ATOR açıkladı: En az %16 azalma…

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), yaz sezonu için Türk otellerinde konaklama maliyetlerinin yüzde 10 oranlarında arttığını ifade etti.

Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR’un turizm sektörü temsilcilerine dayandırdığı habere göre, 2022 yaz tatil sezonunda Antalya’daki otellerin konaklama fiyatlarının yüzde 10 arttığı ifade edilirken, aynı zamanda ülkedeki yıllık enflasyonun yüzde 70’e ulaştığı hatırlatıldı.

ATOR, Batılı ülkelerin ekonomik yaptırımları sonrası ortaya çıkan ulaşım krizi nedeniyle artan seyahat maliyetlerinin Rus turistler için konaklama fiyatlarını daha da önemli hale getirdiğini vurguladı.

Uzmanlar, 2021 yılında tatilcilerin neredeyse yüzde 40’ını Rusların oluşturduğu Antalya tatil beldeleri için seyahat maliyetlerinin talepteki artışı engellediğini düşünüyor.

Mayıs tatillerinde Rusya’dan Antalya’ya gelen yolcuların çoğunun tur operatörlerinin blok koltuk rezervasyonu yaptığı Türk Hava Yolları uçuşlarıyla Türkiye’ye uçtuğunu ileten ATOR, ancak bu tür ulaşımın tur operatörleri için charter uçak kiralamadan daha pahalıya mal olduğunun da altını çizdi.

RUS TURİST AKIŞINDA EN AZ YÜZDE 16 AZALMA BEKLENİYOR

Türk Hava Yolları’nda uçuş koşulları ve hizmet kalitesi charter uçuşlara nazaran daha yüksek olsa da Rusya – Antalya rotalarının uzadığı, Moskova’dan uçuşlarda THY’nin Avrupa ülkelerinden geçtiği belirtilirken, “Türk otelciler, Ruslar için paket tur maliyetinin kabul edilebilir olması amacıyla konaklama oranlarındaki artışı engelliyor” ifadeleri kullanıldı.

Bununla birlikte ATOR’a konuşan turizm sektörü temsilcileri, halen Rusya’dan Türkiye’ye turist akışında geçen yıla göre en az yüzde 16 oranında bir azalma beklerken, bu sezon Rusların Antalya otellerindeki payının yüzde 25-30 seviyelerinde olacağını tahmin ediyor.

Kaynak: gazetemru.com