GÜNCEL LİSTE: Otel enkazındaki rehberlerde son durum!

Turist rehberi kafilesi göçük altında kaldı
Kahramanmaraş merkezli depremde Adıyaman'daki İsias Hotel de yıkıldı. İsias Otel'in sahipleri ve yöneticileri tutuklandı.

Last Updated on 21 Şubat 2023 by Turizm Günlüğü

Turist Rehberleri Birliği’nin (TUREB) uygulama eğitimi kapsamında Güneydoğu eğitimine giden 43 kişilik ekip, depreme Adıyaman’da yakalandı. Grand Isias Hotel’in enkazında kalan rehberlerden acı haberler gelmeye devam ediyor. 

Kesinleşen son durum, 31 can kaybı, 12 kişide enkaz altından sağ kurtarıldı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 36’ncı Grup Oteller ve Konaklama Meslek Komitesi üyesi Funda Gökgöl, TUREB’in bölgelere rehber kazandırmak için yapılan uygulama eğitimleri kapsamında Adıyaman’a giden 43 kişilik rehber ekibinin de Grand Isias Hotel’in enkazında kaldığını söyledi.

Marmara, Ege ve Akdeniz eğitimlerini tamamladıktan sonra ekibin Güneydoğu eğitimi için bölgeye gittiğini belirten Gökgöl, “Enkazdaki arkadaşlarımızdan bir kısmı çıkarıldı, bir kısmı hala enkaz altında. Maalesef kaybettiklerimiz var.

Depremin ilk gününden itibaren Antalya Rehberler Odası Başkanı Mustafa Yalçınkaya ve yönetim kurulu üyesi Volkan Lubiewski otel enkazının önünde bekliyor. Çıkartılan cenazelerden 4’ü Antalya’ya gelecek ama cenaze nakilleri için araç bulamıyoruz. Bu konuda yetkililerden yardım bekliyoruz” dedi.

14 ŞUBAT 2023 17.30’DA GÜNCELLENEN LİSTE

Kesinleşen son durum, 31 can kaybı, 12 kişide enkaz altından sağ kurtarıldı.

Öte yandan normalde 44 kişi olan eğitim grubunda Ahmet Daştan’ın ise katılmadığı kaydedildi.