Katar, 14 dolara dünyanın en uygun mola paketini sunuyor

Katar Turizm (Qatar Tourism)
Katar Turizm (Qatar Tourism)'in Uluslararası Pazarlardan Sorumlu Yöneticisi Philip Dickinson

Kasım ayında yapılacak Dünya Futbol Şampiyonası’nın ev sahibi ülkesi Katar, 2030 yılına kadar sürecek bir turizm seferberliği başlattı. Katar Turizm, Katar Havayolları ve Discover Qatar, 14 dolardan başlayan fiyatlarla dünyanın en uygun fiyatlı mola paketini sunuyor.

Katar Havayolları ve Discover Qatar iş birliği ile kişi başı 14 ABD Dolarlık fiyatıyla dünyanın en uygun fiyatlı mola paketlerini sunan Katar Turizm, ülkede kısa bir mola süresince dolu dolu ve keyifli tatil alternatifleri sunuyor. Özellikle Uzak Doğu uçuşları öncesi ya da sonrasında en ideal durak noktası olan Doha’da verilecek bir mola, tatil içinde tatil fırsatı anlamına geliyor.

Dört ve beş yıldızlı otellerde konaklamanın da dahil olduğu mola (stop-over) paketlerinde Katar’ın yerel kültürünü merak eden, uzun bir yolculuk öncesi ya da sonrasında verilen molada rahatlamak ve heyecan verici aktiviteleri deneyimlemek isteyenler için ise Katar Turizm’den 24, 48 ve 72 saatlik seyahat programları da bulunuyor.

İstanbul’da ikince kez Katar Turizm (Qatar Tourism)’in Uluslararası Pazarlardan Sorumlu Yöneticisi Philip Dickinson ile bir araya geldik. Philip Dickinson, son gelişmeler ışığında sorularımızı yanıtladı.

Son görüşmemizden bu yana geçen sürede Katar Turizm Türkiye ile ilgili hedeflerine ulaşabildi mi? Hedeflerinin neresinde?

Son görüştüğümüzden bu yana gayet aktif bir dönem geçirdik. Remi olarak şubat sonunda Katar sınırlarını açtı. Ondan sonra da Türkiye başta olmak üzere tüm pazarlarda faaliyetlerimize hız verdik. Türkiye tarafında özellikle sektörle ilgili olarak pek çok tur operatörünü ağırladığımız gezi yapıldı. Özellikle Katar’daki mice turizm tarafında kongre turizm tarafındaki fırsatları anlattığımız bir süreç yaşadık. Medyadan mümkün olduğunda çok dostumuzu da misafir etmeye çalışıyoruz bir taraftan. Tur operatörleri tabi ki işin en önemli paydaşlarından. Medyanın da özellikle zaman içerisinde Katar’a misafir olmasını istediğimiz bir döneme başlıyoruz.

Geçen kasımda dünyanın ötesini keşfet adlı bir global kampanya başlamıştı. Burada da özellikle hedef aralarında Türkiye’nin de olduğu 17 ülkeydi. Bunun devamı olarak yeni kampanyada stop over paketlerinin gündemde olduğu bir sürece giriyoruz.

Stop overa önem vermemizin asıl nedeni muhtemelen dünyadaki en uygun paketlerden birini sunuyoruz. Gecelik 4 yıldızlı otelde konaklamanın da dahil olduğu günlük 14 dolarlık paketlerimiz var. Otellerin sunduğu iyi fiyatların yanı sıra Katar Turizm ofisinin ve Katar Havayolları’nın bu pakete verdiği destek var. 2019’da katardan transit geçen yolcu sayısı 40 milyon. Bunun anca %5’inin turistik pazara dönüşmesi yaklaşık rakamların 3’e katlanması demek. Bu kadar çok ayak bastısı varken Katar’ın buradan bir turizm potansiyeli doğması gibi bir beklentimiz var.

İletişim kampanyasının bir sonraki ayağı yakında başlıyor. Dünya kupasına kadar olan süreçte yükseltip, dünya kupası sonrasında kasımda başlayan global kampanyanın 2.0 versiyonu başlayacak. Daha da ötesine geçen yeni kampanyamız başlayacak.

