Bakan Çavuşoğlu: Konsoloslukların kapatılması maksatlı

Bakan Çavuşoğlu: Konsoloslukların kapatılması maksatlı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Last Updated on 3 Şubat 2023 by Turizm Günlüğü

Bakan Çavuşoğlu: Konsoloslukların kapatılması maksatlı, bizim de adımlarımız olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’deki bazı konsoloslukların kapatılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu’nun konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde:

“Bazı batılı ülkelerin büyükelçilikleri konsolosluk birimleri dahil, hizmetleri durdurdular, hatta kapattılar. Terör tehdidi olduğunu söylüyorlar. Terör tehdidi varsa, müttefiksek, bu tehdidin nereden kaynaklandığını, bir yerden istihbarat geldi, bize bildirmeleri gerekmez mi? Somut bilgiler var, tehdit var, kapatıyoruz diyorlar. Peki, kimden geldi, nerede, kim yapacak? O konularda bilgi yok.      Bakan Çavuşoğlu: Konsoloslukların kapatılması maksatlı

Doğru olan bu bilgileri bize aktarmaları ve tehdit varsa bu saldırıya dönüşmeden önce bertaraf edilmeli. İçişleri Bakanlığımıza, istihbaratımıza soruyoruz, somut bilgi paylaşımı yok. Siz kapattınız da bu saldırıya dönüştüğünde ne olacak, sadece kendinizi mi düşünüyorsunuz? Bu kapatmaların maksatlı olduğunu düşünüyoruz. Elçileri bakanlığa çağırarak bunu söyledik. Bazı bakanlarla da görüştük.

“BU DOSTLUĞA DA SIĞMAZ, MÜTTEFİKLİĞE DE SIĞMAZ”

Elçilikleri, konsoloslukları kapatırken bizimle detayları paylaşmadan bu adımları atmaları maksatlı. Türkiye’de terör tehdidi var imajı vermek istiyorlarsa, bu dostluğa da sığmaz, müttefikliğe de sığmaz. AK Parti iktidarını, Cumhurbaşkanlığı iktidarını zor duruma düşürmek istiyorlarsa bunun da faydası yok. Büyükelçilerine verdiğimiz mesaj da budur. Bazı ülkelerin kapatma eylemine siz de katılın dediğini de biliyoruz. Bundan sonra somut belge paylaşmadan bu yöntemlere giderlerse bizim de atacağımız adımlar olacaktır, bu mesajı da kendilerine verdik.” (HABER GLOBAL)

OKUMA ÖNERİSİ: Bakan Soylu’dan konsoloslukların kapatılmasıyla ilgili açıklama