Turizm enflasyonla büyüdü

Turizm enflasyonla büyüdü
Rusya Turizm Endüstrisi Birliği Başkan Yardımcısı Dmitri Gorin

Last Updated on 22 Aralık 2022 by Turizm Günlüğü

Rusya’da turizm enflasyonla büyüdü. İşte detaylar…

Bu yıl 7 ile 7.5 milyon arasında Rusya Federasyonu vatandaşı paket turlarla ülke dışında tatil yaptı.

Rusya Turizm Endüstrisi Birliği, sektörün 2022 yılını 8 milyon turistle kapatmasını bekliyor.

2021’İN GERİSİNDE KALACAK

Rusya Turizm Endüstrisi Birliği Başkan Yardımcısı Dmitri Gorin, yine de bu rakamın 9 milyon rakamına ulaşılan 2021 yılının gerisinde kalacağına dikkat çekiyor.

Pandemi öncesi, 2019 yılında ise 19 milyon Rusya vatandaşı turlarla ülke dışında tatil yapmıştı.                  Turizm enflasyonla büyüdü

ARTIŞIN KAYNAĞI

Ancak sayısal bazda geçtiğimiz yıla kıyasla gerçekleşmesi beklenen bu düşüşe rağmen, parasal bazda sektörün hacmi yüzde 11 ile 22 arasında artış gösterdi.

Artışın kaynağı ise Türkiye, Mısır ve Tayland turların ortalama yüzde 30 oranında daha pahalı hale gelmesi.

Kommersant Gazetesi’nin görüşüne başvurduğu Travelata.ru yetkilileri bu yıl ortalama tur fiyatının yüzde 30 artarak 116 bin 600 Ruble’ye yükseldiğini belirtiyor. Türkiye turlarının fiyatı ise yüzde 57 artışla 149 bin Ruble’ye çıktı (2 bin 125 dolar).

Bu artışa rağmen Travelata.ru’nun sattığı paket turların yüzde 37’si Türkiye’ye yönelik… Türkiye kaynaklı veriler bu yılın ilk 10 ayında ülkeye 4.63 milyon Rus turistin geldiğine işaret ediyor.

Turkrus.com’un haberine göre; Anex Tour yetkilileri ise Sri Lanka, Hindistan ve Tayland gibi destinasyonlar sayesinde yılın ikinci yarısının beklenenden daha iyi geçtiğini söyledi.

ÜLKE TURİZMİNİ SINIRLAYAN EN BÜYÜK FAKTÖR

Ülke turizmini sınırlayan en büyük faktör ise Ukrayna’ya düzenlenen askeri operasyonlar ve arkasından gelen yaptırımlar nedeniyle Yunanistan, İspanya, Karadağ, Hırvatistan ve Bulgaristan gibi Rus turistlerin büyük ilgi gösterdiği geleneksel destinasyonların düzenli turlara kapalı olması.