Borsa İstanbul’da yükselişte olan turizm şirketleri

Borsa İstanbul
Borsa İstanbul

Borsa İstanbul’da işlem gören turizm şirketlerinin 2022 3 aylık verileri açıklandı. 2022 yılına hızlı başlayan turizm şirketleri ilk 3 aylık verilere göre kar sağlamaya başladı. Açıklanan 3 aylık veriler yükselişin devam edeceği beklentisini güçlendirdi. Borsa İstanbul turizm şirketleri

HaberTürk’te yayınlanan Borsanın Şirketleri programının bu haftaki konuğu Investaz Araştırma Müdürü Tuğberk Çitilci oldu. Çitilçi, ekonomik gelişmelerin havacılık ve turizme şimdiye kadarki etkilerini değerlendirerek önemli bilanço kalemlerini ve rasyoları yorumluyor. Her iki sektörde faaliyet gösteren şirketler ile bu alanda önemli olan satışlar, FAVÖK ve net kârın yanı sıra brüt kar marjı, FAVÖK marjı, net kâr marjı ile fiyat/kazanç oranı ve piyasa değeri/defter değeri rasyolarını karşılaştıran Çitilci, yaz aylarında bu alanda yaşanabilecek gelişmeleri değerlendirdi.

Borsa İstanbul turizm şirketleri 

HAVAYOLLARININ EN ÇOK KAZANANI; THY

2021’in ilk 3 aylık dönemi ile 2022’in ilk 3 aylık dönemi karşılaştırmasına göre kara geçen ve hala zararda olan turizm şirketleri belli oldu. Borsa İstanbul verilerine göre analiz yapan Çitilci’nin paylaştığı gelir tablosuna göre; Havacılıkta Türk Hava Yolları ciddi oranda artışta iken Pegasus’da toparlanma biraz daha yavaş ilerliyor.

KONAKLAMA SEKTÖRÜNDE LİDER MERİT OTELLERİ

Martı otelleri ilk 3 aylık verilere göre zararda görünürken, Merit Otelleri karını artırmaya devam ediyor. 

TAV HAVALİMANLARI YILIN İLK ÇEYREĞİNDE 10 MİLYON YOLCUYA HİZMET VERDİ

TAV Havalimanları, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 146 artışla 149,2 milyon avro ciro elde ederken, söz konusu dönemde 4,3 milyon dış hat ve 5,7 milyon iç hat yolcusu olmak üzere toplamda 10 milyon yolcuya hizmet vererek yolcu trafiğini yüzde 131 artırdı.

KAR MARJLARI OTELERE GÖRE DEĞİŞİYOR

Kar marjlarına göre ise; 1989 yılından itibaren Side Tatil Köyü’nü, 1991 yılından itibaren Abant Tatil Köyü’nü hizmete alan Petrokent Turizm A.Ş. lider görünüyor.