Yurt dışı seyahat sağlık sigortası hakkında merak edilen 5 soru

Türkiye'den Kimlik ve Pasaportla Gidilebilecek 9 Muhteşem Ülke
Türkiye'den Kimlik ve Pasaportla Gidilebilecek 9 Muhteşem Ülke

Last Updated on 3 Haziran 2022 by Yaşar Çelik

İşte seyahat sağlık sigortası hakkında merak edilen 5 soru ve yanıtları:

Farklı ülkelere seyahat etmek, günlük hayatın telaşlarından bir nebze de olsa uzaklaşmayı sağlamasının yanı sıra başka kültürleri ve yaşam tarzlarını tanımaya yardımcı olur. Ancak, plan dışı oluşan kötü senaryolar seyahatin planlandığı gibi gitmesini engelleyebilir. Bu olumsuz senaryolara karşı seyahati güvence altına almanın yolu ise seyahat sigortası yaptırmaktır.

Generali Sigorta, yurt dışı seyahatler sırasında oluşabilecek olumsuz durumlara güvence sunan seyahat sağlık sigortası hakkında merak edilen 5 soruyu ve yanıtlarını paylaştı.

Seyahat sağlık sigortası nedir?

Yurt dışı seyahatlerde; acil durum, hastalanma, kaza geçirme, yakın bir aile üyesinin vefatı nedeniyle acil geri dönüş, bavul kaybetme gibi istenmeyen olaylar kapsamında sigortalıyı güvence altına alan ve masraflarını karşılayan bir sigorta türüdür.

Ne zaman yapılır?

Seyahate başlamadan önce yapılması gerekir. Vize isteyen ülkelerde gerekli belgeler arasında bu sigorta da yer alır. Sigortanın süresi seyahate başlanan tarihten, sona erdiği tarihe kadar geçerlidir.

Nasıl alınır?

Yetkili acenteler aracılığıyla alınabileceği gibi internet üzerinden de online olarak alınabilir. İhtiyaç kapsamındaki paket türü seçilerek seyahat sağlık sigortası sahibi olunur.

Zorunlu mudur?

Zorunluluğu ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Vize isteyen çoğu ülke bu sigortayı talep ederken, vize isteyen ancak bu sigortayı zorunlu tutmayan ülkelerde de vardır. Ancak seyahat ederken ülkelerin bu sigortayı isteyip istemediğine bakılmaksızın, seyahatin güvenliği için alınması önerilmektedir.

Neleri kapsar?

Kapsamı alınan paket türüne göre değişir. Alınan seyahat sigortası kapsamına; yurt dışı seyahati sırasında hastalanma veya yaralanma durumunda tıbbi tedavi giderleri, acil ilaç teminatı, yakın bir aile üyesinin vefatı nedeniyle acil geri dönüş masrafları gibi teminatlar eklenip çıkarılabilir.