TÜRSAB başkan adayları konuşmuyor!

Türsab Başkan adayları
TÜRSAB başkan adayları konuşmuyor! Firuz Bağlıkaya'nın en zor seçimi...

TÜRSAB başkan adayları konuşmuyor! TÜRSAB’ın yeni yönetim kurulu başkanının seçileceği 25. Genel Kurul öncesi birçok ismin adı başkanlık için geçmeye başladı. Adı geçen adaylara başkan adayı olup olmadıklarını sorduk. 

Bugünkü haberin konusu dallanıp budaklanmaya pek müsait. O yüzden haberin başlangıcında ne yapmayı amaçladığıma dair bir alıntı paylaşmak istiyorum.

Umberto Eco, 1985 yılında yapılan İtalyan Göstergebilim İncelemeleri Derneği konferansındaki sunumuna şöyle başlar:

“Bugün size eksiksiz bir sunuş değil de birçoklarına göre henüz tutarsız gibi gelebilecek notlar sunacağım. Tembellikten değil ama… Çünkü biz yatıştırıcı yanıtlar bulmak için değil, tartışma yapmak için buradayız.”

TÜRSAB başkan adayları kimler? haberimiz sonrası diğer gazetelerinde gözünü TÜRSAB seçimlerine çevirmesine vesile olduk. Haberimizin takipçisi olmak adına başkan adayı olarak adı geçen adayların hepsine aynı soruyu ileterek ulaştık. Birkaç adı geçen aday ile de telefonda konuştuk.

Adonis İstanbul CEO’su Tamer Çiçek
Adonis İstanbul CEO’su Tamer Çiçek
TÜRSAB seçime tek adayla mı gidecek?

Tamer Çiçek dışında şu anki başkan Firuz Barbaros Bağlıkaya dahil hiç kimse açık açık ben adayım demedi. Yapmış olduğumuz bu görüşmeler bize gösterdi ki bu seçim diğerleri gibi olmayacak.

İsmi geçen adaylar pandemide neredeydiler? 

TÜRSAB yönetim kurulu başkanlığı için ismi geçen adayların ve var olan başkanın pandemi karnesine baktığımızda hiçbirininki pek parlak değil. Peki bu bir kader midir? Tabii ki değildir.

TÜRSAB başkan adayları konuşmuyor!
TÜRSAB başkan adayları konuşmuyor!
Turizm Kulisi: Pandemide sahada olanlar başkan adaylıklarını ne zaman açıklayacak?

Pandemi koşullarında önce çalıştay yapan, sonra 3500 kişi ile sektörün içinde bulunduğu duruma ilişkin anket yapan, yaşanan krizin ilk etkilerinin ardından TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’yı ziyaret ederek yaşanılan sorunlar ve çözüm önerilerini dile getiren sektör temsilcileri henüz adaylıklarını açıklamadılar. Özellikle sahada, katıldığımız etkinliklerde ve yapmış olduğumuz görüşmelerde genç bir aday işaret ediliyor ama aday sessiz kaldığı için ismini paylaşmayı doğru bulmuyoruz.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya
Firuz Bağlıkaya’nın en zor seçimi

Kuşkusuz her seçimin ayrı zorlukları vardır ancak 25. Genel Kurul Seçimleri Bağlıkaya’nın kendisinden en az emin olduğu seçimler olarak kayda geçmeye aday. Neden?

Bundan önce iki zor seçime girdi Bağlıkaya: Başaran zamanında, 2017 sonunda girdiği seçim belki de en kolay seçimlerden birisiydi. Yeni bir hareket olmasına rağmen Değişim Hareketi, diğer rakiplerin hepsinin çözülmesi nedeniyle bir nevi iktidara mahkûm oldu ve seçimi kazandı. Ardından girdiği 2019 seçiminin de ayrı ayrı zorluk dereceleri vardı; ama bunların hepsinde birden fazla kolaylığı vardı Bağlıkaya’nın…

Birincisi, Değişim Hareketi çok dinamik bir hareketti, ileriye doğru bakan bir hareketti ve bu hareketin çok ciddi destekçileri vardı -özellikle ilk yıllarda- ve kolektif bir hareketti, çok farklı özellikleri olan insanlar TÜRSAB’ın değişik kademelerinde görevler yaptılar, seçim kampanyalarında görevler üstlendiler.

Bu seçimin en zor seçim olmasının en önemli nedenleri:

Bir, Firuz Bağlıkaya 5 yıldır TÜRSAB’ı yönetiyor ve her türlü güce sahip, yani şikâyet edeceği bir şey yok. Şu anda Firuz Bağlıkaya’nın acentalara söyleyebileceği, ileriye yönelik hiçbir şey kalmadığını görüyoruz. Bu anlamda her seçimde iyi-kötü bir şeyler söyleyebilen Firuz Bağlıkaya, ileriye dönük bir şeyler söyleyebilen Firuz Bağlıkaya, şu anda bu seçimde görüyoruz ki hiçbir şey söyleyemiyor. TÜRSAB’ta değişmeyen tek şey değişim! başlıklı geçen yılki yazımda Değişim Hareketi’nin seçim vaatlerini ve yaptıklarını irdelemiştim. Bağlıkaya’nın en zor seçimi olmasının en temel nedenlerinden birisi, ortada artık herhangi bir mağduriyet kalmadı.

Turizm Günlüğü adına bir notla bitireyim: Biz bu haberde 7 isme başvurduk.  Haberimizde yer almaları için teklifte bulunduk ve bu teklifimize 2 ismi geçen başkan adayı cevap dahi vermedi. İsmi geçen 5 aday ile görüştük. Tamer Çicek hariç hiç biri ben adayım demedi. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Yazılı olarak tek dönüş yapan isim Kaan İşçil oldu. Kaan Bey’in yazılı açıklaması aşağıda yayınlıyoruz.

Kappa Tour Yönetim Kurulu Başkanı Kaan İşcil
Kappa Tour Yönetim Kurulu Başkanı Kaan İşcil

Kappa Tour Yönetim Kurulu Başkanı Kaan İşcil‘in aday mısınız sorumuza ilişkin açıklaması şöyle; “Mevcut yönetimin kesinlikle tamamen ve çok acil olarak değişmesi gerektiği ortada. Binlerce acenta kişisel çıkarlar ve menfaatler uğruna sahipsiz bırakıldı, yıllarca desteksiz kaldı. Birlik, çıkar koltuğu pesinde olanlarla doldu taştı. Bu yönetim sansürün dibini yapıyor. TÜRSAB 50. Yıl kutlamalarına ilişkin seçimden önce kutlama yapacaklarını gördüm. Hani TÜRSAB’ın borçları vardı? Neyi kutluyorsun? Kimin kutlamaya ihtiyacı var? Acenteler geçinemiyor binlerce sorun var sen seçim propagandası yapacaksın…

TÜRSAB’ın Instagram sayfasına yorum yazdım seçimlerden sonra yapın diye. Beni bloke etmişler, engellemişler. Artık yorum da yapamıyorum. Acentelerin hali ortada bizi susturamazsınız susmayacağız! Kral çıplak!

Adaylığa ilişkin sorunuza gelince. Önce aday olacak herkesi ve ekiplerini düşüncelerini planlarını görmek istiyorum. Eğer yepyeni tertemiz bir aday ve ekip çıkmayacak olursa evet adayım. Evet çıkıp her fırsatta kral çıplak diyeceğim. Evet Türk turizmini geleceğimizi bunlardan temizlemek için çalışacağım.”