Kapadokya Alan Başkanlığı’ndan yol projesi hakkında açıklama

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda 3 Atama 2 Görevden Alma
Kültür ve Turizm Bakanlığı

Last Updated on 10 Ağustos 2022 by Turizm Günlüğü

Kapadokya Alan Başkanlığı, medyada çıkan haberlerin ardından Göreme – Ortahisar Yol Projesi hakkında bir basın açıklaması yayımladı.  

Basında yer alan “Göreme – Ortahisar Yol Projesi’ni Peri Bacaları’nın ortasından geçeceği yönündeki haberlerin ardından Kapadokya Alan Başkanlığı konuya ilişkin bir basın açıklaması yayımladı.

Basın açıklamasında, “Göreme Beldesi’ni Ortahisar Beldesi’ne bağlayan mevcut 2.8 km’lik yolun Peri Bacaları, kaya oluşumları, tescilli kültür varlıkları ve kilisenin önünden geçtiği ve ağır tonajlı araç trafiği nedeniyle kültür varlıklarına zarar verdiği” belirtildi.

“Mevcut yolun sürdürülebilir olmadığı, doğal ve kültürel varlıkları olumsuz etkileyerek zarar verdiği ortaya çıktığı ve alternatif bir yol çalışması gerekliliğinin doğduğu” ifade edilen açıklamada; Alternatif yol çalışmaları 2.2 km uzunluğunda olup genişliği 5 ile 7 metre arasında değişen kadastral yol hattındadır. Güzergah çalışmalarından sonra arkeolojik jeoradar çalışmaları yapılmış herhangi bir taşınmaz kültür ve tabiat varlığına rastlanmadığı tespit edilmiştir” denildi.

Basın açıklaması kapsamında; “Medyada yer alan söz konusu haberlerin kamuoyunu yanlış yönlendirdiği ve manipülatif olduğu; yapılan yol çalışması ile sorunların giderilmesinin amaçlandığı” ifade edildi.

Kapadokya Alan Başkanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

KAPADOKYA ALAN BAŞKANLIĞI’NDAN KAMUOYUNA AÇIKLAMA

Ortahisar – Göreme Yol Projesi hakkında çıkan çeşitli haberler, yapılan açıklamalar ve bazı sosyal medya paylaşımlarında yer alan iddialara ilişkin basın açıklamasıdır.

Göreme Beldesi’ni Ortahisar Beldesi’ne bağlayan mevcut 2.8 km’lik yol, Peri Bacaları, kaya oluşumları, tescilli kültür varlıkları ve kilisenin önünden geçmektedir. Söz konusu yol her gün yüzlerce ağır tonajlı araç yoğun bir şekilde kullanmakta ve arazi morfolojisi gereği kültür varlıklarına zarar vermektedir. Turizm sezonlarındaki yoğun araç kullanımları da göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu yolun yakınındaki Tokatlı Kilise, Kızlar Manastırı, Elmalı Kilise, Yılanlı Kilise ve Karanlık Kiliselere titreşim ve atmosferik gazlar sebebiyle zarar gördüğü bilinmektedir. Mevcut yolun sürdürülebilir olmadığı, doğal ve kültürel varlıkları olumsuz etkileyerek zarar verdiği ortaya çıkmış ve alternatif bir yol çalışması gerekliliği doğmuştur.

Alternatif yol çalışmaları 2.2 km uzunluğunda olup genişliği 5 ile 7 metre arasında değişen kadastral yol hattındadır. Planlanan yol, kaya oluşumları uzağından geçmekte ve Saklı Kilise’ye 18 metre mesafededir.

Güzergah çalışmalarından sonra arkeolojik jeoradar çalışmaları yapılmış herhangi bir taşınmaz kültür ve tabiat varlığına rastlanmadığı tespit edilmiştir.

Ayrıca yol çalışmaları devam ederken bir bütün olarak Göreme Açık Hava Müzesi ile çevresine yönelik Çevre Düzenleme Projesi ve ulaşım planlaması çalışmalarına başlanılmıştır.

Söz konusu haberler kamuoyunu yanlış yönlendirmekte ve manipülatif olup yapılan yol çalışması ile sorunların giderilmesi amaçlanmıştır.

Kapadokya Alan Başkanlığımız, sorumlu olduğu alandaki benzersiz tarihi, kültürel ve doğal değerleri koruma ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlama misyonu ve sorumluluğundan taviz vermeden görevini eksiksiz biçimde sürdürmeye kararlıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Medyada konuya ilişkin yer alan görseller Foto: Sözcü Gazetesi / sozcu.com.tr
Medyada konuya ilişkin yer alan görseller / Foto: Sözcü Gazetesi