Bakan Nebati’den Rus turistlerin ödeme yöntemleri ile ilgili açıklama

Foto: @NureddinNebati Twitter

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den Rus turistlerin ödeme yöntemleri ile ilgili açıklama: Sıkıntı olmayacak

VISA ve Mastercard ödeme sistemlerinin Rusya’ya yaptırım kapsamında hizmetlerini durdurması sonrasında Rus turistler bu sistemlerden ödeme yapamıyor.

Türkiye’ye gelecek turistler ödeme sistemi olarak Mir kullanmaları için hazırlıklar sürüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bu sistemin Türkiye’de yaygınlaştığını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı kabinesi sonrasında gazetecilere açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, turizm sezonun açılması ile birlikte Rusya’dan gelecek olan turistlerin ödeme yöntemleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rusya Ukrayna krizi sonrasında, VISA ve Mastercard ödeme sistemlerinin Rusya’ya yaptırım kapsamında hizmetlerini durdurma kararı almıştı.

Karar sonrasında Rus turistler bu kartlar ile yurtdışında harcamaya kapatıldı.

“SIKINTI OLMAYACAK”

Bu ödeme sistemleriyle ilgili soruyu yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati “Rusya’nın Mir sistemi var. Mir kart çok iyi bir şekilde kullanılıyor. Türkiye’de Mir kart kullanan işletmelerin oranı yüzde 15’lerdeydi, şimdi bankalar hızlı bir şekilde dağıtım yapıyorlar. Sıkıntı olmayacak” ifadelerini kullandı.

“2022’DE HEDEFİMİZİ AŞACAĞIZ”

Sputnik’ten Osman Nuri Cerit’in haberine göre Mayıs ayında İstanbul’daki doluluk oranlarının yüzde 92 olduğunu ifade eden Nebati “Nisan ayından otellerdeki doluluk oranımız yüzde 68 civarında, Mayıs ayında doluluk oranı yüzde 92 olacak. Mayıs’ta İstanbul’da otellerde yer bulunamayacak. Turizm ile beklentilerimiz çok iyi. Ben 45 milyon turist, 35 milyar dolar hedefimize geçeceğimize inanıyorum” değerlendirmesini yaptı.

THY RUBLE İLE SATIŞA BAŞLAMIŞTI

Türk Hava Yolları’nın sitesindeki bilet alım sisteminde geçerli olan para birimleri arasına ruble eklenmişti. Türkiye’ye gelecek olan Rus turistler bu şekilde kendi para birimlerini kullanarak Türkiye’ye geliş için uçak bileti almaya başlamıştı.