İBB Deniz Taksi Nedir, Nasıl ve Nereden Binilir, Ücreti Ne Kadar?

İBB Deniz Taksi
İBB Deniz Taksi

Last Updated on 1 Ağustos 2023 by Turizm Günlüğü

İBB Deniz Taksi nedir, nasıl binilir, ücreti ne kadar? İşte Deniz Taksi Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

İstanbul’un nefes kesen güzelliği ve tarihi dokusu ne kadar büyüleyici olsa da, trafik yoğunluğu da çoğumuzu çileden çıkarabiliyor. İstanbul’un toplu taşıma seçeneklerine bir yenisi daha eklenen İBB Deniz Taksiler sayesinde, Boğaz’ın eşsiz manzarası eşliğinde istediğiniz yere gidebilirsiniz. İstanbul trafiğinde hayat, doğru rota ve araç seçimi ile biraz daha kolay ve keyifli hale getirilebilir.

İBB Deniz Taksi Nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştirak şirketleri arasında yer alan Şehir Hatları tarafından 2021 yılında hizmete giren Deniz Taksi projesi, konforlu ve hızlı ulaşım seçeneğiyle İstanbulluların hayatını kolaylaştırmak için hayata geçen bir toplu ulaşım aracıdır.

İBB Deniz Taksisinin Hizmet Kapsamı Nedir?

İBB Deniz Taksiler yalnızca İstanbul’da hizmet vermektedir, İstanbul dışı için kullanılmamaktadır. 1 kaptan ve 1 gemici olmak üzere 2 kişilik mürettebatı bulunmaktadır.

İBB Deniz Taksi Saat Kaça Kadar Açık?

İBB Deniz Taksiler, 7 gün 24 saat boyunca, istenilen saate, önceden rezervasyon yapılarak kullanılabilir.

İBB Deniz Taksi Nasıl Çağırılır? Rezervasyon Nasıl Yapılır?

Yalnızca İBB Deniz Taksi uygulaması üzerinden rezervasyon yapılabilir. Uygulamayı iOS App Store ve Android Google Play Store üzerinden cihazlarınıza indirebilirsiniz.

İBB Deniz Taksilerde İleri Tarihli Rezervasyon Yapılabilir mi?

Uygulama üzerinden, seçeceğiniz gün, saat ve kalkış-varış noktalarında uygun Deniz Taksi olması halinde rezervasyon yapılabilmektedir. İleri tarihli rezervasyonlar en fazla 5 gün sonrasına kadar yapılabilir.

İBB Deniz Taksiye Kaç Kişi Binebilir?

İBB Deniz Taksi yolcu kapasitesi 10 kişidir. İsterseniz tek başınıza isterseniz toplamda 10 kişi olacak şekilde binebilirsiniz. Yolcuların can güvenliği için kapasite haricinde yolcu alımı yapılmamaktadır.

İBB Deniz Takside Paylaşımlı Yolculuk Nedir, Nasıl Yararlanılır?

İBB Deniz Taksi mobil uygulaması üzerinden güzergah, tarih ve saat seçimi yapıldıktan sonra “Tekli” ve “Paylaşımlı” seçeneklerinden ‘’Paylaşımlı’’ yolculuğu seçerek daha önce paylaşıma açılan yolculukları görüntüleyebilir, yolculuğa dahil olabilir veya kendi yolculuğunuzu başkalarının paylaşımına açabilirsiniz.

Yolculuğunuzu başkalarının paylaşımına açmayı tercih ettiğiniz takdirde yolculuğun “Garantörü” olursunuz ve ödemenin tamamını gerçekleştirirsiniz. Yolculuk başlayana kadar ‘’Katılımcı’’ olarak eklenen her bir yolcudan toplam ücretin 1/10’u kesilerek yolculuğun sonunda, garantöre iade edilir.

İBB Deniz Takside Yaş Sınırı Var Mı? Evcil Hayvan, Tekerlekli Sandalye ve Bebek Arabası İle Binilebilir Mi?

