Rus havayolu firmalarının kayıpları belli oldu

Rusya’da havayolu şirketlerinin yolcu sayısı üçte bir oranında azaldı. İşte konuya ilişkin detaylı veriler…

Rusya’daki havayolu firmalarının Nisan ayında yolcu sayısının yaklaşık 5 milyon kişi olarak kaydedildiği belirlenirken, bu sayının bir önceki yıla göre yüzde 30 daha düşük olduğu açıklandı.

SONBAHARDA DURUM DAHA DA VAHİM OLACAK

Gazetemru.com’un Kommersant’tan aktardığı habere göre, sadece Rus ulusal havayolu şirketi Aeroflot’un yıllık yolcu trafiğinin üçte birinden fazlasını kaybettiği vurgulanırken, gazeteye konuşan uzmanlar, havacılık sektöründe sonbahar itibariyle durumun daha da vahim olacağını tahmin ediyor.

Sektör uzmanlarının Kommersant’a verdiği bilgiye göre, Nisan ayında Rusya’da havayolu ulaşımında yolcu trafiği 2021 yılının Nisan ayına kıyasla yüzde 30 azalarak 5 milyon 300 bin kişiye düşerken, 24 Şubat’tan itibaren Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’nın (Rosaviatsiya) yolcu istatistiklerini yayınlamayı bıraktığını hatırlatan uzmanlar, Mart ayında ise yolcu trafiğindeki yıllık ortalama düşüşün yüzde 20 ile 5 milyon 200 bin kişiye gerilediğini tahmin ediyor.

YOLCU SAYISINDA LİDER: S7 AIRLINES

Aynı zamanda Şubat ve Ocak aylarında yolcu trafiğindeki hareketlenme sayesinde bu yılın ilk dört ayında meydana gelen toplam yolcu trafiği yüzde 2.6 artışla 24 milyon 800 bin yolcu olarak varsayılırken, yerli havayolu şirketi S7 Airlines’ın üst üste ikinci ayda yolcu sayısı açısından lider olmaya devam ettiği de eklendi.

S7 Airlines tarafından yapılan açıklamada, şirketin Şubat ayına göre yüzde 26 düşüşle Mart ayında 974.6 bin yolcu taşıdığı, Nisan ayında ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23 daha düşük olan 1 milyon 370 bin yolcuya hizmet verdiği belirtilirken, Aeroflot, Nisan ayında yaklaşık 897 bin yolcuya hizmet vererek ikinci sıraya yükseldi.

DİĞER HAVAYOLU FİRMALARININ PERFORMANSI

Nisan’da Aeroflot’un yolcu sayısında bir yıl öncesine göre yüzde 35 düşüş yaşandığı görülürken, Mart ayında ise daha önce uluslararası trafiğe odaklanan havayolu şirketinin yüzde 32 düşüşle 837 bin yolcu taşıdığı ifade edildi.

Aeroflot’a bağlı Pobeda Airlines, Mart ayında yüzde 7 düşüşle 910 bin yolcuya hizmet verirken, Nisan ayında ise taşıdığı yolcu sayısı yüzde 26 düşerek 745 bin 300 yolcuya geriledi.

Şirket, Mart ayının sonunda Pobeda filosunda yedek parça sıkıntısı olduğunu duyururken, filoyu optimize etmek için aktif olarak uçan 41 adet Boeing 737-800 uçak sayısını 25’e düşürdüğünü duyurdu.

Nisan ayında en fazla yolcu taşıyan havayolu şirketleri arasında dördüncü sırada Aeroflot’a bağlı olarak faaliyetlerini yürüten ve yerli Sukhoy SSJ 100 uçaklarıyla filosunu yenilemeye devam eden Rossiya Airlines bulunurken, raporlama döneminde taşıdığı yolcu sayısı bir yıl öncesine göre yüzde 16 düşüşle 535 bin 300’e geriledi.

Rossiya Havayolları, mart ayında 456 bin yolcu taşımıştı.

İlk 5 sıralamasında Mart ayında 358 bin 300, Nisan ayında ise 366 bin 700 yolcu taşıyan yerli havayolu şirketi Utair bulunurken, yurtdışı uçuşlarındaki keskin düşüş sonrası birçok yerli havayolu şirketinin sefer programlarını yenileyerek iç hatlara yöneldiği de eklendi.

Filosunu optimize eden Rus havayolu şirketlerinde, istatistiklere göre Nisan ayında koltuklarda doluluk oranı yüzde 82’ye yükselirken, Aeroflot’a yakın bir kaynak, Pobeda’nın Nisan ayında uçaklarında doluluk oranını yüzde 95’e çıkardığını, ancak sonbaharın başından itibaren yolcu trafiğinde beklenen düşüş ve ekonomik kriz nedeniyle tüm şirketlerin bu aylarda ulaşacakları doluluk oranlarına yakınlaşamayacağını sözlerine ekledi.