Dünya kupası süreci bitip katar için 2023 turizm sezonu başladığında hızlıca harekete geçtiğimiz ve birbirinden farklı ve birçok opsiyonu sunabildiğimiz sürecin başlayacağını duyurmak istiyoruz.

18 aralıkta dünya kupası bittiği andan itibaren yeni alışveriş merkezlerinden aquaparklara ve bütün turistik merkezlerin kullanıma açık olduğu sezon başlayacak. Bugüne kadar verilere baktığımızda Katar, Ortadoğu’da en hızlı büyüyen turizm destinasyonu olmaya aday. Bu konuda istek ve kararlılığımız devam ediyor. Hedefimiz çok net 2019 yılında yurtdışından 2 milyon ziyaretçi vardı. 2030’a kadar 6-7 milyon seviyesine çıkarmak istiyoruz. Öncelikli pazar olarak belirlediğimiz 17 Pazar var. Türkiye’de bunların arasında.

Tüketiciler Katar Havayolları’nın sitesinden doğrudan stop over için rezervasyon yapabiliyor. Tur operatörleri ise Discover Qatar üzerinden bu rezervasyonu yapabiliyor.

Banana Island Resort

Stop over paketleri 14 dolara nasıl mümkün olabiliyor?

Katar Turizm, Katar Havayolları ve otellerinin ortak girişimi. Dünyada en uygun fiyatlı ve fiyatının karşılığında en iyi hizmeti veren paketlerin bizde olduğuna inanıyoruz. Bu konuda da kararlıyız. 4 yıldızlı otel konaklama fiyatı, beş yıldızlı otele çıkarayım ya da kahvaltı eklemek istediğinizde fiyatlar yükseliyor. Bu fiyatlar başlangıç fiyatları. Türkiye çıkışlı uzun uçuşları yapacak kişilerin dikkatini çekmek için ortaya koyduğumuz bir öneri. Uzun bir uçuş yapmak yerine arada dinlenmeyi tercih edenler için en iyi paketi sunmak istiyoruz.

Dünya Kupası 2022-2023 uçurtma konusunda anlaşma yapıldı. Sporda da bir zirve yakalamak üzerine bir yatırım mı yapılıyor?

Spor turizmi milyarlarca dolarlık bir sektör. Bu arada en önemli vurgulardan bir tanesi; Katar ülke olarak ülkede yaşayan insanların sağlıklı ve dolu dolu bir hayat sürmesi için bir adanmışlığı var. Sporla ilgili yatırımların altında bu bakış açısı var. Sağlıklı yaşam ülkedeki kültürün bir parçası olsun, insanların günlük hayatının bir parçası olması için stratejimiz var. Katar yüzlerce spor etkinliğine ev sahipliği yaptı. Bu alada devam edecek bir anlayışımız var.

Asıl önemli olan konulardan biri yıl boyunca farklı spor etkinliklerine ev sahipliği yapmanın ötesinde. Kış kamplarını yapabilecek takımlar için uygun alanlar var, okul takımlarının kamplarını yapabilecekleri alanlar var. 8 tane mega stadyum yapıldı fakat FİFA standartlarında 50 futbol sahası var. Bir takımın gelip kış kampını yapma ya da bölgesel küçük turnuvaların yapılabileceği tesislerimiz var.

E-spor da son derece önemli bir konu bizim için. E-spor’un en güzel yanı kapalı alanda yapılıyor. Dolayısıyla sıcaktan şikayet edilen yaz aylarında yüzlerce binlerce genci misafir edebileceğimiz etkinlikler de düzenleyebiliriz. Katar’da bu alanda büyük bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.

katar eko otel
katar eko otel

Stadyumların Afrika ülkelerine bağışlanması konusunda neler söylemek istersiniz?

Stadyumların her birinin dünya kupası sonrasında sürdüreceği miras ile ilgili planları yapıldı. Bazıları okul hastane gibi farklı amaçlarla kullanmak üzere dönüştürülebilir. Planlarımız arasında yer alıyor. Sökülüp farklı bir ülkeye gönderilmesi gibi bir planımız da var. Stadyum 974 var. 974 adet konteynırdan yapıldı. Turnuvanın ana temasını sürdürülebilirlik oluşturuyor. Dünyadaki ilk karbon nötr turnuva olacak.

