“Rus turistlere ‘alkol sigortası’ yapılsın!”

Rus tur acenteler, Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu’na (Rospotrebnadzor) gönderdikleri bir mektupla yurt dışına çıkan Rus turistlere “alkol sigortası” yapılması isteminde bulundular.

Turkrus.com’da yer alan habere göre acenteler, ülke dışında kaza geçiren turistlerin sigorta şirketleri tarafından alkol testine tabi tutulduğu, kimi durumlarda çıkan sonuç bahane edilerek kendilerine tazminat ödenmediğini dile getirdi.

Yerel kliniklerin test sonucu pozitif çıkan turistlerden sonucu negatife çevirmek için rüşvet istediğine de dikkat çekilen mektupta; paket turla ülke dışına çıkan bütün turistlerin sigortalanmak zorunda olduğu bu sigortanın alkollü iken yapılan kazaların tazmin edilmesini kapsamadığı dile getirilerek acenteler tarafından şunlara dikkat çekildi:

  • Otellerde ikram edilen hafif alkollü içecek ve kokteyllerin bile alkol testinin pozitif çıkmasına neden olabilir.
  • Bazı durumlarda sigorta şirketleri üçüncü kişilerin, örneğin bir şoförün, alkollüyken yaptığı kazada yaralanan bir Rus turiste de ödeme yapmayı reddedebilmektedir.

Mektubun kendilerine ulaştığını doğrulayan Rospotrebnadzor yetkililerinden ise konuyla ilgili herhangi bir yorum gelmedi.