Neden Niçinle Bu İş Olmuyor? Oteller Neden Dolmuyor?

Oteller Neden Dolmuyor?
Oteller Neden Dolmuyor?

Last Updated on 21 Temmuz 2023 by Turizm Günlüğü

Seçim, deprem, ekonomik dalgalanmalar, politik olaylar derken görünürde sakin bir gündemin ortasında geçen bir yaz sezonu yaşıyoruz. Ülkemizde yaşanan her bir travma her zaman olduğu gibi önce turizmi olumsuz etkiliyor. Oteller Neden Dolmuyor

Oteller dolmuyor, istenen etki bu yazda turizmde görülemedi. Aslında nedenini sorsak tesis sahipleri ve yöneticilerinin ortak vereceği cevaplar var, bunları tek tek yazmak istemiyorum çünkü bunlar zaten bildiğimiz ve duyduğumuz yanıtlar. Ben aslında söylenmeyeni yazmak istiyorum. Dile getirilemeyen, çoğu zaman farkında olunamayan veya bilinse bile başka değişkenleri öne sürüp üstü kapatılan konular bunlar.

Evet, işletme kaynaklı nedenlerden bahsediyorum. Dile getirilemeyen gerçekleri sizin için dile getiriyorum, hiç abartmadan, belki az bile yazdım. Misafirlerin konular ile ilgili dile getirdiklerini de yazımıza ekledik. Sizin de paylaşmak istediklerinizi yorumlarda bekliyorum.

YANLIŞ İNSANLAR YANLIŞ YERDE, PEKİ DOĞRU İNSANLAR NEREDE?

 Oteller Neden Dolmuyor?
Oteller Neden Dolmuyor?

Gittiğimiz her mekanda ekip, personel, artık adını siz koyun iyi olunca etkileniyoruz. Doğru ekip, mekanın kalitesini ilk belirleyen şey aslında. Ambiyansı dönüştüren, hizmet veren kişilerin kalitesi. Aslında atlanan şu ki; Kendinizi çok özel hissettiren şey bu kişilerdir. Otellerinizin güzel olması görkemli olması değil, çalıştırdığınız kişilerin kalitesi misafirlerinizi özel hissettiriyor. Otellerin reklamlarında verdikleri vaatleri bu kişiler olmadan gerçekleştirmeleri mümkün mü? Emeğinin karşılığını alamayan o güzel insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Onları geri getirmek mümkün olmadığı gibi, halen bu konuda gerçekle yüzleşmekten kaçınıyor tesisler. Deneyimsiz personelin misafire yaşattığı deneyim ise kötü oluyor. Personelin, kişisel hijyenine önem vermemesi de misafirlerin dile getirdiği konulardan biri. Aksilikler yaşandığında personellerin cevapları efsane niteliğinde işte o tesislerden biri;

5 Yıldızlı Tesis- Misafir Yorumu:

Sabah 10:00 ‘da biten kahvaltıya 09:40’ta geldik. Restoran girişindi ki personel
“kahvaltı bitti, siz de hep geç geliyorsunuz” dedi. Şok olduk.

5 Yıldızlı Tesis- Misafir Yorumu:

Havuza git personel ara, gel personel ara. Çalışanların hepsi neredeyse zorla çalışıyorlar gibi. Yaşlarını bilemem ama bana kalırsa çoğu çok küçük. Temizlik personelleri yabancı uyruklu. Resepsiyon görevlilerinin sorununu söylediğimizde sadece yetkiliye iletebileceklerini başka yapabilecekleri bir şey olmadığını söylüyorlar. Yetkili ise bana bir şey söylemediler diyor.

YERLİ TURİSTE “BYE BYE” YABANCI TURİSTE “YOUR WELCOME” DÖNEMİ KAPANDI

Uygulanan fiyat politikaları ile yerli turistleri küstüren oteller, bugün halen onların gönlünü almak yerine, geceliği 20 bin TL’den oda satmaya çalışıyor. Boşa giden bu çabanın sonucunda dolmuyorlar tabi. Yerli turist küstü, onların gönlünü almadan iç turizmi canlandırmanız mümkün değil. Enflasyon odaklı fiyat güncellemelerine bir de kazanma isteğinin orantısızlığı eklenince, tatile gitmek ile devre mülk almak aynı paraya geldi. Fiyatlar Avrupalı turiste göre ayarlandı, ancak yerli turiste davranış hiç de Avrupalı turiste olduğu gibi değil.