İlk kez dünyada birbirine bu kadar lokasyonlarda düzenleniyor Normalde ülkenin farklı şehirlerinde olur turnuva ancak burada 8 stadyum birbirinin çok yakınında. Metronun dışında 3000 elektrikli otobüs var. Statlar arasındaki ulaşım bunlarla sağlanacak. Dolayısıyla turnuvanın karbon ayak izi çok az.

Hilton Salwa Beach Resort & Villas – Kaia

14 dolarlık stop over paketle kaç kişi hedefleniyor?

Hedef olarak kesin bir rakam yok. 6-7 milyon turist hedefimize bir an önce varmak istiyoruz. Stop over paketlerimiz de bunun için iyi fırsatlardan bir tanesi. Örneğin Avustralya ve Avrupa arasındaki uçuşlardaki en optimum noktalardan birisi Doha. Geçen 2.5 yıllık süreçte insanlarda yolculuk iştahı var. Dostunu akrabasını görmek isteyenlerin sayısı oldukça çok. Bunun en iyi bağlantı noktalarından bir tanesi Katar. Çok yeni başladık stop over paketlerine. Bunu da sürdürebildiğimiz kadar sürdürmek istiyoruz. Burada ciddi bir potansiyel var. Türkiye’den de biliyorsunuz sürekli artan bir kapasite var. Elimizde böyle bir potansiyel varken ve uzun yolculuklara olan iştah artmışken bu paketleri mümkün olduğunda sürdürmek istiyoruz.

Stop over paketlerini ülkenin turizm alanındaki farkındalığını artırmak için de kullanmak istiyoruz. Bugüne kadar Katar’ı hiç görmemiş kişilerin dikkatini çekebilirsek bir iki gece  ya da ne kadar kalabiliyorlarsa eğer Katar’ı beğenirlerse sonrasında tekrar gelmeleri için de fırsat oluşturacak bir yol olarak görüyoruz. Katar’ı gelip deneyimlemek için iyi bir fırsat.

Pandemi kuralları halen geçerli sanırım bu konuda neler söylersiniz?

An itibariyle iniş saatinizden geriye dönük 24 saat içinde yapılmış PCR testi ya da antijen testi gerekiyor. Önümüzdeki dönemde biraz daha gevşeyebilir. Kesin bir bilgi olmamakla birlikte. Yakın dönemde giriş prosedürlerinin biraz daha genişlemesi yönünde bir beklenti var. Bu konuda Katar Sağlık bakanlığının kararı önemli olan. Onaylanmış aşılar ve PCR testi süreçleri devam ediyor.

Pandemi sonrası dünyadaki turizm hareketlerini nasıl görüyorsunuz? Pandemi neler getirdi? Neler götürdü? Turizmde bizi neler bekliyor?

Birçok ülkede normale dönüş başladı. Görüyoruz ki üst üste binmiş ciddi bir talep var. Çok yakında normalde dönüşün tamamlanacağını öngörebiliyoruz. Salgın öncesi döneme çok hızlıca ulaşabileceğimizi düşünebiliriz. Dünyadaki bütün iş birimlerinin %10’u aslında turizm ile bağlantılı sektörlerde istihdam ediliyor. Bu salgın sürecinde doğrudan en büyük darbeyi almış sektörün en önemli sorunlarından bir tanesi de çalışanların belki de geri dönmemek üzere sektörden çıkmış olması.

Katar olarak bizim etkilenmediğimizi söyleyebilirim. Genelde şöyle bir sorun var. Tekrar bu ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünü hızlıca tekrar bulabilecek mi sektör şu an önündeki mücadele konularından bir tanesi bu. Katar’da bunu hiç yaşamadık. Ama diğer turizm destinasyonlarından duyduğumuz şöyle şeyler var. Uçuşların iptali ya da çok uzun kuyrukların oluşması. Normalde pandemi öncesi süreçte çok kolay yapılan işlerin artık çok uzun sürdüğü ve bu konularda şikayetlerin geldiğine dair duyumlar alabiliyoruz. Talep orada olmaya devam edecek çünkü insanlar yolculuk yapmayı çok özlediler. Ayrıca şöyle bir bakış açısı gelişti. Bugün varım yarın yokum dolayısıyla gezeyim de altında yatan neden olabilir.

