Fransa’da yeni varyant endişesi!

Omicron varyantıyla ilgili tartışmalar sürerken yine Avrupa’dan bir yeni varyant haberi daha geldi.

ABD merkezli medRxiv sitesindeki 29 Aralık tarihli makaleye göre Fransa’da 46 mutasyonu olan yeni bir Kovid-19 varyantı tespit edildi. ‘B.1.640.2.’ olarak anılan bu varyantın yayılma hızının yüksek ve aşıya daha dirençli olduğu düşünülüyor.

12 VAKA TESPİT EDİLDİ

Sputniknews.com’da yer alan habere göre söz konusu varyant ilk olarak 10 Aralık 2021’de Méditerranée Infection University Hospital Institute (IHU) kurumundaki bilim insanları tarafından, Alpes-de-Haute bölgesindeki hastalar üzerinde fark edildi.

Marsilya bölgesi yakınlarında da bu ‘tipik olmayan bir kombinasyon’ halindeki varyantın tespit edildiği 12 vaka kayıtlara geçti. Durumu ilk tespit eden departmanın başındaki Philippe Colson’a göre varyanta ‘IHU varyantı’ adı verildi.

46 MUTASYONLU YENİ BİR VARYANT

Kasım 2021’de Afrika ülkesi Kamerun’dan dönen ve aşıları tam olan bir erkek hastada ‘İndeks vaka’ olarak da anılan ilk vakanın görülmesiyle birlikte Varyant üzerinde yapılan testlerde 46 mutasyon arasında E484K ve N501Y mutasyonları olduğu görüldü. İlkinin aşıya karşı daha dirençli, ilkin Alfa varyantına tespit edilen ikinci mutasyonun da bulaşıcılığı arttırdığı biliniyor.

“HENÜZ KARAR VERİLMEMELİ”

Ancak bilim insanları ‘IHU varyantıyla’ ilgili olarak sadece 12 vakaya bakılarak karar verilmemesi gerektiğini düşünüyor. Şu an Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) listesinde olmayan varyanta Fransa sınırları dışında da rastlanmış değil.