Seyahatsever Projesi ile gezecek gençlere 5 rota önerisi

Avrupa’nın en iyi performans gösteren ülkeleri, 2019’un aynı dönemiyle kıyaslandığında Türkiye ve Yunanistan oldu.
Avrupa’nın en iyi performans gösteren ülkeleri, 2019’un aynı dönemiyle kıyaslandığında Türkiye ve Yunanistan oldu.

Last Updated on 17 Ağustos 2022 by Turizm Günlüğü

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın gençlere yönelik Seyahatsever Projesi ile KYK yurtlarında ücretsiz konaklama imkanı tanıyor. Gençler artık sadece ulaşım ve yeme içmeye bütçe ayırarak Türkiye’yi keşfe çıkabilecekler.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın gençler daha çok gezebilsin ve daha çok yer keşfedebilsin diye hayata geçirdiği Seyahatsever Projesi ücretsiz konaklama imkanı sunduğu için son dönemde oldukça popüler. Proje kapsamında 18-30 yaş aralığındaki gençler KYK yurtlarında kalarak konaklama ücretini düşünmeden tatil yapabiliyor.

Bu proje sayesinde gençler başvuru yaparak kontenjan boşluğuna göre kalmak istedikleri şehirdeki KYK yurtlarında ücretsiz olarak 3 gün kalabiliyor. 15 Temmuz’da hayata geçirilen projenin şu an 1 Eylül’e kadar devam etmesi planlanmış durumda olsa da talep çok yüksek olduğu için sürenin uzatılabileceği de gündemde. Ayrıca proje kapsamında gençler Müzekart GNS ile Türkiye’nin dört bir yanındaki 300’den fazla müzeyi ücretsiz şekilde ziyaret edebilecek.

Türkiye’nin Lider Seyahat Sitesi Enuygun.com’ da gençlerin bu özel proje kapsamında keyifle gezebileceği rotaları listeledi.

Nevşehir / Kapadokya

Kapadokya

Türkiye’de gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan Kapadokya birçok farklı kültürün izlerini taşıyor.  Tarihi yapıları ve benzersiz atmosferiyle burası gençlerin dolu dolu birkaç gün geçirebileceği rotalardan. Proje kapsamında Kapadokya’daki yurtlarda kalmayı tercih eden gençler Göreme başta olmak üzere Güvercinlik Vadisi, Uçhisar Kalesi, Üç Güzeller, Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Ürgüp’ü mutlaka görmeli. Siz de Kapadokya otobüs bileti alarak Seyahatsever Projesi kapsamında uygun fiyatlı bir tatile doğru yola çıkabilirsiniz.

Antalya / Kaleiçi

Antalya

Denizi, tarihi ve doğal güzellikleri ile öne çıkan Antalya, gençlerin keyifle tatil yapabileceği şehirlerimizden. Yüzölçümü büyük bir şehir olduğu için Antalya’nın tamamını 3 günde keşfetmek bir hayli zor olsa da gençler bu şehirde keyifle gezebilecekleri yerler bulmakta hiç zorlanmayacak. Özellikle Antalya’ya deniz-kum-güneş tatili yapmak için gidenler denize girmek için Damlataş, Lara Halk, İnciraltı, Olimpos ve Konyaaltı plajlarını tercih edebilir.

Antalya’nın tarihi dokusunu ve güzelliklerini yakından tanımak isteyen gençlerin mutlaka görmesi gereken yerler ise şöyle, Aspendos Antik Tiyatrosu, Damlataş Mağarası, Alanya Kalesi, Antalya Arkeoloji Müzesi, Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, Köprülü Kanyon Milli Parkı ve Alanya Kalesi.

Şehirde yurtların çoğu Alanya ve Antalya merkezde yer alıyor. Alanya otobüs bileti ile farklı deneyimlerle dolu bir yolculuğa çıkmak mümkün.

Eskişehir / Porsuk

Eskişehir

Bir öğrenci kenti olan Eskişehir de gençlerin keyifle gezebileceği ve kolayca sosyalleşebileceği şehirlerimizden olmasıyla listede yerini aldı. Rotadaki KYK yurtlarının tamamı merkezde. Yani gençler Seyahatsever Projesi kapsamında merkezde kalarak şehrin cazibe noktalarını kolayca keşfedebilirler.