İş için çok seyahat ediyorum ve görüyorum ki bütün havalimanları dolu, uçuşlar dolu. 35 yıldır sektördeyim. Farklı farklı süreçleri gördüm. Ama bu kadar yıldır havalimanlarının bu kadar meşgul olduğunu görmedim. Çin gibi büyük pazarlar hala açılmadı. Seyahat etmiyorlar. Çin pazarından tekrar seyahatler başladığında gerçek resmi o zaman göreceğiz.

Doha – The Pearl Katar

Tüm dünyada ciddi bir kriz var. Özellikle Avrupa’da 40-50 yılın zirvesinde. Bu noktada Katar’ın hedeflediği müşteri kitlesi bundan etkilenen kitle mi? Yoksa daha yüksek harcama kapasitesi olan kişileri mi bekliyorlar?

Konuya şöyle bakmak lazım sonuçta salgın sürecinde aslında farklı ekonomik hareketlilikler oldu. Dolayısıyla asıl göz ardı etmememiz gereken konu şu; geçen 2 yıl boyunca insanların normalde seyahat gibi harcamaları için ayırdıkları para aslında harcanmadı. Dolayısıyla ortada resesyon olacaksa ve bu 4-5 yıla varmayacaksa önümüzdeki 18-24 ayın çok fazla etkileneceğini düşünmüyoruz. Çünkü insanların tatil ve seyahat iştahı var. Dolayısıyla eğer buna 4-5 yıllık bir çerçevede bakarsak ve ki ekonomik koşullar hızlıca toparlayacaktır. Dolayısıyla bir risk olmayacağını söyleyebiliriz.

Savaşın Katar uçuşlarına bir etkisi var mı?

Rusların öncelikle aşı koşullarını karşılamadıkları için büyük bir potansiyel yoktu. Son zamanlarda bizim için çok büyük bir pazar değildi.

2 milyonluk bir ülke 6-7 milyonluk bir turist hedefi var. Hem hizmet açısından hem de lokasyon açısından bunu karşılayacak bir ortam var mı?

Bir yıl boyunca gelecek turist gibi düşünmek gerek bu rakamı. 12 aylık sürece yayılmış bir rakam. Asıl kilit konu ürün olarak Katar’ın ortaya ne koyduğu. Son 18 ayda yapılan yatırımlarla 100’den fazla tesis açıldı. Konaklama tarafında oda anahtarı sayısı iki katına çıktı. Salgın öncesi süreçte ve 2030 stratejisi ortaya konmadan önce zaten yıldan yıla dönemlere baktığımızda Katar’daki turistik büyüme aşağı yukarı yüzde 30 civarındaydı. Dolayısıyla aslında bu hazırlıklı olunan ve istenen de bir durum. Bu yeni yatırımlar ve oda sayısının iki katına çıkması burada bir sorun yaşatmayacak.

2016 civarında aslında 3.2 milyon Suudi Arabistan’dan gelen turist vardı. Ambargoyla beraber aslında o potansiyel bir anda sıfıra indi. Katar zaten yıllık turist sayısında kısa ya da uzun dönemde alışkın olduğu rakamlar salgın öncesi dönemde de baya yüksek. 3.2 milyondan 1.8 milyona sonra tekrar 2.2 milyona gibi inişli çıkışlı bir turist sayımız var. Dolayısıyla 2016 yılındaki 3.2 milyon turisti yalnızca 1 milyondan fazlası düşüp de var olan kapasitenin altında kaldığında aralarında Türkiye’nin de olduğu başka öncelikli pazarlara nasıl ulaşabiliriz diye baktık. Dolayısıyla o potansiyeli kullanabileceğimiz için tekrar bu atılıma başladık.