Katar Turizm, Uçurtma Dünya Turu’nun partneri oldu

Katar Turizm (Qatar Tourism), GKA (Global Kitesports Association) Uçurtma Dünya Turu'nun Partneri Oldu
Katar Turizm (Qatar Tourism), GKA (Global Kitesports Association) Uçurtma Dünya Turu'nun Partneri Oldu

Last Updated on 15 Haziran 2022 by Yaşar Çelik

Katar Turizm, GKA (Global Kitesports Association) Uçurtma Dünya Turu’nun 2024 yılına kadar Resmi Turizm Partneri, Katar Havayolları’da aynı turnuvanın Marka Partneri oldu. Dünya standartlarında yepyeni bir Kite Beach, bu yıl Katar Fuveyrit’te açılacak.

Katar’da yılın ilerleyen aylarında açılacak olan dünya standartlarında yeni bir Kite Beach için hazırlıklar sürerken, Katar Turizm, Küresel Uçurtma Sporları Birliği (GKA) Uçurtma Dünya Turu’nun üç yıllığına Resmi Turizm Partneri oldu.

Qatar Tourism Genel Sekreteri ve Qatar Airways CEO'su Akbar Al Baker, Global Kitesports Association genel sekreteri Dr. Jörgen Vogt
Qatar Tourism Genel Sekreteri ve Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker, Global Kitesports Association genel sekreteri Dr. Jörgen Vogt

Öte yandan Katar Havayolları’nın Uçurtma Dünya Turu’nun Marka Partneri ve Resmi Havayolu olduğu açıklanırken, Katar Turizm de Katar’da düzenlenecek etkinliklerin marka sponsoru olacak. Bu heyecan verici ortaklık gökyüzü ile denizi bir araya getirerek, giderek yaygınlaşan keyifli sporlardan biri olan uçurtma sörfünü herkese tanıtmayı amaçlıyor.

Kite Beach Resort’un bulunduğu Fuveyrit, Doha’nın kuzeyinde, sürekli esen rüzgarları, uygun denizi ve yumuşacık kumsallarıyla uçurtma sörfü için harika bir kıyı kasabası.

Katar Turizm Başkanı ve Katar Havayolları Grubu Yöneticisi Sayın Akbar Al Baker, konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Macera severlerin dünyanın dört bir köşesinde muhteşem destinasyonlarda yarıştığı bir seyahat sporu olan Uçurtma sörfünü Katar Havayolları olarak desteklemekten mutluyuz. Ülkemiz Katar da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen GKA etkinliklerine katılarak yeni ve heyecan verici deneyimler kazanmak üzere seyahat eden sporcuların ve taraftarların gözde havayolu şirketi olmaktan gurur duyuyoruz.”

Küresel Uçurtma Sporları Birliği Genel Sekreteri Dr. Jörgen Vogt ise partnerlikle ilgili şunları söyledi: “Uçurtma Dünya Turu için Katar Havayolları’ndan daha iyi bir partner düşünülemez. Seyahat, sürdürülebilirlik, keşif, yaratıcılık, maceraperestlik ve rekabet gibi konularda tıpkı bizim gibi tutkulu bir firma. Katar, hızla, sporun küresel kalbi hâline geliyor. 2023’te Dünya Turu açılışımızı ve finallerimizi bu merkez üssüne taşıyacağımız için heyecanlıyız.”

Bu ortaklık, Katar’ın küresel spor turizminde saygın bir lider hâline gelişinde bir mihenk taşı. Katar, 2030 yılında yılda altı milyon ziyaretçiyi ağırlama stratejisi güdüyor. Bu hedefin merkezinde ise, FIFA 2022 Katar Dünya Kupası™’nın yanı sıra Formula 1 Grand Prix, ATP ve WTA tenis turnuvaları gibi büyük etkinliklere ev sahipliği yapmak yatıyor.

Bu yeni ortaklıkta Katar Havayolları’nın ilk adımı, Qatar Airways Big Air Dünya Şampiyonası için Haziran ayında İspanya’nın Tarifa bölgesini ziyaret etmek olacak. Bu 16 günlük etkinlik, uçurtma sporlarında türünün ilk örneği olacak. Etkinlikte ayrıca Qatar Airways GKA Ödül Seremonisi ve Visit Qatar Kite Expo da gerçekleşecek.

GKA’nın hedefi, kitesurfing ve diğer uçurtma sporlarını daha kolay erişilebilir hale getirirken, birinci sınıf rekabeti dünyanın dört bir yanına taşımak. Serbest stil, uçurtma sörfü, hidrofoil serbest stil ve big air disiplinlerinde dünya şampiyonası etkinlikleri düzenlemek de bu hedefin bir parçası. Şu an dünyada üç milyon aktif uçurtmacı bulunuyor ve bu sporun heyecanı keşfedildikçe gittikçe yükselmeye devam ediyor.

Qatar Airways GKA Dünya Turu takvimi hakkında daha fazla bilgi için gkakiteworldtour.com adresini ziyaret edebilirsiniz.