Eskişehir’de gezilmesi gereken ilk yer Osmanlı Dönemi’ndeki sivil mimari anlayışının örneklerinin görülebileceği Odunpazarı. Kurşunlu Camii ve Külliyesi, iki tarafı kafelerle dolu Porsuk Çayı, Disneyland’in Eskişehir şubesi olarak tanımlanan Sazova Parkı, Odunpazarı Modern Müze ve  Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi mutlaka görülmesi gereken diğer seçenekler arasında yer alıyor.

İzmir / Konak

İzmir

Hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti misafir eden İzmir’de KYK yurtları şehir merkezi, Çeşme ve Urla ilçelerinde bulunuyor. Merkezdeki yurtlarda kalan kişiler eğer bir arkadaş grubuyla şehre gidiyorlarsa şehrin dört bir yanını keşfetmek için araç kiralama hizmetinden yararlanabilirler. Alsancak Sevgi Yolu, Kordon, Bostanlı Sahili, İzmir Saat Kulesi ve Tarihi Asansör merkezde konaklayanların gezmesi gereken noktalar.

Denize tatili için İzmir’i tercih eden gençler Çeşme’deki yurtlarda konaklama şansı bulabiliyor. Ülkemizin en güzel plajlarından Ilıca Plajı’na sahip Çeşme’de yapılabilecek çok sayıda aktivite var.  Özellikle seyahat esnasında mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Alaçatı geliyor.

Urla ise İzmir’de yurtların konumlandığı bir diğer nokta. Deniz tatili için de Urla da tercih edilebilir.

Muğla / Bodrum

Muğla

Ege ve Akdeniz’in birleştiği büyüleyici tatil cenneti Muğla da gidilecek yerlerden. Rotada KYK yurtları Muğla merkezi, Fethiye, Ortaca ve Milas ilçelerinde.

Ülkemizin tatil cenneti Bodrum’u merak edenler Seyahatsever Projesi kapsamında Milas ilçesinde kalarak Bodrum’u keşfedebilir. Milas ile Bodrum arası ortalama 45 dakikalık bir sürüş mesafesinde. Milas’taki yurtlarda kalmayı planlayan gençler öncelikle Milas’ı keşfetmeli ve Beçin Kalesi, Hekatomnos Anıt Mezarı ve Baltalı Kapı gibi cazibe noktalarını görmeli.  Bodrum’da Yalıkavak Halk Plajı, Gümüşlük Sahili, Akyarlar Plajı ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ile Zeki Müren Evi ziyaret edilebilir.

Fethiye’deki yurtlarda konaklayacak gençler Ölüdeniz Plajı’ndan denize girme ayrıcalığını yaşamalı ve Babadağ, Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu gibi noktaları ziyaret etmeli. Fethiye otobüs bileti alarak gençler dünyanın en güzel plajlarından birini görmek için yola çıkabilirler.                                  Seyahatsever Projesi ile 

Ortaca’daki yurtlar ise Caretta Caretta’lar ile yüzülebilecek İztuzu Plajı’na ortalama 1 saat 15 dakikalık uzaklıkta. Bu özel deneyimi yaşamak isteyenler Seyahatsever Projesi kapsamında arkadaş grupları ile gezecekler ise  araç kiralama seçeneğini değerlendirebilir.

Seyahatsever’e nasıl başvuru yapılıyor?

  • Seyahatsever’e başvurmak isteyenler keşfetmek istedikleri şehre karar verdikten sonra Seyahatsever İnternet Sitesi’ni ziyaret edebilir.
  • Web sitesinde alt bantta kalmak istenilen şehir ve cinsiyet seçimi yapıldıktan sonra o şehirde kalınabilecek yurtların hangi ilçelerde konumlandığı, adresleri, yurtların isimleri, kapasiteleri, blokları, adresleri, yurtta görevli kişiler, bu kişilerin numaraları ve unvanları öğrenilebilir.
  • Rezervasyon konaklanacak yurtta sorumlu kişiye konaklama tarihinden en az bir gün önce isim soy isim ve T.C. Kimlik Numarası verilerek yapılabilir.
  • Seyahatsever Projesi’ne genel başvurular 444 0 472 numaralı ALOGSB hat üzerinden yapılıyor.
  • Başvuru yaptıktan sonra otobüs bileti alarak ekonomik bir tatile doğru yola çıkılabilir.