 • 12 yaşından büyük olan herkes İBB Deniz Taksiyi tek başına kullanabilir.
 • Kafeste taşınabilen evcil hayvanlar ile, tasmalı ve ağızlıkları takılı olması şartı ile köpekler binebilir.
 • Önden yanaşma yeteneği ve geniş rampalı tasarımı ile bütün yolculara hizmet vermek üzere tasarlanan İBB Deniz Taksilere; tekerlekli sandalyeli, çocuk arabalı yolcular rahatlıkla binebilirler.

İBB Deniz Taksiye Nereden Binilir? İniş-Biniş Noktaları Nerelerdir?

İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yayınlanan Deniz Taksi Taşımacılığı Yönergesi kapsamında belirlenen iskele ve yanaşma noktaları arasında hizmet verebilmektedir. Tüm kalkış ve varış noktalarını mobil uygulama üzerinden görebilirsiniz.

İBB Deniz Taksiye İskeleden Nasıl Binilir?

 • Rezervasyonunuz gündüz, iskelenin açık olduğu bir saatte ise, iskele görevlisine uygulamanın “Aktif Rezervasyonlarım” sayfasından rezervasyonunuzu göstermeniz durumunda sizi yönlendirecektir.
 • Rezervasyonunuz gece, iskelenin kapalı olduğu bir saatte ise, lütfen rezervasyon saatinize kadar iskelede bekleyiniz. İBB Deniz Taksi iskeleye geldiğinde, Deniz Taksi personeli sizi yönlendirecektir.

İBB Deniz Taksi Ücreti Ne Kadar? Ücret Yolcu Sayısına Göre Değişiyor Mu?

Yolculuk ücretleri Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) tarafından belirlenmektedir ve mesafeye göre ücretlendirme yapılmaktadır. Ücretler yolcu sayısına göre ücretlendirilmemektedir.

İBB Deniz Taksilerde, taksimetre modeli ile sabit bir açılış ücreti bulunmaktadır ve belirli bir mil aşıldıktan sonra, mil başına ücret eklenmektedir. Alınan karara göre İBB Deniz Taksi ücret tarifesi şu şekildedir:

 • 1 mil dâhil açılış ücreti 210 TL,
 • 1-4 mil arası mil başına 155 TL (4 mil dâhil),
 • 4-8 mil arası mil başına 125 TL (8 mil dâhil),
 • 8 mil sonrasında mil başı 100 TL.

(Bu fiyatlar Temmuz 2023 fiyatlarıdır. Uygulama üzerinden güncel ücret tarifelerini takip etmeyi unutmayın.)

İBB Deniz Taksiyi İskelede Bekletebilir Miyim?

Hayır. Yolculuğunuzun başında seçeceğiniz tarih-saat ve rotaya (kalkış ve varış noktaları) göre İBB Deniz Taksileri kullanabilirsiniz.

Yolculuk Sırasında Rota/Gitmek İstenilen Yer Değiştirilebilir Mi?

Hayır. Rezervasyon ile çalıştığı için, kullandığınız Deniz Taksi sizin yolculuğunuzdan sonra başka bir rezervasyon için görevli olacaktır bu sebeple rota değişimi yapılamamaktadır.

İBB Deniz Takside Ödeme Nasıl Yapılır?

Ödeme, mobil uygulamaya tanımlanan kredi veya banka kartı ile online olarak yapılmaktadır. Nakit ödeme yapılmamaktadır. Yolculuk ücreti provizyon sürecinden geçtikten sonra ve yolculuk sonunda, tutar otomatik olarak karttan çekilir. Ödeme yalnızca rezervasyon yapılan hesaba kayıtlı kart üzerinden yapılabilir.

İBB Deniz Takside Yolculuk İptal Edilebilir mi? İptal Etme Şartları Nelerdir?

İBB Deniz Taksi uygulamasındaki “Aktif Rezervasyonlarım” sayfasından yolculuklar iptal edilebilir. Rezervasyonun yolculuk başlangıcından;

 • 24 saat öncesine kadar iptal edilmesi durumunda, yolculuk ücretinin tamamı iade edilir,
 • 24 saat içinde iptal edilmesi durumunda, yolculuk ücretinin %50’si iade edilir,
 • Son 1 saat kala yapılan iptallerde ise ücret iadesi yapılmamaktadır.