Avrupalılar için kış turizmi bu sene daha canlı ve uzun geçecek

Rus enerji devi Gazprom’un Kuzey Akım 1’i süresiz kapatmasıyla yeni bir boyut kazanan enerji krizi derinleşiyor. Buna karşılık iktidar sözcülerinin şimdiden başladığı ‘enerji turizmi’ hamlesi ekonomik tahribatı ne kadar örtmeye yetecek?

Enerji fiyatlarındaki aşırı artış, tüketicilerin faturalarını bu kış ciddi oranda yükseltecek. Bu tablo karşısında Avrupalılar için kış turizminin bu sene daha ‘canlı ve uzun’ geçeceği tahmin ediliyor. Birçok Avrupa ülkesi bu tabloya karşılık ekonomik tahribatı en aza indirebilmek için çeşitli adımlar atmaya başladı. Yaz sezonunu arkamızda bıraktığımız şu günlerde ‘kış turizmi’ için kollar şimdiden sıvandı.

Almanya’da Türkiye ile ilgili ucuz tatil kampanyasına karşılık ‘enerji turizmi’ hamlesi

Almanya’nın bir ucuzluk marketinde satılan ‘Türkiye tatili’ sonrası konu bir süredir ülke kamuoyunun da gündeminde. Özellikle Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Yiğit Bulut’un konuyla ilgili attığı “İlahi Adalet! Gazı kesilen AB vatandaşlarından en az 1 milyonu bu kışı Türkiye’de geçirmek için harekete geçti. İstanbul, İzmir, Antalya ve birçok ilde oteller kışı dolu geçireceği gibi ev alım ve kiralama için harekete geçtiler! Malınızı ucuza kaptırmayın. Muhtaçlar! İlahi adalet!” tweet dikkat çekmişti.

Almanya Seyahat Acentaları Birliği’nin (DRV) DW Türkçe’ye verdiği bilgiye göre, söz konusu tatiller yıllardır küçük bir grubun ilgi gösterdiği bir seyahat türü.

Türkiye’nin ve turizmin ekonomik tablosu

Turizmde cari açık rekor düzeye ulaşmış durumda. Birgün.net’te yer alan habere göre “TL değer kaybedince, rekabet gücü kazanacak ve bu yolla ihracat artacak, kur yükseldiği için ithalat da düşecek” beklentisi hâlâ daha gerçekleşmedi. Sadece ilk 6 ayda cari açık 32 milyar dolara ulaşarak son 15 ayın en yüksek seviyesini kaydetmiş oldu. Ağustos sonunda 8 aylık dış ticaret açığı 73,4 milyar dolara ulaştı.

Son açıklanan Orta Vadeli Program’da dış ticaret açığının yılsonunda 105 milyara ulaşması tahmin ediliyor. Ayrıca geçen yıl 51 milyar dolar olan enerji ithalatının faturasının bu yıl 103 milyarı aşması bekleniyor. Yılsonu için 35 milyar dolarlık turizm geliri hedefi, neredeyse 6 aylık cari açığa denk geliyor. Ocak-Haziran döneminde elde edilen turizm geliri ise 14,2 milyar dolar düzeyinde.

Her ne kadar turizm gelirleri dolar olarak ifade ediliyor olsa da turizm gelirinin önemli bir kısmını avro oluşturuyor. Turizm acenteleri Avrupa Birliği bölgesine avro olarak fiyat veriyor. Dolayısıyla, son günlerde bozulan avro/dolar dengesi turizm gelirlerini de etkiliyor. Avronun değer kaybetmesi, turizm gelirinin dolar karşılığının da azalmasına neden oluyor.