ATOR’dan tatil fiyatları için uyarı

ATOR’dan tatil fiyatları için uyarı
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan (Артур Мурадян)

Last Updated on 2 Mart 2023 by Turizm Günlüğü

ATOR’dan tatil fiyatları için uyarı: Rus tur operatörleri yeni banka yaptırımları nedeniyle tatil fiyatlarında artış öngörüyor.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan, Şubat ayı sonunda Avrupa Birliği (AB) tarafından açıklanan 10. yaptırım paketine dahil edilen Rus bankalarına yönelik son yaptırımların yaz aylarında yurt dışı seyahat fiyatlarında artışa yol açabileceğini söyledi.              ATOR’dan tatil fiyatları için uyarı

“DURUM YAZA KADAR DAHA DA KÖTÜLEŞEBİLİR”

Gazetecilere konuşan Artur Muradyan, konu hakkında yaptığı açıklamada “Rus bankacılık sektörü üzerindeki baskı öncelikle sıradan vatandaşları etkiliyor. Ne de olsa pek çok kişinin satın almak için can attığı Union Pay kartları, turistlerin nakit para kullanmadan uçmayı tercih ettiği bazı ülkelerde artık geçerli değil. Durum yaza kadar daha da kötüleşebilir ve turistik ürünün nihai maliyetini etkileyebilir. Büyük olasılıkla tatil fiyatlarında daha fazla artıştan kaçınılamaz” diye konuştu.

Gazetemru.com’un haberine göre Muradyan; tüm bu duruma pragmatik bakılması gerektiğini belirtirken, özellikle de Arap ülkelerine yapılan ödemeler neredeyse durduğunu, Rusya’da faaliyet gösteren kredi kuruluşu Raiffeisenbank hariç, diğer tüm bankaların neredeyse tamamının şu ya da bu şekilde Batı yaptırımları altında olduğunu ekledi.

ATOR Başkan Yardımcısı Muradyan, aynı zamanda geçtiğimiz yıl içinde çoğu tur operatörünün Türkiye, Orta Doğu ve Kazakistan üzerinden kendi ödeme kanallarını oluşturduğunu söylerken, bu sistemin belli bir istikrar seviyesine işaret ettiğini ve turistlerin paniğe kapılmaması gerektiğini aktardı.