3.5 milyon Rus turist ziyaret edebilir ancak…

Yaz sezonu öncesinde Rusya uçuşlarındaki devam eden belirsizlik, Rus turist için en kritik konu… İşte detaylar…

Rusya – Türkiye hattındaki uçuş sınırlamalarının Rus turist sayısında önemli ölçüde azalmaya ve tur fiyatlarında pahalanmaya yol açabileceği belirtiliyor.

Diğer yandan Rusya, dış destinasyonlara sefer yapacak uçaklarına el konulmayacağına dair garanti taleplerini sürdürüyor.

Kommersant Gazetesi’nin görüştüğü sektör uzmanları, Türkiye’yi 2.5 – 3.5 milyon Rus turistin ziyaret edebileceğini, ancak Rus hava yollarının kendi uçaklarıyla en fazla 500 bin yolcu taşıyabileceklerini belirtti.

Türk Hava Yolları, Yekaterinburg – İstanbul seferlerini 15 Mayıs’a kadar durdurmuştu.

TourDom.ru, THY’nin Ufa’dan planlanan seferlerinin de başlamadığını bildirdi.

Turkrus.com’un aktardığı habere göre Kommersant, bunun Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı – Rosaviatsiya‘nın uçuş sınırlamalarından kaynaklanabileceğini yazdı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, Rus hava yolu şirketleri bünyesindeki 571 yabancı uçağın sefer düzenleyebileceğini, ancak yabancı leasing şirketlerinin talebiyle bu uçaklara el konulmasından endişe edildiğini söyledi.

Rusya Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, şu ana kadar yalnızca Kırgızistan’ın uçakların kendi topraklarında kalacağına ve el konulmayacağına dair garanti verdiğini, Türkiye’den henüz bu konuda bir bilgi alınmadığını belirtti.

Kommersant haberinde, THY’nin Rusya için 25 ek uçuş koyarak haftalık sefer sayısını 300’e çıkarmayı planladığı aktarıldı.

“SUPERJET UÇAKLARININ DA UÇMASI TEHLİKEDE” İDDİASI

Diğer yandan Turkrus.com’un bir diğer haberine göre; Rusya’nın yerli uçaklarla uçma planları da zora giriyor.

Buna göre yerli üretim Superjet SSJ-100 uçaklarıyla uçan havayolu şirketleri, motor tamir ve bakım problemleri nedeniyle bu uçakların seferlerden çekilebileceği uyarısında bulundu.

Rusya devlet teknoloji şirketi Rosteh, ise SSJ-100 Superjet uçağı hakkındaki iddianın doğru olmadığını söyledi.

RBC’nın haberine göre, İrkutsk merkezli havayolu şirketi İrAero Genel Direktörü Yuri Lapin, bölge valisi İgor Kobzev’e bir mektup yazarak konuyla ilgili yardım istedi.

Lapin, valiye yazdığı mektupta yaptırımlar nedeniyle Suhoy Superjet 100 model uçakların motor bakımını yapamadıklarını söyledi.

Superjet uçakları, Fransız-Rus ortak yapımı SaM146 model motorları kullanıyor.