İstanbul Büyükçekmece’deki Dev TV Kulesi İcradan Satışa Çıkarılıyor: İşte Tüm Detaylar

İstanbul Büyükçekmece'de bulunan Avrupa'nın 4'üncü, dünyanın ise en büyük 17'nci TV kulesi olan Endem Televizyon Kulesi, Büyükçekmece 1'inci İcra Dairesi tarafından 1 Ağustos 2023'te satışa çıkarılacak.
İstanbul Büyükçekmece'de bulunan Avrupa'nın 4'üncü, dünyanın ise en büyük 17'nci TV kulesi olan Endem Televizyon Kulesi, Büyükçekmece 1'inci İcra Dairesi tarafından 1 Ağustos 2023'te satışa çıkarılacak.

Last Updated on 3 Haziran 2023 by Turizm Günlüğü

İstanbul Büyükçekmece’de bulunan ve Avrupa’nın en büyük dördüncü, dünyanın ise 17. büyük televizyon kulesi olan Endem Televizyon Kulesi, 1 Ağustos 2023’te Büyükçekmece 1. İcra Dairesi tarafından satışa çıkartılacak. 249 milyon 395 bin 434 TL’lik satış bedeli belirlenen kule, önemli bir mülk olarak dikkat çekiyor.

Endem Televizyon Kulesi, İstanbul Büyükçekmece’de yer alıyor ve yaklaşık 230 metrelik uzunluğu ile göz alıcı bir yapı. Büyükçekmece 1. İcra Dairesi’nin belirlediği 249 milyon 395 bin 434 TL değer ile 1 Ağustos 2023’te satışa sunulacak olan kule, alıcısını bekliyor.

Endem İnşaat tarafından inşa edilen ve yaklaşık 15 yıldır kullanılmayan yapıda döner restoran, kafe, bar ve seyir terası bulunuyor. Kulede, seyir terasına 60 saniyede ulaşabilen iki adet asansör ve giriş kısmında otopark bölümü mevcut. Televizyon kulesi, 10 Mart 2017’de yaşanan ve 7 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla da gündeme gelmişti.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, televizyon kulesi ve inşa süreci ile ilgili detayları paylaştı. Kule, 1999’da tamamlanmış ve 2002’de açılmıştı. İçerisinde çeşitli sosyal alanlar barındıran bu yapı, bir dönem TRT-3 deneme yayınlarına da ev sahipliği yapmıştı.

Ancak kule, frekans tahsisi yapılmaması nedeniyle yayın hayatına giremedi. Hasan Akgün, iflas nedeniyle icra yoluyla satışa çıktığını duyduğunu belirtti. Bu durum sonucunda, İstanbul’un batısında büyük bir ihtiyacı karşılayabilecek önemli bir yapı olan bu kule, yeni bir yatırımcının eline geçme şansı buluyor.

Kulenin hukuki ve mülki bağının Büyükçekmece Belediyesi ile olmadığı belirtiliyor. Belediye, bu projeye bir tek kuruş para harcamamış, tam tersine verdiği arsanın parasını alarak belediye bütçesine katkı sağlamış. Büyükçekmece ve Beylikdüzü sakinleri, kuleyi kullanmanın hem gelir getireceğini hem de turistik açıdan büyük bir avantaj sağlayacağını düşünüyorlar.