İsrail Türkiye’yi kırmızı listeden çıkardı

İsrail, gece yarısından itibaren tüm ülkelerin “kırmızı liste”den çıkartıldığını duyurdu.

İsrail Sağlık Bakanlığı’nın ilgili açıklaması uyarınca, aralarında Türkiye’nin de olduğu daha önce “kırmızı liste”de yer alan ülkelere özel izin olmaksızın seyahat edilebilecek.

Bakanlığın açıklamasında dünya genelinde birçok ülkede koronavirüs kaynaklı ölümlerin İsrail’den yüksek olduğuna da dikkat çekilerek bu nedenle gerekli olmadıkça yurt dışına seyahatlerden kaçınılması çağrısı yapıldı.

İsrail Sağlık Bakanlığı’nın kararının hükümet ve İsrail parlamentosu (Knesset) onayına da tabi olduğu kaydedildi.

Bakanlık, kararın, yurt dışından İsrail’e giren kişilerin yaydığı enfeksiyonun toplam vakalara oranı göz önünde bulundurularak alındığını duyurdu.

“Kırmızı liste”de bulunan ülkeler arasında Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, İsviçre, Meksika, Etiyopya ve Tanzanya bulunuyordu. Türkiye, İsrail’in geçen ay dünya genelinde Omicron vakalarındaki artış nedeniyle listeye aldığı ülkelerden biriydi.

Turistlere yönelik yasak da kaldırılmıştı

İsrail, geçen Kasım ayı sonunda da tüm yabancı turistlerin ülkeye girişine yasak getirmişti. Ancak İsrail geçtiğimiz günlerde düşük riskli ülkelerden turistlerin aşılı oldukları takdirde ülkeye girebileceğini duyurdu.

Aşılı turistlerin İsrail’e girişine Pazar gününden itibaren izin verilecek. Bu kişilerin hem uçağa binerken negatif test sonucu göstermesi, indikten sonra da PCR testi yaptırması ve sonucunu alana kadar karantinada beklemesi zorunlu.

Kaynak: © Deutsche Welle Türkçe