İşte Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2024 Yılı İçin Öngördüğü Bütçe

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2024 Yılı Bütçesi
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2024 yılı bütçesinin sunumunu yaptı.

Last Updated on 15 Kasım 2023 by Turizm Günlüğü

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2024 Yılı Bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda… Kültür ve Turizm Bakanlığı 2024 Yılı Bütçesi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bakanlığının 2024 yılı bütçesinin sunumunda, Türkiye’nin bütün dünyanın kabul ettiği bir turizm ülkesi olduğunu, turizmde başarının ilk adımının ise tanıtımdan geçtiğini söyledi.

10 Kasım 2023 itibarıyla toplam 7 bin 805 tesisin belge aldığını dile getiren Ersoy, “Hedefimiz yeni sezona kadar ülkedeki tüm konaklama tesislerinin sürdürülebilir turizm belgesine sahip olmasıdır. Konaklama sektörümüzle bütün dünyada sürdürülebilir turizm konusunda örnek gösterilen ülkeyiz” dedi.

Geçen yıl Türkiye’yi, bir önceki yıla göre yüzde 71 artışla 51.4 milyon kişinin ziyaret ettiğini anımsatan Ersoy, “2023 yılı Ocak – Eylül döneminde ülkemize gelen ziyaretçi sayısı 45.2 milyon kişi olmuştur. Kişi sayısında olduğu gibi turizm gelirlerinde de ibre yine yükseliştedir. Kişi başı gecelik gelir 2022 yılında 89 dolara, 2023 yılının ilk 9 aylık döneminde ise 100 dolara yükselmiştir. Bu, 2017 yılına kıyasla yüzde 55’lik artışa tekabül etmektedir. Turizm gelirimiz ilk 9 ayda 42 milyar dolar olup, Orta Vadeli Plan hedefi olan 55.6 milyar dolar ile de uyumlu şekilde gitmektedir” diye konuştu.

Bakan Ersoy, 2002’de yaklaşık 800 bin olan konaklama tesislerinin toplam yatak kapasitesini bugün itibarıyla 2.2 milyona yükselterek yüzde 175 arttırdıklarını vurgulayarak, “Tesislerin tamamının bakanlık belgeli olmasını zorunlu hale getirerek, nitelikli turizm konusunda çok gerekli bir süreci de tamamlamaya yaklaştık” ifadesini kullandı.

“ULUSAL ENVANTER PROJESİ’Nİ BAŞLATACAĞIZ”

Kazı çalışmalarına ilişkin bilgiler de veren Ersoy, Anadolu’nun Kaya Anıtları ve Yazıtları Projesi’ni hayata geçirdiklerini, söz konusu eserlerin kataloglanması, 3 boyutlu taramalarının yapılması ve kayıt altına alınarak belgelenmesi yönündeki çalışmaları 4 yıl sonunda tamamlayacaklarını söyledi.

Ersoy, “2024 yılında kazı çalışmalarımıza ek olarak Ulusal Envanter Projesi’ni de başlatacağız. Amacımız, Türk-İslam Dönemi eserlerinin envanterinin çıkarılarak öncelikle ülkemizdeki, sonrasındaysa yurt dışındaki mirasımızın veri tabanının oluşturulmasıdır” dedi.

2022 yılı sonunda başlayan çalışmalarla Side’yle ilgili yeni bir markalama ve destinasyon çalışması yapma kararı aldıklarını belirten Ersoy, antik kentin 14 ayrı noktasında kazı ve onarım çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

MÜZELERDEKİ TOPLAM ESER SAYISI 3.3 MİLYONU AŞTI

Müzelere geçen yıl 30 binin üzerinde yeni eser kazandırıldığını anlatan Ersoy, müzelerdeki toplam eser sayısının 3.3 milyonu aştığını söyledi.

Ersoy, tarihi ve kültürel değerlere kolay ve ucuz erişim sağlamak amacıyla 1 yıl boyunca geçerli olan Müzekart ücretini 2019’da 60 liraya sabitlediklerini anımsatarak, “Müzekart, bakanlığımıza bağlı 350’den fazla müze ve ören yerine ve ayrıca Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı 13 ziyaret alanına sınırsız giriş olanağı sağlamaktadır. 2023 yılı Ekim ayı itibarıyla müze ve ören yerleri ziyaretçi sayısı 23.5 milyondur” dedi.

DEPREM BÖLGESİNE YÖNELİK FAALİYETLER

Deprem bölgesindeki faaliyetlere de değinen Ersoy, depremde zarar gören kültür varlıklarına yönelik uygulamaların uluslararası bilimsel kriterlere uygun şekilde yürütülmesi amacıyla bir bilim kurulu oluşturduklarını ifade ederek, tescilli yapıların enkazında kalan kültür varlığı unsurlarının kurtarılması için Afet Bölgesi Kazı Başkanlığı ve Hatay Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvar Müdürlüğünü kurduklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, daha sonra bakanlığının 2024 yılı bütçesinin sunumunu yaptı.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NIN 2024 YILI BÜTÇESİ

Bakan Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesine ilişkin şunları kaydetti: Kültür ve Turizm Bakanlığı 2024 Yılı Bütçesi

“Bağlı ve ilgili kuruluşlarımız dahil olmak üzere 12 milyar 274 milyon 631 bin 949 liralık 2022 yılı yıl sonu ödeneği Bakanlığımızın politika ve hedefleri doğrultusunda kullanılmıştır.

2024 yılı bütçemiz ise bağlı ve ilgili kuruluşlarımız dahil olmak üzere 38 milyar 964 milyon 106 bin lira olarak öngörülmektedir.

Bu bütçemizin bağlı ve ilgili kuruluşlar dahil 26 milyar 945 milyon 819 bin lirası cari bütçe, 12 milyar 18 milyon 287 bin lirası yatırım bütçesidir.”