Air Astana 7 ayda 4 milyon yolcu taşıdı

Air Astana emin adımlarla yoluna devam ediyor / Foto: @airastana Facebook

Orta Asya’nın önde gelen havayolu grubu Air Astana Group, pandemi sonrası büyüme hedeflerine emin adımlarla ilerliyor. Air Astana 7 ayda 4 milyon yolcu taşıdı. Air Astana 7 ayda

Air Astana, 2025 yılına kadar filosundaki uçak sayısını 59’a çıkarmaya hedefliyor.

Air Astana ve FlyArystan markalarını çatısı altında bulunduran, Kazakistan merkezli havayolu firması Air Astana Group; uzun vadeli büyüme hedefleri ve gelecek planlamaları alanında emin adımlarla hızla ilerliyor.

3.9 MİLYON YOLCU

Air Astana Group, 2022 yılının ilk yedi ayında yolcu sayısında 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 9 oranında artış kaydederek; toplam 3.9 milyon (yaklaşık 4 milyon) yolcu taşıdı.

2022 yılında Londra ve İstanbul uçuşlarına yeniden başlayan Air Astana; 2022’de yeni başlattığı Yunanistan uçuşlarıyla uçuş ağını genişletmeye devam etti. Air Astana 7 ayda

DUBAİ, DELHİ VE PHUKET UÇUŞLARINDA FREKANS ARTIŞINA GİDİYOR

Air Astana, önümüzdeki aylarda Dubai, Delhi ve Phuket uçuşları için önemli frekans artışlarına gideceğini de duyurdu. Kazak havayolu firması diğer yandan Bangkok uçuşlarına da yeniden başlayacak.

OKUMA ÖNERİSİ: Air Astana’dan Türkiye atağı: Haftada 65 uçuş

AIR ASTANA GROUP FİLOSUNU GENİŞLETİYOR

Air Astana Group, 2025 yılına kadar filosundaki uçak sayısını 59’a çıkarmayı planlıyor.

2022 yılının geri kalan kısmında Air Astana Group, Air Astana’nın filosuna iki Airbus A321LR uçağını ekleyecek ve filosundaki Airbus A321LR sayısını 10’a yükseltecek.

Air Astana Group’un diğer havayolu firması FlyArystan ise filosuna üç yeni Airbus A320neo uçağını ekleyerek; filosundaki Airbus A320neo sayısını 4’e çıkaracak.

OKUMA ÖNERİSİ: Air Astana’dan Selçuk Demir’e Heart Awards ödülü

Air Astana Group, 2020 yılının ortası ile 2022 yılının Mart ayına kadar filosuna 13 uçak eklemişti.

Air Astana Group, 2025 yılının ortasına kadar filosuna 24 uçak daha ekleyecek. Filosunda yer alan yüksek yaştaki uçakları ise filosundan çıkaracak.

YENİ EĞİTİM MERKEZİ FAALİYETE GEÇİYOR

Filosunu genişleten Air Astana Group, uçuş ekibi ve personel eğitimi alanında da önemli bir adım atacak. Havayolu grubu Kazakistan’ın Nur-Sultan şehrinde 10 milyon ABD Doları’na mal olacak yeni eğitim merkezini faaliyete geçirecek. Yeni eğitim merkezi 10 yıl içinde havayolu grubuna yaklaşık 18 milyon Dolarlık tasarruf imkanı sunacak.

AIR ASTANA GROUP CEO’SU PETER FOSTER’DAN AÇIKLAMALAR

Air Astana CEO’su Peter Foster / Foto: The Art of Business Travel

Air Astana Group Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Peter Foster, havayolu grubunun büyüme planları ve gelecek hedeflerine yönelik şu açıklamalarda bulundu:

“Air Astana, bu yıl benzeri görülmemiş bir dizi operasyonel zorluğa rağmen hızlı bir toparlanma kaydetti. Yolcu trafiği yüzde 9 arttı ve koltuk kapasitesi; Ocak – Temmuz 2022 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre önemli bir artış gösterdi.”

Kaynak: Travel Daily News

Önceki İçerikYunanistan turizmi rekora koşuyor
Sonraki İçerikTHY, reklam için kaç para harcadı?
1983 yılında İstanbul’da doğdu. Sakarya Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Ardından Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı’nda “ABD-AB-Rusya Üçgeninde Ukrayna ve Gürcistan’da Güç Mücadelesi” başlıklı teziyle yüksek lisans eğitimini tamamladı. İş hayatına otomotiv sektörüne yönelik yayınlarda çalışarak başladı. Bir süre iş dünyası dergisi Brandmap bünyesinde içerik editörü olarak görev aldı. 2016 yılında Anadolu Üniversitesi’nin ikinci üniversite programı kapsamında “Medya ve İletişim” bölümünü tamamladı. 2016 yılının Eylül ayından beri online turizm haberciliği alanında çalışan Cem Bişkin, Turizmgunlugu.com'un Genel Yayın Koordinatörü olarak görevini sürdürüyor.