Reuters’a konuşan Ponti; Türkiye’ye yönelik uluslararası turizm açıkça düşüşe geçti!

ForwardKeys'in başkan yardımcısı Olivier Ponti
ForwardKeys'in başkan yardımcısı Olivier Ponti

Last Updated on 25 Nisan 2023 by Turizm Günlüğü

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye’de turizm sektörünün yavaş toparlandığı belirtiliyor. ForwardKeys’in başkan yardımcısı Olivier Ponti, Türkiye’ye yönelik uluslararası turizm açıkça düşüşe geçti” dedi.

euronews‘de yeer alan habere göre, Seyahat veri firması ForwardKeys rakamlarına göre, İstanbul’da iki gece ve üzeri konaklamalar depremden iki hafta önce 2019’a kıyasla yüzde 7 azalmışken, şu anda bu oran yüzde 31 seviyesinde.

ForwardKeys’in başkan yardımcısı Olivier Ponti, yeni rezervasyonlardaki düşüşün genel olarak ekonomi için daha az gelir anlamına geldiğini söyledi.

Reuters’a konuşan Ponti, “Ülke, Covid salgını sonrası Avrupa’daki seyahat toparlanmasına öncülük ederken, Türkiye’ye yönelik uluslararası turizm açıkça düşüşe geçti” dedi.

6 Şubat’ta 50 binden fazla insanın ölümüne ve yüz binlerce insanın evsiz kalmasına neden olan depremlerin ardından turizmin toparlanması yavaş oldu.

Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2022’de bir önceki yıla göre, yüzde 80 artışla 44,56 milyona ulaştı, ancak bu rakam 2019’daki 45,06 milyonluk rekorun gerisinde kaldı.

“İstanbul depremi”

 

Bentour Reisen'in Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur
Bentour Reisen Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur

Almanya ve İsviçre merkezli tur operatörü Bentour Reisen’in Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, “Yıl rezervasyonlar açısından güçlü başladı, ancak depremden sonra durgunlaştı. Şimdi rezervasyonlar biraz toparlandı ama eski hızına ulaşamadı” dedi.

Reisen, ‘İstanbul’da büyük bir felaketin yaşanma ihtimali’ söylentisinin de bunda etkili olduğunu kaydetti.

Avrupa genelinde seyahat sektöründe rezervasyonların ciddi şekilde arttığına işaret eden Reuters, Türkiye’de bu alanın ivme kazanamadığını kaydetti.

Limak International Hotels & Resorts’un koordinatörü Hakan Saatçioğlu, depremin ardından turizmin toparlanmasını bekliyor.

Antalya’daki otellerinde depremzedeleri aylarca ağırlayan Saatçioğlu, geçici misafirlerin hükümet tarafından başka yerlere nakledilmesinin ardından odalarının yakında yeniden turistlerle dolacağını umduğunu söyledi.

Depremzedelerin misafirhanelere ve yurtlara yerleştirilmesiyle otelcilerin umutlarının arttığını belirten Saarcıoğlu, yoğun yaz sezonu yaklaşırken otel odalarının turistlere kapatılacağı yönündeki korkuların hafiflediğini kaydetti.

Seçimlerin etkisi

Türkiye’de 14 Mayıs’taki seçimlerinde “yaşanacak olası aksaklıkların da” turizm sektörüne olumsuz yansıyabileceğinin altını çizen Reuters, turistlerin şimdilik temkinli davrandığını bildirdi.

İstanbul’daki Armada Hotel’in Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Zoto, seçim öncesinde “gergin” olduğunu söyledi. Zoto, müşterilerine otel rezervasyonlarında 48 saate kadar iptal seçeneği sunduklarını hatırlattı. Bu tür iptallerin olası bir toparlanmayı daha da geriye iteceği belirtiliyor.

Marmaris Belediyesi’nde Turizm Üst Kurulu Başkanı Ali Kirli, “Nisan ayında rezervasyonlar toparlandı ancak özellikle Mayıs ayının ilk iki haftası için rezervasyonlar yaklaşan seçimler nedeniyle düşük” dedi.

Kirli, Türk lirasındaki değer kaybı ve başta İngiltere olmak üzere Avrupa pazarlarımızdaki enflasyonun Türkiye’yi Avrupalılar için cazip kıldığını vurguladı.

Turizm yetkilileri, seçimlerin tamamlanmasının ardından, deprem öncesi beklenen seyahat rakamlarına geri dönülebileceğini söylüyor.

Antalya’ya gelen sayısı yüzde 54 arttı

Depremden Akdeniz’deki sahil bölgelerinin etkilenmemesi nedeniyle toparlanma umutlarının arttığı belirtiliyor.

Antalya Valiliği’nin verilerine göre, kente gelen yabancı turist sayısı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54 artarak rekor seviyeye ulaştı. Rakamlara göre Ruslar ilk sırada yer alırken, onları Almanlar ve İngilizler takip etti.

Türkiye bu yıl 56 milyar dolar turizm geliri elde etmeyi beklerken; Turizm Bakanı, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Ankara’nın deprem öncesi hedefine ulaşmaya kararlı olduğunu söyledi.

Yaklaşık 1,7 milyon kişinin konaklama ve yiyecek hizmetlerinde çalıştığı turizm sektörü Türkiye’nin Gayri Safi Yurt İçi hasılasına yüzde 10 oranında katkı sağlıyor.