken yoldan geçen taksi 50 – 100 TL’den aşağı götürmüyor. Bu taksi terörü Türkiye turizmine çok büyük darbe vuruyor.

Son günlerde kurların çok fazla yükselmesiyle Dünya’nın en ucuz ülkeleri arasında yer aldık. Bu sebeple turistler ucuz olduğumuz için bizi tercih etse de biz otelciler için döviz bazında hala eski fiyatlarımızın %50 altında satıyoruz.

“İŞLERİMİZ İYİ OLSA DA KAZANÇLAR ESKİYE GÖRE %50’NİN ALTINA İNDİ”

Kur sebebiyle maliyetlerimiz çok yüksek. İşlerimiz iyi olsa da kazançlarımız eskiye nazaran %50’nin altına indi. Burada önemli olan döviz bazlı eski fiyatlarımıza dönebilirsek; o zaman turizmcinin yüzü gülecek.

Avrupalı turist, bu sene de İstanbul’a maalesef gelmedi. Avrupalı turist gelmeden hiçbir zaman eski fiyatlarımızı yakalayamayız. Bu sene otelleri Balkanlar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri doldurdu ama bizim gözümüz her zaman Avrupa pazarında.

GÖZÜMÜZ KULAĞIMIZ AVRUPALI TURİSTTE

2022 yılında bir aksilik olmazsa turizmin iyi bir seyir izleyeceğinin kanaatindeyim. Avrupalı turist beklentimiz yine yok; aynı müşteri portföyüyle devam ederiz.

Bu sene İran ve Irak yok denecek kadar azdı, bu pazarların sayısı da yükselirse doluluk oranlarının daha yüksek olacağını söyleyebiliriz.

—O—

2021 YILI DEĞERLENDİRMELERİ / 2022 ÖNGÖRÜLERİ

Orhan Sancar 2022 için Akdeniz rekabetine dikkat çekti