Türkiye’den kimlikle seyahat edilebilen ülkeler

Ehliyet ve kimliklerde yeni dönem

Last Updated on 12 Eylül 2022 by Turizm Günlüğü

Sırbistan-Türkiye arasında kimlikle seyahat döneminin duyurulmasının ardından Türkiye’den kimlikle seyahat edilebilen ülke sayısı 7’ye, Türkiye’ye kimlikle girebilen ülkelerin sayısı ise 19’a yükseldi. kimlikle gidilen ülkeler

Geçtiğimiz günlerde; Sırbistan hükümeti, Türkiye ile ilişkilerin gelişmesi adına imzalanan anlaşma gereği “iki ülke arasında kimlikle geçiş uygulamasını” yürürlüğe koydu. Basın toplantısı kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Sırbistan arasında kimlikle seyahat protokolünün imzalandığını resmen duyurdu.

İşte ‘kimlikle gidilen ülkeler’ listesinde olan o ülkeler:

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ: Türk vatandaşları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 30 gün sürecek seyahatleri için pasaportsuz çipli kimlik kartı ile seyahat edebiliyor. Eski ve fotoğrafsız kimlikler ise ülkeye girişte kabul edilmiyor.

AZERBAYCAN: 2021 yılından itibaren Azerbaycan, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Fotoğraflı ve çipli yeni kimlik kartı ile 90 günü aşmamak kaydıyla Azerbaycan’a seyahat edilebiliyor.

UKRAYNA: Ukrayna’ya hem vizesiz hem de pasaportsuz gidilebiliyor. 180 gün içinde 90 güne kadar giriş izni veren Ukrayna’ya eğer pasaport almadan seyahat etmek istiyorsanız yeni tip fotoğraflı ve çipli kimlik kartınızın olması gerekiyor.

GÜRCİSTAN: Karadeniz seyahatlerinin olmazsa olmazı haline gelen Gürcistan da kimlik kartı ile girilen ülkeler arasında yer alıyor. Artvin şehrine komşu olan Batum’a otobüs ile de ulaşmak mümkün. Trabzon, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa gibi şehirlerden direkt olarak Batum otobüs bileti satın alınabiliyor.

MOLDOVA: Doğu Avrupa’nın en küçük ülkelerinden Moldova da çipli ve fotoğraflı kimlik kartıyla ziyaret edebilecek ülkelerden biri.

SIRBİSTAN: Geçtiğimiz birkaç güne kadar vizesiz olarak ziyaret edilebilen Sırbistan, Türkiye ile karşılıklı olarak seyahatlerde pasaportu da kaldırdı. Dolayısıyla artık yeni kimlik kartları ile Sırbistan’a gitmek mümkün olabilecek.

ÇOK YAKINDA BOSNA HERSEK: Daha önce vizesiz ancak pasaportla seyahat edilebilen Bosna Hersek yeni alınan karara göre pasaportsuz, yalnızca kimlikle gidilebilen ülkelerden biri olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre konuya ilişkin işlemlerin tamamlanmasının ardından Bosna Hersek’e de kimlikle seyahat dönemi başlayacak.

Kaynak: Haberler.com / Olgun Kızıltepe