Rusya’dan Mir kart için öneri

İş Bankası, Rus turistler arasında popüler olan Mir ödeme sistemini askıya aldı.
Rus turistler arasında popüler olan Mir kart için alternatif arayışı sürüyor

Last Updated on 27 Eylül 2022 by Turizm Günlüğü

Rusya’dan Mir kart için öneri: Mir ile Türk Troy co-badging yapsın

Rusya’nın dost saydığı ülkeler birbiri ardına Mir ödeme sistemini kapıyı kapatırken, Türkiye çıkış yolu aramaya devam ediyor.          Rusya’dan Mir kart için öneri

Kommersant Gazetesi, Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kabine toplantısında 26 Eylül’de konuyu ele aldığını yazdı.

Gazeteye konuşan Rus bankacılık uzmanı Dmitri Vişnyakov, Rusya vatandaşlarının Türkiye’de ödeme yapmaya devam edebilmesi için Mir ve Troy sistemlerinin “co-badging” yoluyla güç birliği yapabileceği fikrini ileri sürdü.

CO-BADGING NEDİR?

İki farklı kartlı ödeme şemasının tek bir kart üzerinde buluşması co-badging olarak adlandırılıyor. Bu özelliğe sahip kartlarda her iki ödeme sisteminin de logosu yer alıyor.

Ancak diğer uzmanlar, bu seçeneğin de ikincil yaptırımlara karşı çözüm olmadığı görüşünde.

Zira Troy kartlar Amerikalı AMEX ve Discover sistemleriyle aktif işbirliği içinde. Troy’un Mir ile iş birliği yapması durumunda Amerikalı şirketlerin mevcut ortaklığa son verebileceği tahmin ediliyor.

İş Bankası ve Denizbank, ABD’li yetkilerden gelen uyarılar doğrultusunda ikincil yaptırımlara maruz kalmamak için Mir ödeme sistemine hizmet vermeyi durdurduklarını ilan etmişti.

Daha sonra Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan bankalarından da benzer haberler gelmişti. (turkrus.com)