Yunanistan turizmi rekora koşuyor

Yunanistan kapı vizesi

Yunanistan’ın “benzeri görülmemiş bir Ağustos ayı geçirdiğini ve haftada 1 milyondan fazla ziyaretçi beklediğini” belirten Yunanistan Turizm Bakanı Vassilis Kikilias; 2022 yılı turizm geliri beklentilerini de açıkladı. Yunanistan turizmi rekora koşuyor

Akdeniz Çanağı’nın öne çıkan destinasyonlarından olan Yunanistan, 2022 yılı için turizm gelirlerindeki hedeflediği miktarı açıkladı.

Yunanistan turizmi, 2022 yılının sonunda pandemi öncesindeki turizm gelirlerini geride bırakarak tahmini 20 milyar Euro seviyesine ulaşmayı hedefliyor.

Yunanistan Turizm Bakanı Vassilis Kikilias, bu hafta ziyaretçi sayılarında ve turizm gelirlerinde pandemi öncesi, 2019 seviyesinin geçilmesini beklediğini açıkladı.

YUNANİSTAN TURİZMİ REKORA KOŞUYOR

Turizm Bakanı Kikilias, Yunanistan’ın “benzeri görülmemiş bir Ağustos ayı geçirdiğini ve haftada 1 milyondan fazla uluslararası ziyaretçi beklediğini” söyledi.

“REKOR GELİR HEDEFLİYORUZ… 2019’U GEÇECEĞİZ”

Şu anki veriler doğrultusunda; turist akışlarına, rezervasyonlara ve doluluk seviyelerine dayanarak Yunanistan turizm yetkilileri, 2022 yılı turizm gelirlerinde 2019 seviyelerine göre yüzde 10 artış öngörüyor.       Yunanistan turizmi rekora koşuyor

Yunanistan turizmde bu yıl gelen ziyaretçi trafiğinde yüzde 295 artış yaşandığı belirtiliyor.

Buna göre Ağustos ayının ilk haftasında, Mikonos, Santorini, Naxos, Andros, Paros, Milos, Korfu, Girit, Rodos, Kos, Halkidiki ve Evia’nın bazı bölgelerinde doluluk oralarını yüzde 95 ila yüzde 100 seviyesine ulaştı.

Ocak – Ağustos 2022 döneminde Yunanistan’a seyahat edenlerin çoğu İngiltere, ABD, Fransa, Almanya, İskandinavya, Hollanda, İsrail, Belçika, Romanya, Sırbistan, Bulgaristan, Hırvatistan ve Polonya pazarından olduğu da belirtildi.

Yunanistan Turizm Bakanlığı ve sektör temsilcileri; Santorini, Rodos, Saronik adaları, Korfu ve Atina’ya yönelik güçlü talebin ve turist akışının Eylül – Ekim aylarında da devam etmesini bekliyor.Yunanistan turizmi rekora koşuyo

Bakanlık ayrıca, önümüzdeki aylarda bu kış için Kuzey Avrupa’dan turistlerin Yunanistan’da tatil yapacağını da öngörüyor.