5 Yıldızlı Tesis- Misafir Yorumu:

“Vallahi paranıza yazık gitmeye değmez Türkler olarak hiç Türk yok bizden başka kendi ülkemizde yabancı gibiyiz”

3 gündür buradayız. Tek kelime ile berbat bir yer. Türklere karşı ilgi sıfır Ruslara karşı yoğun bir alaka var. Hiçbir şekilde vaat edilen hizmetler yok berbat bir yer berbat bir tatil biz yandık paramız boşa gitti siz yanmayın. Aslaaaa gelmeyin küçücük bir su kaydırağı sabahtan aksama kadar çalan Rusça şarkılar sinekli Restoran kirli havlular pislik içinde personel kıyafetleri sıfır aktivite çünkü alan yok yeterli şezlong yok karşılaşmada duran beyefendi sizi dinler gibi yapıyor ama asla istekleriniz yerine gelmiyor.

TASARRUF TEDBİRLERİ 1 KİLOMETRE UZAKTAN GÖRÜLÜYOR

Eskiden otellerin uyguladıkları tasarruf önlemleri konaklamanın birkaç gün sonrasında hissedilirdi yine de emin olamazdık. Şimdi ise rezervasyon aşamasında değişen tesis uygulamaları ve fiyatlandırmaları ile yapılan tasarrufları görmemek mümkün değil. Yiyecek ve içecek kalitesinden ödün vererek başlayan uygulamalar, nasıl daha az harcarım daha çok para alırım hissiyatını doğruluyor.

5 Yıldızlı Tesis- Misafir yorumu;

Otel resmen çok kötü çalışanlar ilgisiz odalar pis içinde yemekler kötü temizlik hijyen hiç yok. Restoranda et e dair hiçbir şey yok kahvaltıya sigara böreği yapıyorlar. Öğlen yemeğine onu doğrayıp üzerine yoğurt döküp bırakıyorlar restoranda çalışanlarının hepsi çocuk işçi.

İNSAN SAĞLIĞINI HİÇE SAYAN UYGULAMALAR

 Oteller Neden Dolmuyor?
Oteller Neden Dolmuyor?

Korona döneminde tüm oteller hijyen uygulamalarında birbirleri ile yarışıyordu. Şimdi bırakın tek kullanımlık uygulamaları, sizden önce misafir ne yemiş ne içmiş hepsini görebiliyorsunuz. Enerji tasarrufu nedeniyle gıdalar olması gereken koşullarda muhafaza edilmiyor.

5 Yıldızlı Tesis- Misafir Yorumu

Yemeklerin çoğu yanık, kızartma yağları resmen simsiyah. Yemek tabakları, bardaklar, çatal kaşıklar çok kirli. Kısacası bu kadar kötü bir otel görmedim. Ayrıca havuz kenarındaki şezlonglarda 7 gün 24 saat sürekli havlular var kime ait oldukları belli değil yer bulabilmek için köşe kapmaca oynuyoruz.

5 Yıldızlı Tesis- Misafir Yorumu

Otelde yiyecek bir şey bulamadık. Sıfır tat özen yoktu, bardaklar temiz yıkanmamış ve hepsinde alkol kokusu vardı. Odaya girdiğimizde yerler pis böcek ölüleri vardı.

ODADAKİ MİNİBARLAR NEREDE?

Minibar
Minibar bitti mi?

Bazı oteller minibarları tamamen kaldırmış. Mini barlar uçmuş ya da kilitli sandıklar gibi enteresan önlemler alınmış. Odanızda soğuk su olması hadi bir lükstü diyelim, odanızda kendi suyunuzu soğutabilme lüksünüz bile elinizden alınmış. Sebep? Bakımda, arızalı, ya da ücrete mukabil gibi açıklamalar var. Buzdan bahsetmiyorum bile, 2023 yılında otellerin bazıları misafirlerine buz vermeyi halen lüks olarak görüyor.

