Ruslar için en popüler destinasyonlar

Ruslar, seyahat masraflarındaki artışa rağmen yaz tatilleri için Türkiye rotasından vazgeçmedi.

Tur paketlerinin fiyatlarının iki kattan fazla zamlanması ve tüm uçuş güzergahı zorluklarına rağmen Ruslar için Türkiye en popüler ülke oldu.

Tur arama ve rezervasyon hizmeti Travelata, Rusların yarısından fazlasının yaz tatillerini Türkiye’de geçireceğini bildirdi.

Seyahat masrafları yüzde 98 arttı

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Türkiye’ye yapılan seyahatler için ortalama faturaların bir yılda neredeyse iki katına çıktığını duyurduğu raporunda Türkiye’ye yapılan seyahatler için ortalama seyahat masrafının yıl içinde yüzde 95-98 oranında arttığını açıkladı.

En az 3.367 Euro

Türkiye’de Temmuz-Ağustos aylarında yapılacak tatil bir çocuklu Rus aile için en az 3.367 Euro’ya (neredeyse 198.000 ruble) mal oluyor.

İşte Ruslar için en popüler destinasyonlar

Ancak turizm şirketleri tur fiyatlarının bu kadar artmasına rağmen bilet almaya hazır birçok Rus tatilcinin olduğunu belirtiyor.

Ruslar arasında en popüler ikinci tatil destinasyonu ise Mısır oldu. Rusların dörtte biri de ülke içinde tatil yapmayı tercih ettiğini söyledi. Soçi ve Adler en çok tercih edilen beldeler olurken başkent Moskova ve St. Petersburg da ziyaret edilen en popüler destinasyonlar arasında bulunuyor.

Ruslar, ideal bir tatil için ne istiyor?

Rusya’da faaliyet gösteren çevrimiçi seyahat servisi Tutu.ru, 2 binden fazla tatilci ile yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı. En önemli faktörün yeterli maddi durum olduğu belirlenen ideal tatil anketinde, katılımcıların yüzde 23’ü her şeyin birinci sınıf olmasını belirtti.

Diğer popüler cevap ise yüzde 18 ile temiz bir deniz, güneş ve kumsal oldu. Seyahat edenlerin yüzde 5’i mükemmel bir tatilin ancak kaliteli bir otelde geçirilebileceğine inanıyor. Yüzde 3’lük bir kesim için iyi yemek, yüzde 2’si için ise istikrarlı internet olduğu gözlemlendi.