5 Yıldızlı Tesis- Misafir Yorumu

Havuzda ayağımı incittim, oda servisini arayıp buz istedim. Ücretli siparişler dışında odaya hiçbir şey gönderemediklerini söylediler.

İKRAM İLE GELEN ÖZÜRLERİN YERİNİ ALAN EKONOMİST YÖNETİCİLER

Mesela tesiste ters giden bir şeyler var, yukarıda saydığım sebepler diyelim. Karşınıza çıkan çalışan veya yöneticiye bunu sorduğunuzda “hanımefendi enflasyonu görüyorsunuz, personel giderleri, elektriğe zam, gıda fiyatları ortada…” diye başlayan açıklamalarla kendinizi birden sokaktaki vatandaşa ekonominin durumunu soran CNNTÜRK muhabiri gibi hissediyorsunuz. Bir de pişman oluyorsunuz sorduğunuza, yani adamlar haklı diyerek almadığınız hizmeti almamanız gerektiğine ikna oluyorsunuz. Misafiri manipüle ederek kurtarılan 5 dakika ile misafire ömür boyu veda etmiş oluyorsunuz.

OTEL DEĞİL, TARİHİ ESER

Oteller Neden Dolmuyor?
Oteller Neden Dolmuyor? En Kötü Oteller

Tesislerinin genel teknik kontrollerinin ötesinde, renove edilmesi gereken tarihi yapıya dönüştüğünü göremeyen işletmeciler / yatırımcılar “ne kadar ekmek o kadar köfte” diyerek misafirlerine hak ettikleri konforu sağlamamayı bir hata değil, bütçelerini doğru kullanma olarak adlandırıyor. Yıllardır değişmeyen havluları, kırık bardakları gittiği yere kadar kullanılmaya devam eden kırık şezlongları ile misafirlerine survivor tatili yaşatıyor. Plajlar kötü durumda olduğunda ise, belediyelere suç atılıyor, izin alınamadığı, yardım alamadıkları söyleniyor. Otellerinin plajlarını kullanmak isteyen halkın isyanı ortaya çıktığında ise, “biz bu plaja yatırım yapıyoruz, misafirlerimiz için temizliyoruz” diyorlar.

5 Yıldızlı Tesis- Misafir Yorumu:

Hayatımda gördüğüm en kötü beş yıldızlı otel. Neresinden tutsan elinde kalıyor. Yemekleri kötü, temizlik sıfır, ayrıca iki gün kapı kilidi bozulmasıyla uğraştık. Ha yapıldı ha yapılacak diye bekledik ancak çözüm üretmediler. Dünya para ödediğim tatilde odama girebilmek için resepsiyon görevlileriyle sürekli görüşmek zorunda kaldık. Çilingir ile odamıza giriş yaptık. İki gün boyunca. Aqua park var ama kaydıraklardan su akmadığı için kayan kimse yok.

Oteller Neden Dolmuyor?
Oteller Neden Dolmuyor?

Sözün özü, siz böyle yaparsanız misafirler otelinizde kalmak yerine, tabi ki kendi ya da akrabalarının yazlıklarına giderler, airbnb’den ev tutarlar, bu fiyatlara yurtdışında tatil yaparlar. Yüzde 80 doluluk bekliyorsanız, misafirin sesine kulak vermelisiniz. Misafirlere kızgınsanız bile bunu yapmak zorundasınız.

Tatil beldelerinde, el altından yabancılara satılmaya çalışan otellerin sayısı 100‘ü geçti. Belki bir yabancı yatırımcı gelir milyonlarca dolar verir ve tesisimi alır beni de bu dertten kurtarır diye düşünüyorsanız da, bunun için yine misafirlerinize ihtiyacınız var. Yatırımcıların tesisleri çok kıymetli ise yatırımcıların da parası kıymetli. Sizin özen vermediğiniz tesiste kimse gelecek görmez ve yatırım yapmaz.